24.11.2017,21:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Rahim’in adı yok
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Doğuştan günahkâr ve erkeği günaha ayartan olarak inandırılmış kadınlar, bunun yalan olduğunu ne zaman anlayacaksınız?

Kanser ile ilgili birçok farkındalık çalışması var, sizler de rastlıyorsunuz değil mi. Prostat kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri, lösemi vsvs…

 

Kaç kere rahim ağzı kanseri veya jinekolojik kanser türleri -rahim, rahim ağzı, yumurtalık, vajinal, vulva kanseri- ile ilgili farkındalık çalışmasına rastladınız?

Ben internette bir iki tane gördüm yalan yok… Başka!!!!!!! Mesela kamu spotları, billboardlar, afişler, masa çalışmaları, kampanyalar, seminerler, halka dağıtılan broşürler... Gören var mı?

 

Serviks, yani rahim ağzı kanseri; Dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü ve meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanser ölümlerinde üçüncü sırada. Tahmin edersiniz ki ölenler kadın.

 

Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği nedir dersiniz? Evet bildiniz; Erken evrede tespit edilebiliyor ve tespit edilebildiği zaman tedavi edilebiliyor.

 

Erken tespit için ne mi gerekiyor? Rahim ağzı ve diğer jinekolojik kanser türleri hakkında farkındalık sahibi olmak, bilinçli ve bilgili olmak ve de gerekli periyodlarda, gerekli tetkikleri yaptırmak.

 

Bu kanser türlerinin genel nedenleri; genetik unsurlar, sigara kullanımı, düşük sosyo-ekonomik düzey, beslenme, yaş gibi etkenler olsa da en temel ortak etkenler; cinsel yolla bulaşan virüsler, kadının erken yaşta cinsel ilişkiye başlaması, çok eşli yaşaması ve kadının birlikte olduğu kocası, nişanlısı veya sevgilisinin çok eşli yaşaması.

 

Düşünmeden edemiyorum, böylesi ölümcül bir hastalık için neden şu meşhur farkındalık çalışmaları yapılmaz, ya da bu denli az yapılır. Meme kanseri için yakalara takılan pembe(!) kurdeleler neden rahim için takılmaz. Facebook özel mesajlarından, masum pembe(!) kalpler gönderilip, “Aman! Bu kalbi, hiç yorum yapmadan sayfanda paylaş” zinciri kurulmaz.

 

Tıp bilimi rahim konusunda çok bilgiye mi sahip değil! Amerikalı, İsviçreli bilim insanları henüz oralara gelememişler mi?

Yoksa, meme cinsellikten önce bebeği, rahim bebekten önce cinsel hazzı mı çağrıştırıyor. Meme kutsal, rahim günahkâr mı?  Ah öyle ya; Sokakta hamile bir kadın gördüğümüzde aklımıza ilk gelen “Hımmmm! Bu kadın sevişmiş!” oluyordu, unutmuşum.

 

Yoksa…

 

Bu kocalarını aldatan, çok eşli yaşayan namussuz kadınları yerden yere vurur, kafalarına vura vura “Bak edepli olun yoksa kanser olursunuz. İlla kanser olacaksanız da edebinizle kanser olun” diye bangır bangır bağırırlardı asında ama… Eşlerini, sevgililerini aldatan, çok eşli yaşayan ve bunu marifetmiş gibi gerine gerine anlatan erkeklerin de bu hastalıktan en az kadınlar kadar sorumlu olduğunu söylemeye vicdanları(!) mı elvermiyor? Ezberleri bozulur da, penisin gücü(!) ve kutsalı(!) mı sarsılır?

 

Ve edep sadece kadına mı yakışır?

 

Jalyan70@yahoo.com.tr

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

Çiğdem YANILMAZ

Muhteşem bir yazı. Anlayana tabi
9.4.2017 09:42:46


YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay