21.11.2017,17:09
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yenilikçi Zihinlerin İdeal İkonu Leonardo Usta…
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Doğum günleri özeldir. Kutlanmalıdır. Her insan bunu hak eder.

Hele ki; o doğum günü Leonardo  da Vinci’nin olursa…

 

Dahi sanatçı 15 Nisan 1452’de Vinci kasabasında dünyaya gelir. Bugün O’nun  565. yaş günü.

 

Tam adı Leonardo di Ser Piero da Vinci.  Yani “Piero’nun oğlu Vinci’li Leonardo”.

Büyük çoğunluğumuz O’nu bir ressam olarak tanıyoruz.. Ancak Leonardo çok daha fazlası. Tam bir Rönesans  insanı.  Yani  çok yönlü. O’nu sadece bir ressam olarak tanımlamak aslında tam bir haksızlık. Mühendis, mimar, mucit, bilim insanı, müzisyen, ressam… Sahip olduğu ünvanlar saymakla bitmez. Öncesinde ve sonrasında  tüm çağları aşan, daha çok da bilimsel mirası önemli bir bütünü oluşturan gizemli dâhi Leonardo…

 

Dünyada yapacağı projeleri sıralayarak iş başvurusu yapan ilk kişi Leonardo’dur.

Dünyadaki ilk CV Leonardo’ya aittir.

 

1482’de Milano Dükü Sforza’ya yazdığı mektup bir CV’dir.

 

İkinci CV’ de O’na ait. Bu kez muhatap 2.Beyazıt. 1502’de İstanbul’a gönderdiği istek mektubunda 4 proje yer alır. Bu mektubunda Leonardo, çarkları rüzgârla dönen bir değirmenden ve gemilerin suyunu boşaltmaya yarayan bir tulumbadan söz ettikten sonra asıl konuya geçmekte ve Galata ile İstanbul arasında kurulacak köprüden bahsetmektedir. Yani Osmanlı’nın başkentine bir mimar ve mühendis olarak gelmek istemektedir. Ancak hiç gelemez. Çünkü Dük Sforza’nın sarayına  müzisyen olarak gider. Çünkü pek çok meziyetinin yanında çok da iyi lir çalmaktadır. Leonardo’nun mektubu Topkapı Sarayı’nda 1952’de fark edilir. Dünya bilim ve sanat çevrelerinde ise büyük bir ilgi ve hayranlık ile karşılanır. 

                         Topkapı Sarayı’ndaki mektubu ve Haliç Köprüsü Projesi Çizimi

 

Aynı zamanda bilimsel bir deha olan Leonardo’nun yaşadığı çağ için inanılmaz olan ve bugün IBM tarafından 48 orijinal deseninden gerçekleştirilen kırkı aşkın icadı sayesinde, evrensel dehasının mekanik, hidrolik, optik, balistik, savaş sanatı, denizcilik ve havacılık alanlarındaki keşiflerini canlandırmak mümkün olabilmiştir.

 

Döneminde uçma yeteneği sadece kuşlara ait iken, Leonardo bu kavram üzerinde adeta takıntıya varacak çalışmalar yapmıştı. Kuşların kanat yapılarını derinden incelemiş ve yaptığı kanat çizimleri yaşadığı dönemde müthiş bir ilgi görmüştü. Bu kanat çizimlerinin bir kısmı kendisinden yaklaşık 100 yıl sonra İstanbul’da yaşayan bir bilim insanı olan Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından çalışılacak ve yapılan bir çift kanat sayesinde Hezarfen dünyada uçan ilk insan unvanını alacaktı. 

     Leonardo’nun Kanat Çizimleri.                              Hezarfen Ahmet Çelebi  (1623-1640)

 

Neyse ki yaptığı tüm çizimlerini, deneylerini ve kadavra çalışmalarını yaklaşık  13.000 sayfa olarak Codex Leicester adı altında not etmeyi başarmıştı. Bu notlar olmasa bugün O’nun dehasından habersiz kalacaktık. Sözü edilen bu külliyat o kadar değerli ki; 1994 yılında Bill Gates tarafından 30,8 milyon ABD dolarına satın alındı.

 

İşte çoğumuzun sadece “ressam” olarak tanıdığı bu özel insan bundan tam 565 yıl önce 1452 yılının 15 nisanında Vinci’de doğdu.

 

İyi ki doğdun Leonardo Usta…

 

İyi ki pek çok dahi düşünceye imza attın. İnsanlık pek çok kişiye olduğu gibi sana da çok şey borçlu…

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay