21.11.2017,17:11
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Çin’in, dünyanın enerji talebindeki payı, bugün için; % 23
2017 yılı başında Çin, 2020 yılına kadar yenilenebilir enerjiye 360 ​​milyar dolar yatırım yapacağını ve 85 kömürle çalışan elektrik santrali inşa etme planından vazgeçtiğini açıkladı.
Mart ayında Çinli yetkililer, ülkenin zaten enerji verimliliği, karbon yoğunluğu ve temiz enerji kaynaklarının payı konularında resmi hedeflerin aşıldığını bildirdi. Ve geçen ay, Çin'in enerji düzenleme kurumu Ulusal Enerji Yönetimi, ülkenin kömüre bağımlılığını azaltmak için yeni tedbirler aldı.
 
Bunlar, Çin'in teknolojik değişime ve yenilenebilir enerjilerin düşen maliyetine dayalı küresel bir enerji dönüşümünün merkezinde olduğunun en yeni göstergeleridir.
 
Ancak Çin sadece yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmakla ve kömürü aşamalı olarak kullanımdan kaldırmakla yetinmiyor.
 
Aynı zamanda, küresel enerji talebinin giderek artan bir kısmını oluşturuyor; bu da; ekonomisinin hizmet ve tüketim önderliğindeki büyümeye doğru kaymasının, doğal kaynaklar sektörünün dünya çapında yeniden şekilleneceği anlamına geliyor.
 
McKinsey tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre birincil enerji talebinin büyümesi yavaşlıyor
 
Yeni teknolojilerin hızlı bir şekilde benimsenmesi devam ederse, bu talep 2025'te zirveye çıkabilir.
 
Daha az yoğun enerji kullanımı ve artan etkinlikle, küresel ekonomideki enerji verimliliği önümüzdeki 20 yıl içinde % 40 ile %70 arasında artabilir.
Enerji talebindeki küresel büyüme yavaşlarken, Çin'in bu talep içindeki payı artmaktadır. 
 
Çin’in dünyanın enerji talebi içindeki bugün %23 olan payının 2035 yılında %28 olması beklenmektedir.
 
ABD’nin günümüzde %16 olan payının ise; 2035’de %12’ye düşeceği hesaplanmaktadır.
 
Çin, kaynak yoğunluğunu azaltmada şimdiden önemli ilerleme kaydetti:
1980 ve 2010 yılları arasında ekonomisi 18 kat artarken, enerji tüketimi yalnızca beş kat arttı.
 
Dünya Bankası verilerine göre, bu durum GSYİH birimi başına enerji yoğunluğundaki %70'lik bir düşüşü yansıtıyor.
 
13. Beş Yıllık Planında Çin hükümeti, 2016-2020 yılları arasında enerji yoğunluğunu %15 oranında azaltmayı hedeflemektedir
 
Zaten bu hedefe ulaşma yolunda ilerlemektedir.
 
Çin Başbakanı Li Keqiang, bu yılın başlarında düzenlenen Çin Ulusal Halk Kongresi'nde, Çin'in enerji yoğunluğunun sadece geçen yıl %5 oranında düştüğünü açıklamıştı.
 
Yenilenebilir kaynaklar, Çin'in azalan kaynak yoğunluğunun bir nedeni.
 
Bu alanda dünya lideri olmayı hedefleyen Çin, her yıl, ülke içi yenilenebilir enerjilere 100 milyar dolardan fazla yatırım yapıyor.
 
Bu, ABD'nin ülke içi yenilenebilir enerji yatırımının iki katı seviyede ve Birleşik Devletler ile Avrupa Birliği'nin yıllık toplam yatırımından fazla.
 
Buna ek olarak, üst düzey Çinli şirketlerin giderek küresel yenilenebilir enerji zincirlerinde liderliği üstlenmesiyle Çin, ülke dışı yenilenebilir enerjilere 32 milyar dolarlık yatırım yapıyor.
 
Çin’in dev enerji şirketi State Grid Corporation tüm dünyadaki rüzgar türbinleri ve güneş panellerinden enerji sağlayabilecek bir şebeke geliştirmeyi planlıyor.
 
Çinli güneş paneli üreticilerinin, ölçek ekonomileri ve daha gelişmiş tedarik zinciri nedeniyle ABD'li rakiplerine göre; %20'lik bir maliyet avantajına sahip olduğu hesaplanıyor.
 
Ve giderek teknolojik açıklarını kapatan Çinli rüzgar türbini üreticileri, 2002'de sadece %25 olan Çin pazarındaki paylarını, şu anda %90'ın üzerine çıkardılar.
 
Bu eğilimler, Çin'in hem enerji talebinin hem de en ileri teknolojinin önemli bir kaynağı olacağını ve bunun küresel liderlik sağlamak için benzersiz bir fırsat olacağını göstermektedir.  
 
Çin’in enerji yoğunluğunu azaltma konusundaki deneyimi, gelişmekte olan ülkeler için bir yol haritası oluşturabilir.
 
Ayrıca yurt içinde ve yurt dışında yenilenebilir enerjilere yapılan yatırımlar, her yerde tüketicilerin maliyetini düşüren ek teknolojik gelişmelere yol açabilir.
 
Çin Uluslararası Radyosu

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay