22.11.2017,08:30
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
1 Kasım seçimi incelenmesi gereken ciddi bir olaydır…
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
Türkiye seçim sarhoşu oldu…

7 Haziran seçimlerinde iktidarı kaybeden AKP, 1 Kasım seçimlerinde tüm seçim tahminlerini altüst etti ve ezici bir çoğunlukla yeniden tek başına iktidara geldi.

 

Bir partinin, 5 ay gibi kısa bir sürede oylarını 4, 8 milyon arttırması siyasi ve toplumsal olarak incelenmesi geren ciddi bir olaydır.

 

AKP, seçimlerin tozunu attırırken, HDP ve “hayırcı” MHP, tabiri caiz ise nal topladı…

Muhalefetin bir araya gelmesine engel olan MHP, en büyük yenilgiyi aldı. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olan Devlet Bahçeli’nin MHP’ si, tam 40 vekilini AKP’ ye kaptırdı.  Sıralamada 3. Parti durumuna düşen MHP, Meclis Başkan Vekilliği’ni de kaybetti.

 

Haziran seçimlerinin sürpriz partisi HDP ise baraj altına düşmekten kılpayı kurtardı. Kurtardı kurtarmasına da, o da 19 vekilini AKP’ ye 2 vekilini de CHP’ ye kaptırdı.

 

Ana muhalefet partisi CHP ise yerinde saydı…

 

Seçim sonuç tablosuna göre AKP;

MHP’ den 1 milyon 828 bin, HDP’ den, 913 bin, SP’ den ise 361 bin adet oy kapmış…

AKP ilave olarak, 1 milyon 800 bin civarında yepyeni, nurtopu gibi bir oy transferi gerçekleştirmiş…

 

7 Haziran seçimlerinde her şeye “Hayır!” diyen MHP; hem koalisyona engel oldu, hem de Meclis Başkanlığı’nın AKP’ ye altın tepsi içinde sunulmasının mimarı durumuna geldi. Bu uzlaşmaz tutum belki de MHP’ nin dindar tabanının AKP’ ye kaymasını sağladı.

 

Yine 7 Haziran seçimlerinde” Biz Türkiye Partisi olacağız” söylemiyle Meclis’e giren HDP, bu söyleminde samimi olmadığını ispatlayan söz ve davranışları ile terör örgütü ile bağlantılı olduğunu açıkça ortaya koydu. Ardarda gelen şehit haberleri ve Ankara katliamı ise HDP’ nin din eksenli emanet oylarının geri dönmesine neden oldu.

 

Bu tespitler seçim sonuçlarını etkileyen makul nedenler arasında sayılabilir. “Durum budur” deyip,  1 Kasım seçim sayfasını kapatıp, kazanan partiyi kutlar, döner işimize bakarız ama…

Cevap bekleyen bazı sorular var;

 

Erdoğan, yeniden seçim isterken, sonucun tek başına iktidar olacağını biliyor muydu?

7 Haziran seçimlerinden sonra terör neden azdı ya da azdırıldı?

 

Ankara katliamı neden önlenemedi?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “400 vekil verin bu iş huzur içinde çözülsün” sözleri üstü örtülü bir uyarı mıydı?

 

AKP’li Bülent Delican, “Artık ülkemize şehit gelmeyecek, o şehitlerimizden Allah razı olsun, o şehitlerimiz bize büyük bir emanet bıraktı” derken;  yaklaşık 400 kişinin AKP’ nin tek başına iktidara gelmesi için canlarından olduğunu mu anlatmak istiyordu?

 

MHP ve HDP’ den planlı bir şekilde AKP’ ye oy kaydırılmasında 48 milyon oyu 4-5 saatte sayan SEÇSİS Sistemi’nin bir payı var mıydı?

 

Bu soruların cevapları alınmadan 1 Kasım seçimlerinin üzerindeki şaibeler giderilemeyecektir.

 

Ve kısa bir not daha; Başbakan Davutoğlu 2019 seçimleri için şimdiden start verdi. Daha fazla oy istedi. 1 Kasım seçimlerinde MHP ve HDP bir şekilde etkisizleştirildi. Şimdi sırada CHP var…  

 

2023 hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP’ nin yok edilmesi gerekiyor. CHP demek Atatürk demek, Cumhuriyet demek, Laiklik demek, özgürlük demek… AKP bunu tamamen kırmak zorunda... İşte bu nedenle de 2019 seçimlerinde hedefine CHP’yi oturtacak…

 

Şimdi CHP için seferberlik ilan etmenin tam zamanıdır. CHP için “o gün”, bu gündür…

Yol bitmiş değildir…

İçindeki Y-CHP’ciler den ve Baykalcılardan kurtulup ilk fabrika ayarlarına geri dönmek zorundadır…

Yoksa… Yoksa yok olup gidecektir… Beraberinde tüm millî değerleri de götürerek…

 

Davutoğlu şimdiden 2019 için start verdi. Daha yüksek oy istiyorlarmış. Bu seçimlerde MHP ve HDP'Yİ bir şekilde saf dışı bıraktılar.

 

Sırada CHP var. Hedefledikleri 2023 'de CHP'yi görmek istemiyorlar. CHP oldukça Atatürk 'den kurtulamayacaklarını biliyorlar. CHP için seferberlik vakti geldi demek yanlış olmaz.

 

hergunlu@ttmail.com

 

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay