18.03.2018,06:49
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
SAHA İstanbul, F-35'lerin bakımlarını yapmaya aday oldu
Dünyanın en büyük savunma sistemi projelerinden F-35 Programı kapsamında;
Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen F-35 Joint Program Office (JPO) heyeti yetkilileri, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile birlikte SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği yönetimi ile bir araya geldi.
Amerikalı F-35 Lightning II heyetinin THY Teknik Sabiha Gökçen HABOM Tesisleri’nde SAHA İstanbul’a gerçekleştirdikleri ziyarette, F-35 Projesi kapsamında uçakların imalat sonrası bakımları ele alındı. 
 
SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, bu proje kapsamında gerçekleştirilen üst düzey toplantıda, Amerikalı heyet ile F-35 Projesi’nde üretim sonrasında ömür devri süresince uçakların komponent, alt sistem ve sistemlere yönelik bakım ve idame konusunda görüşmeler yaptıklarını belirtti.
 
Çalışmalara hız verilecek
 
Keleş, ABD’nin başını çektiği bir konsorsiyumla hayata geçirilen ve Türkiye’nin de ortak olduğu bu projede SAHA İstanbul üyesi firmaların yer alması için gerekli çalışmalara Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile koordine sağlayarak devam edeceklerini ifade etti.
 
Ancak projeye dahil olmak için üye firmaların standardizasyonuna yönelik çalışmaların hızlandırılması gerektiğine dikkat çeken Keleş şöyle devam etti:
 
“Üyelerimizin kalifikasyon düzeylerini global tedarikçilerin muhatap alacağı seviyeye hızla çıkarmamız gerekiyor.
 
Bu durum, uluslararası projelerde yer almamızın da önemli bir eşiği oluşturuyor. Firmalarımızın bu konudaki eksiklerini devlet desteği ile tamamlamak üzere projeler yürütüyoruz.”
 
Firmalar SAHA EXPO’da görücüye çıkacak
 
İlhami Keleş, 9 ülkenin katıldığı ve Türkiye’nin de dahil olduğu Müşterek Taaruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35 Projesi’nde, SAHA İstanbul üyelerinin de yer alması için çalışmalara hız vereceklerini söyledi.
 
Eylül 2018’e kadar firmaların belli bir düzeye ulaşabileceğini belirten Keleş, 13- 15 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) düzenleyecekleri SAHA EXPO 2018 Fuarı’nda firmaların hazırlıkları tamamlamış bir şekilde görücüye çıkacağına dikkat çekti.
 
SAHA İstanbul;
 
SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği 2015 yılında, Türkiye’nin milli gelirinin yarısını üreten Kuzey Marmara sanayisinin, katma değeri yüksek, teknolojik ürünler üretmesi amacıyla ve Edirne’den başlayarak, Tekirdağ, İstanbul, İzmit, Yalova, Adapazarı ve Düzce’ye uzanan bölgede faaliyet gösteren 65.000 sanayici firmanın gücünü ortak bir sinerji yakalanması hedefiyle kuruldu.
 
Üyeleri arasında ilk insansız hava aracını (İHA) üreten Baykar Makina, milli savaş uçağına yerli motor üreten ve ardından Rolls-Royce ile  motor üretmek üzere el sıkışan Kale Grubu, uluslararası havayolu şirketlerine ait yüzlerce uçağın bakımını yapan THY Teknik gibi büyük firmaların yanı sıra uçakların yedek parçalarının üretimini yapan onlarca firmanın yer aldığı SAHA İstanbul’un bugün 252 üyesi bulunuyor. 
 
Hasan Büyükdede’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu SAHA İstanbul, savunma sanayinin millileşme hamlesinde Marmara Bölgesi ve elbette ki İstanbul da var diyor.
 
sahaistanbul.org.tr

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?