22.11.2017,08:30
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
KOBİ’lerde finansman ve malî geleceğin raporlanması
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ticari hayatımıza girdiği tarihten itibaren işletmelerdeki kurumsallaşma eksikliği ciddi anlamda hissedilmektedir.

Özellikle de Finansman ve Mali Geleceğin Raporlanması aşamasında önemli eksiklikler ortaya çıkmaktadır.

 

Alışılagelmiş defter tutma, beyanname gönderme ve benzerleri gibi bilinen Muhasebe ve Mali Müşavirlik hizmetleri yanında, mükelleflerin mali raporlama altyapılarının oluşturulması ve ileriye dönük finansman ve mali kaynaklarının yerinde kullanımı konusunda gerçekçi kararlar alınabilmesi için gerekli alt yapı çalışmalarının başlatılması yine tüm işletmeler için zaruri bir ihtiyaç haline gelmektedir.

 

Büyük işletmeler büyük bedeller ödeyerek, mali raporlama sistemlerini alt yapılarını tamamlamış ve uygulamaya başlamışlardır.

 

Ancak, kurumsallaşma yönünde küçük adımlar atmış, ya da atmaya çalışan,  geleceğe güvenle bakarak büyümeyi hedef alan Küçük ve Orta Büyüklükteki  (KOBİ)  işletmelerin de ihtiyaçları ve beklentileri dâhilinde karar almalarını kolaylaştıracak Mali Raporlama hizmetlerinden yararlanmaları, rekabetin bu kadar büyük olduğu ekonomik ortamda önemli bir mali sorun haline gelmiştir. KOBİ ler ne yazık ki yüksek bedeller karşısında raporlama sistemlerini oluşturma konusunda çekimser davranmaktadırlar.

 

KOBİ ve benzeri işletmelerin de, piyasa maliyetleri hayli yüksek olan, geleceği tahmin edebilmeyi ve yorumlayabilmeyi sağlayacak, ’Profesyonel Bütçe Analizleri’, “Teknik Raporlama Hizmetleri” ve “Kâr /Zarar Dengesi” nin belirlenmesi hizmetlerinden azami ölçüde ve makûl bedellerle yararlanmalarının koşullarının sağlanması bir zorunluluktur.

 

Türkiye’nin kalkınmasında itici bir güç olan KOBİ’ lerimize, finansal ve yönetimsel ihtiyaçlarını belirleyebilmesi için sağlanacak asgari bedelli hizmet koşulları, ülkemizde ki kayıt dışı ekonominin büyük ölçüde ortadan kalkmasına ve işletmelerin mali yapılarının sağlam temellere oturmasına neden olacaktır.

 

Finansman ve Mali Geleceğini raporlayabilenKOBİ’ ler ise, sürdürülebilir ekonomik istikrar ile birlikte, güçlü bir Türkiye’nin oluşmasına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

 

KOBİ’ lerimizin raporlama maliyetlerini makul seviyelere çekmeleri konusunda meslek mensuplarımıza da önemli bir görev düşmektedir. Şeffaf ve güvenilir bilançoların yer aldığı ticari hayat, geleceği planlayan raporlama sistemi ile daha da güçlü ve güvenilir bir ekonomik yapının oluşmasına katkı sağlayacaktır.

 

hergunlu@ttmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay