22.02.2018,15:55
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
KOBİ’lerde finansman ve malî geleceğin raporlanması
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ticari hayatımıza girdiği tarihten itibaren işletmelerdeki kurumsallaşma eksikliği ciddi anlamda hissedilmektedir.

Özellikle de Finansman ve Mali Geleceğin Raporlanması aşamasında önemli eksiklikler ortaya çıkmaktadır.

 

Alışılagelmiş defter tutma, beyanname gönderme ve benzerleri gibi bilinen Muhasebe ve Mali Müşavirlik hizmetleri yanında, mükelleflerin mali raporlama altyapılarının oluşturulması ve ileriye dönük finansman ve mali kaynaklarının yerinde kullanımı konusunda gerçekçi kararlar alınabilmesi için gerekli alt yapı çalışmalarının başlatılması yine tüm işletmeler için zaruri bir ihtiyaç haline gelmektedir.

 

Büyük işletmeler büyük bedeller ödeyerek, mali raporlama sistemlerini alt yapılarını tamamlamış ve uygulamaya başlamışlardır.

 

Ancak, kurumsallaşma yönünde küçük adımlar atmış, ya da atmaya çalışan,  geleceğe güvenle bakarak büyümeyi hedef alan Küçük ve Orta Büyüklükteki  (KOBİ)  işletmelerin de ihtiyaçları ve beklentileri dâhilinde karar almalarını kolaylaştıracak Mali Raporlama hizmetlerinden yararlanmaları, rekabetin bu kadar büyük olduğu ekonomik ortamda önemli bir mali sorun haline gelmiştir. KOBİ ler ne yazık ki yüksek bedeller karşısında raporlama sistemlerini oluşturma konusunda çekimser davranmaktadırlar.

 

KOBİ ve benzeri işletmelerin de, piyasa maliyetleri hayli yüksek olan, geleceği tahmin edebilmeyi ve yorumlayabilmeyi sağlayacak, ’Profesyonel Bütçe Analizleri’, “Teknik Raporlama Hizmetleri” ve “Kâr /Zarar Dengesi” nin belirlenmesi hizmetlerinden azami ölçüde ve makûl bedellerle yararlanmalarının koşullarının sağlanması bir zorunluluktur.

 

Türkiye’nin kalkınmasında itici bir güç olan KOBİ’ lerimize, finansal ve yönetimsel ihtiyaçlarını belirleyebilmesi için sağlanacak asgari bedelli hizmet koşulları, ülkemizde ki kayıt dışı ekonominin büyük ölçüde ortadan kalkmasına ve işletmelerin mali yapılarının sağlam temellere oturmasına neden olacaktır.

 

Finansman ve Mali Geleceğini raporlayabilenKOBİ’ ler ise, sürdürülebilir ekonomik istikrar ile birlikte, güçlü bir Türkiye’nin oluşmasına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

 

KOBİ’ lerimizin raporlama maliyetlerini makul seviyelere çekmeleri konusunda meslek mensuplarımıza da önemli bir görev düşmektedir. Şeffaf ve güvenilir bilançoların yer aldığı ticari hayat, geleceği planlayan raporlama sistemi ile daha da güçlü ve güvenilir bir ekonomik yapının oluşmasına katkı sağlayacaktır.

 

hergunlu@ttmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?