Bugun...Pazar araştırması, COVID-19'un dijital dönüşümü hızlandırdığını gösteriyor


facebook-paylas
Güncelleme: 13-11-2020 23:39:30 Tarih: 02-11-2020 16:06

Pazar araştırması, COVID-19'un dijital dönüşümü hızlandırdığını gösteriyor

Equinix tarafından yapılan pazar araştırması Global Interconnection Index (GXI)’e göre;

COVID-19 pandemi süreci, işletmelerin önümüzdeki üç yıl içinde planladığı dijital altyapı dönüşüm projelerinde çarpıcı bir etki yaratacak.

 

Araştırmanın 4. sayısına göre; telekomünikasyon, bulut & BT, içerik & dijital medya gibi sektörlerin içinde bulunduğu dijital servis sağlayıcıların ve teknoloji sağlayıcıların, uç (edge) bilişim teknolojisindeki dijital boşlukları kapatmaya yönelik taleplerin artması ile birlikte özel bağlanabilirliğin 2019 ile 2023 yılları arasında 5 kat artacağını tahmin ediliyor.

 

Pandemi, dijitale geçiş sürecini hızlandırmaya devam ediyor.

Telekomünikasyon, bulut ve bilişim teknolojileri gibi uzaktan çalışmanın daha kolay olduğu işletmelerin bölgedeki diğer sektörleri geride bırakarak EMEA'daki toplam ara bağlantı bant genişliği büyümesine katkısının %54 oranında olması bekleniyor.

 

Frankfurt, Amsterdam, Paris ve Londra'nın; Avrupa ara bağlantı bant genişliği artışında başı çeken metropoller olması ve bölgenin tamamının küresel ara bağlantı bant genişliğinin %23'ünü (3,782 Tbps) oluşturması öngörülüyor.

 

Araştırmada yer alan bir diğer bulgu ise, işletmeler arasında veri aktarımı için özel bağlanabilirliğin ölçüsü olan toplam ara bağlantı bant genişliğinin, EMEA bölgesinde 2019'dan 2023'e kadar %45 bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) ulaşacağına ilişkin tahmin.

 

Beklenen büyüme, dijital dönüşüm ve özellikle de dijital altyapılarını merkezi konumlardan dağıtık uç (edge) bilişim teknolojisine taşıyan işletmelerin artan taleplerinden kaynaklanıyor.

 

Bu durum, işletmelerin iş akışlarını insanlara, nesnelere, konumlara, buluta ve verilere daha yakın konumlandırma talepleri ile bu bileşenler arasındaki iş akışlarını stratejik olarak birbirine bağlamaları ve gerçek zamanlı etkileşimleri ölçeklendirip desteklemesiyle ortaya çıkıyor.

 

Bir örnek vermek gerekirse, bu bağlantının kapasitesi, gezegendeki her bir insanın (7,8 milyar)

tam DNA dizilimini bir saat içinde iletmek için yeterli bant genişliği olan 64 zetabayt veri alışverişine eşdeğer.

 

- Sektör Öngörüsü -

 

GXI’ın 4. sayısı, küresel makro eğilimlerin ve COVID-19'un diğer endüstri iş kollarını nasıl etkilediğine dair öngörülerde de bulunuyor:

 

“COVID-19 pandemisi, bölgede hali hazırda dijital dönüşüm içerisinde olan sektörlerin dönüşüm sürecini hızlandırdı.

 

Avrupa'daki %45 bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) tahmini, işletmelerin giderek dijitalleşen bir ekonomide rekabet edebilmek için ara bağlantı kapasitelerini artırmaya yönelik artan taleplerinin bir göstergesidir.

 

Gittikçe uzaktan yönetilen ve dağıtık bir ortamda, işletmelerin rekabet avantajı elde etmek için müşterileri ve iş ortaklarıyla bağlantı kurmanın yenilikçi yollarını bulması; artık daha da kritik hale geldi.''

 

Genel Müdür, Türkiye, Equinix

 

-----

 

- Ek Kaynaklar -

 

·Global Interconnection Index (GXI) Volume 4·GXI Volume 4 Blog·Equinix 2019-20

Global Tech Trends Survey

 

Global Interconnection Index, Ara bağlantı Bant Genişliğinde, yani dağıtık BT ağları arasında akan veri trafiğini ölçerek ve büyüme tahminleri sunarak işletmelere önemli bilgi ve öngörüler sağlar.

 

Global Interconnection Index; endüstrinin, ara bağlantı bant artışının 2022’ye kadar nasıl genişleyeceği konusunda tahminlerde bulunan tek pazar araştırmasıdır.

 

Rapor, dünya genelinde operatörden bağımsız veri merkezlerini kullanarak binlerce işletmenin BT altyapı mimarisini analiz eden bir piyasa referansı işlevi görmektedir.

 

Bu veriler, yerel ve bölgesel

(makroekonomik trendleri, pazar demografisini ve sektör yoğunluklarını içeren)

pazar verileriyle dijital işletmelerin ana taleplerini şekillendiren ve dijital iş dünyasının dönüşümünün büyümesini tahmin etmek üzere bir ağırlıklı çarpan belirlemek için kullanılır.

 

Kullanılan yöntemin ayrıntılı açıklaması için: Global Interconnection Index.

 

Equinix hakkında;

 

Equinix, Inc. (Nasdaq: EQIX); dijital liderlere, başarılarına güç katan kurumsal altyapıyı bir araya getirmelerini ve birbirine bağlamalarını sağlayan güvenilir bir platformdan yararlanma olanağı sunan, dünyanın dijital altyapı.

 

Equinix; günümüz işletmelerinin, avantajlarını arttırmak ve hızlandırmak için ihtiyaç duydukları

tüm doğru yerlere, iş ortaklarına ve olasılıklara erişimini sağlar.

 

Equinix ile

hızla ölçeklendirebilir,

dijital hizmetlerin başlatılmasını hızlandırabilir,

birinci sınıf deneyimler sunabilir ve değerlerini katlayabilirler.

 

 

 Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI