22.02.2018,17:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yenilikçi Zihinlerin İdeal İkonu Leonardo Usta…
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Doğum günleri özeldir. Kutlanmalıdır. Her insan bunu hak eder.

Hele ki; o doğum günü Leonardo  da Vinci’nin olursa…

 

Dahi sanatçı 15 Nisan 1452’de Vinci kasabasında dünyaya gelir. Bugün O’nun  565. yaş günü.

 

Tam adı Leonardo di Ser Piero da Vinci.  Yani “Piero’nun oğlu Vinci’li Leonardo”.

Büyük çoğunluğumuz O’nu bir ressam olarak tanıyoruz.. Ancak Leonardo çok daha fazlası. Tam bir Rönesans  insanı.  Yani  çok yönlü. O’nu sadece bir ressam olarak tanımlamak aslında tam bir haksızlık. Mühendis, mimar, mucit, bilim insanı, müzisyen, ressam… Sahip olduğu ünvanlar saymakla bitmez. Öncesinde ve sonrasında  tüm çağları aşan, daha çok da bilimsel mirası önemli bir bütünü oluşturan gizemli dâhi Leonardo…

 

Dünyada yapacağı projeleri sıralayarak iş başvurusu yapan ilk kişi Leonardo’dur.

Dünyadaki ilk CV Leonardo’ya aittir.

 

1482’de Milano Dükü Sforza’ya yazdığı mektup bir CV’dir.

 

İkinci CV’ de O’na ait. Bu kez muhatap 2.Beyazıt. 1502’de İstanbul’a gönderdiği istek mektubunda 4 proje yer alır. Bu mektubunda Leonardo, çarkları rüzgârla dönen bir değirmenden ve gemilerin suyunu boşaltmaya yarayan bir tulumbadan söz ettikten sonra asıl konuya geçmekte ve Galata ile İstanbul arasında kurulacak köprüden bahsetmektedir. Yani Osmanlı’nın başkentine bir mimar ve mühendis olarak gelmek istemektedir. Ancak hiç gelemez. Çünkü Dük Sforza’nın sarayına  müzisyen olarak gider. Çünkü pek çok meziyetinin yanında çok da iyi lir çalmaktadır. Leonardo’nun mektubu Topkapı Sarayı’nda 1952’de fark edilir. Dünya bilim ve sanat çevrelerinde ise büyük bir ilgi ve hayranlık ile karşılanır. 

                         Topkapı Sarayı’ndaki mektubu ve Haliç Köprüsü Projesi Çizimi

 

Aynı zamanda bilimsel bir deha olan Leonardo’nun yaşadığı çağ için inanılmaz olan ve bugün IBM tarafından 48 orijinal deseninden gerçekleştirilen kırkı aşkın icadı sayesinde, evrensel dehasının mekanik, hidrolik, optik, balistik, savaş sanatı, denizcilik ve havacılık alanlarındaki keşiflerini canlandırmak mümkün olabilmiştir.

 

Döneminde uçma yeteneği sadece kuşlara ait iken, Leonardo bu kavram üzerinde adeta takıntıya varacak çalışmalar yapmıştı. Kuşların kanat yapılarını derinden incelemiş ve yaptığı kanat çizimleri yaşadığı dönemde müthiş bir ilgi görmüştü. Bu kanat çizimlerinin bir kısmı kendisinden yaklaşık 100 yıl sonra İstanbul’da yaşayan bir bilim insanı olan Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından çalışılacak ve yapılan bir çift kanat sayesinde Hezarfen dünyada uçan ilk insan unvanını alacaktı. 

     Leonardo’nun Kanat Çizimleri.                              Hezarfen Ahmet Çelebi  (1623-1640)

 

Neyse ki yaptığı tüm çizimlerini, deneylerini ve kadavra çalışmalarını yaklaşık  13.000 sayfa olarak Codex Leicester adı altında not etmeyi başarmıştı. Bu notlar olmasa bugün O’nun dehasından habersiz kalacaktık. Sözü edilen bu külliyat o kadar değerli ki; 1994 yılında Bill Gates tarafından 30,8 milyon ABD dolarına satın alındı.

 

İşte çoğumuzun sadece “ressam” olarak tanıdığı bu özel insan bundan tam 565 yıl önce 1452 yılının 15 nisanında Vinci’de doğdu.

 

İyi ki doğdun Leonardo Usta…

 

İyi ki pek çok dahi düşünceye imza attın. İnsanlık pek çok kişiye olduğu gibi sana da çok şey borçlu…

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?