26.02.2018,02:35
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Zafer’den hezimete, Yunan askerleri yine İzmir’de
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Yunan askerlerini Anadolu topraklarından atarak 09 Eylül 1922’de denize döken Atatürk ve silah arkadaşları, Türk Milletinin kazanmış olduğu bu büyük zaferi 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması ile taçlandırdı.

Lozan Barış Antlaşması her sene çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu sene Lozan Barış Antlaşması’nın 94. Yıldönümünü kutluyoruz. Ancak son yıllarda yapılan kutlamalarda canımız acıyor ve kutlamalar hüzünlü bir ortamda geçiyor. Çünkü 09 Eylül 1922’de İzmir’de denize dökülen Yunan askerleri yine İzmir’de. Türkiye, Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde, Lozan zaferinden, hezimet dönemine geçiş yaptı. Lozan Antlaşması ile borçları ödenen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğinde olan 18 Ada ve 1 Kayalık, 2004 yılından itibaren Yunanistan’ın egemenliğine girdi.

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, İzmir Koyun Adası’nda konuşlu Yunan Askeri Üssünü, 19 Temmuz 2017’de, Başkomutan sıfatıyla ziyaret etti. Adadaki Yunan askerlerini denetleyen Pavlopoulos egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

Yunan Başkomutan Pavlopoulos, İzmir’e gelmeden önce 18 Temmuz 2017’de Aydın Bulamaç Adası ve Aydın Eşek Adası’nda konuşlu olan Yunan Askeri Üslerini de ziyaret etti.

Pavlopoulos’un İzmir ve Aydın’da konuşlu Yunan Askeri Üslerine yaptığı ziyaretlere, Savunma Bakanı Kammenos ve Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis de eşlik etti.

YUNAN BAŞKOMUTAN, TÜRKİYE’YE MEYDAN OKUYOR AMA ERDOĞAN VE AKP HÜKÜMETİ’NİN SESİ SOLUĞU ÇIKMIYOR !...

Yunan Başkomutan Pavlopoulos ve beraberindeki heyetin yaptığı ziyaret, kalymnos-news.gr, greece.greekreporter.com, dailyhellas.com, i-greece.gr/news v.b. basın yayın kuruluşları ile Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı. Pavlopoulos, her zaman olduğu gibi hiçbir engelle karşılaşmadan elini kolunu sallayarak Türk topraklarına pasaportsuz olarak giriş ve çıkış yaptı. Pavlopoulos ve beraberindeki heyeti taşıyan askeri helikopter Türk adalarına iniş ve kalkış sırasında Türk hava sahasını ihlal etti. Türk Hava Kontrolörü, Yunan helikopterini uyararak, “Türk hava sahasında uçuyorsunuz, derhal terk edin” çağrısında bulundu. Ancak Yunan pilotlar bu çağrıya uymayarak Türk hava sahasını ihlal etmeye devam etti.

 

Türk Hava Kontrolörünün uyarılarına hiddetlenen Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, Türkiye’ye meydan okudu. Pavlopoulos, basına yaptığı açıklamada, Koyun, Eşek ve Bulamaç adalarının Yunanistan’a ait olduğunu iddia ederek “Lozan ve Paris Antlaşmalarına göre Ege’de gri bölge yoktur. 1947 Paris Antlaşması ile 12 ada ve bu adalara bitişik adacıklar Yunanistan’a verilmiştir. Bu sınırlar Yunan ve Avrupa sınırlarıdır. Bu sınırlar Yunan ve Avrupa askerleri tarafından korunmaktadır. Türkiye, uluslararası hukuka ve AB müktesebatına saygı duymalıdır. Ben, sınırlarımızı, topraklarımızı ve egemenliğimizi korumak için hayatımı vermeye hazırım.” dedi.

 

Yunan Cumhurbaşkanı, hâlihazırda işgal altında olan Türk adalarının, Yunan toprağı ve Yunan sınırı olduğunu iddia edip Türkiye’ye meydan okurken mevkidaşı Erdoğan ile AKP Hükümetinin sesi soluğu çıkmadı. Türk hava sahasını ihlal eden Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

 

YUNAN CUMHURBAŞKANI’NIN, TÜRK TOPRAKLARINI YUNAN TOPRAĞI GİBİ GÖSTERMEYE HAKKI YOKTUR, HADDİNE DE DEĞİLDİR !...

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un, Koyun, Eşek ve Bulamaç adalarının Yunanistan’a ait olduğunu ve anılan adaların Yunan ve Avrupa sınırları olduğunu iddia etmesi tam bir cehalet ve sahtekârlık örneğidir. Hukuk Fakültesi mezunu olan Pavlopoulos, 1923 Lozan Antlaşması, 04 Ocak 1932 Türk-İtalyan Sözleşmesi, Milletler Cemiyeti Tescil Belgeleri ve 1947 Paris Antlaşması ile antlaşma ve sözleşmelere taraf olan ülkelerin yayınladığı haritalara bakarsa sözünü ettiği adaların Türk adaları olduğunu görecektir. 1943 Tarihli İngiliz haritasında, Yunan Cumhurbaşkanı / Başkomutanı Pavlopoulos’un ziyaret ettiği Eşek ve Bulamaç adalarının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir.

Eşek Adası’nın Batnoz Adası’na olan mesafesi 18 mil, Lipso Adası’na olan mesafesi 12 mildir. Bulamaç Adası’nın Lipso Adası’na olan mesafesi 14 mil, İleriye Adası’na olan mesafesi 13 mildir. Görüldüğü üzere işgal altında olan Türk adaları 12 Ada deniz sınırlarının dışında olup 12 Ada’ya bağlı ya da bitişik adacık değildir.

1951 Tarihli Amerikan haritasında da, Yunan Cumhurbaşkanı / Başkomutanı Pavlopoulos’un ziyaret ettiği Eşek ve Bulamaç adalarının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir.

İzmir Koyun Adası ise Balkan Savaşı’nda işgal edilmemiş, Lozan Antlaşması’nda verilmemiştir. 11,5 km. uzunluğundaki Koyun Adası, 12 Ada bölgesinin dışında olup 6 millik Türk karasuları içinde ve Türk toprağıdır.

 

Eski Milli Savunma Bakanı Sn. Barlas Doğu’nun imzasıyla AB Türkiye Delegasyonuna gönderilen mektupta, Aydın Eşek Adası’nın Yunan işgali altında olduğu belirtilerek adada görevli olan AB Frontex Sahil Güvenlik Botlarının geri çekilmesi talep edilmiştir. AB Delegasyonu mektuba resmi cevap vermemiş ancak Temmuz 2015 itibarıyla Aydın Eşek Adası’ndaki AB FRONTEX Sahil Güvenlik Botlarını geri çekmiştir. Böylece AB de işgali kabul etmiştir.

 

Yunan Büyükelçi Loukakis ile 02 Haziran 2016’da, CHP Genel Merkezinde yapılan toplantıda, Büyükelçi adaların Yunanistan’a ait olduğunu savunamamış, işgali kabul etmek zorunda kalmıştır.

 

AB Türkiye Delegasyonu ve Yunan Büyükelçi Loukakis işgali kabul ederken Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un adaların Yunanistan’a ait olduğunu iddia etmesi trajikomik bir durumdur. Pavlopoulos’un, Türk topraklarını Yunan toprağı gibi göstermeye hakkı yoktur, haddine de değildir !...

 

TÜRK TOPRAKLARINDA İKİ BAŞKOMUTAN !...

Anayasanın 117.Maddesine göre Başkomutanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin manevî varlığından ayrılamaz ve Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur. Başkomutanlık görevi başka bir ülkenin Cumhurbaşkanı ile paylaşılamaz. Ancak hâlihazırda Türkiye’de iki Başkomutan var. 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığının Başkomutanlığını Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos yapıyor. Pavlopoulos anılan adalara Yunan Başkomutanı sıfatıyla elini kolunu sallayarak gidiyor ve denetlemelerde bulunuyor.

Erdoğan Başkomutanlık görevini, Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ile paylaşarak, Anayasanın 117. Maddesini ihlal ediyor. TBMM, Başkomutanlık görevinin Yunanistan ile paylaşılmasına sessiz ve tepkisiz kalmamalıdır.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?