21.11.2017,00:14
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Minnettarız Ata’m!
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Hikaye hepimizin evinde aynı.

 

Ergenliğe geçiş döneminde zamane çocuklarının ders çalışmaktan uzak durması, çok çabuk demotive olup ilk başarısız hissettiklerinde ilgi alanlarının ve hatta hedeflerinin değişivermesi hepimizin malumu.

 

Bu devirde katı, kuralcı yaklaşımlar da kırılgan yapılara onarılmaz çatlaklar oluşturacağından hareketle bol bol dinlemek ve anlatmak gerekiyor. Anlatırken de güzel ve etkileyici örnekler çok işe yarıyor.

 

12 yaşındaki kızımla sohbetlerimizde tarihte iz bırakan isimlerden çokca bahsederiz. Kızım için müzikte Mozart, fizikte Einstein, edebiyatta Shakespeare, mitolojide Zeus gibidir Atatürk. Bir de üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu, bizim kurtarıcımızdır. Prometheus’tan öte bir kahramandır. Sorgulayan bir çocuk karşısında daha da çok öğreniyor insan bazen.

 

Geçtiğimiz günlerde bizim kız yine futursuz kaldığında bu kez “hadi” demeden “neden?” diye sordum. Cevap başarısızlık korkusu ve yılgınlık üzerineydi. “Çok zaman alacak, hatalar yapacağım, tekrar tekrar bakacağım, yorulacağım” ve benzeri. İçtenlikle verdiği cevapta ağzımdan halihazırda mottolarımızdan olan “asla vazgeçme” çıktı yine. Ve..

 

Ve bir dizi örnek. Lincoln dedim bir an.

 

Asla vazgeçmedi. Hatalarından ders aldı. Çok yoruldu. Tekrar tekrar denedi. Yılmadı.

Eh dedim demesine ama seninki yapıştırdı soruyu: “Lincoln mü? Bana hiç anlatmadın.” Belki yine kaçmak için zekice yaratılmış bir bahane yaklaşımı belki de gerçekten merak. Her iki durumda da cevapsız bırakamazdım.

 

Yoksul bir ailede dünyaya geldi. Anne babası okuma yazma bilmezdi. 10 yaşında annesini kaybetti. Tarlalarda çalıştı ve bakkalda çıraklık yaptı. Ciddi bir rahatsızlığı vardı, kolları ve parmakları normalden daha uzundu. 21 yaşında işini kaybetti. 24 yaşında tekrar işinden oldu. 25 yaşında dört çocuğundan üçü vefat etti. Hukukçu oldu, ABD Başkanı olabilmek yolunda 18 sene defalarca pek çok seçim kaybetti. 52 yaşında ABD’ye Başkan seçildi.

 

Dahası var dedim. Kölelikten bahsettim ve Lincoln’ün tanıdığı özgürlüklerden ve insanlık için mücadelesinden.

 

Atatürk gibiymiş dedi kızım. Evet o da hiç vazgeçmedi, iyi bir asker oldu, iyi bir Devlet başkanı. İnsanlık için özgürlükçü, cumhuriyetçi, demokratik yaklaşımdan ödün vermedi. İlke ve inkılapları ile benzersiz bir gelecek kurmamız için yolumuzu aydınlattı.

 

Lincoln suikaste kurban gittiğinde Atatürk henüz doğmamıştı,  Türkiye Cumhuriyeti Devleti yoktu. Atatürk’ün çocukluğunda çektiği sıkıntılar benzerdi. O da her yolu denedi. 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmadan evvel türlü girişimlerde bulundu, olmadı. Tökezlediyse de düşmedi, devam etti. Lincoln’den öte bir Devlet kurdu.

 

Öyle çok şey var ki dünya liderlerinin hayatından öğrenilecek. İnsanlık, azim, hedefe odaklılık. Bunların ötesinde olağanüstü bir sevebilmek ve toplumun her kesimini kucaklayabilmek yeteneğine sahip olmaları onları ayrıca öne çıkarıyor.

 

Bugün, ölümünün üzerinden 77 yıl geçmiş olsa da ölümsüzleştiğini kabul etmeyecek, kıymetini bilmeyecek insan evladı olamayacağını düşünüyorum. Washington, Louis-Napoléon Bonaparte, Mahatma Gandhi gibi kuruculuğu, liderliği anlatan, sembol olmayı başarmış, çok yönlülüğü ile uluslararası saygı kazanmış Atatürk’ümüzü özlemle anıyor ve aslında yaşıyoruz.

Tarihteki haklı gururlarımızdan biridir Atatürk.

 

Türk milleti için böylesine birleştirici bir lider, herşeyden öte lütuftur.

 

Dünyanın saygıyla andığı ve evlatlarımıza gösterebileceğimiz örnek insana bugünlerimizi borçluyuz. Gelecek ise ışığıyla ellerimizde.

 

Minnettarız Ata’m.

 

CRATonE Danışmanlık

www.cratone.com

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay