23.01.2018,00:54
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ata’nın evinde
25022015-1380168_10152000128317843_1509891310_n-161537.jpg
KADER SEVİNÇ
Selanik'e gidilince Atamızın doğduğu ve 1888'e kadar yaşadığı bugün müze olarak ziyarete açık olan evi ilk adres.

Selanik Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle 1933’te evi satın alıp Mustafa Kemal Paşa’ya hediye etmeye karar vermiş; satın alma işlemleri tamamlanıp hediye edilmesi 1937’de gerçekleşebilen ev 1953’te müze olarak açılmış.

 

2012'de yapılan evin yenilenmesi çok eleştiri almış çünkü fotoğraf ve bilgilere dayalı bir sergiye dönüşmüş.

 

Şimdi kaldırılmış olan ve bu yenilemeden önce evde sergilenen eşyaların ise Atatürk'ün ailesinden sonra evde yaşamış Yunanlı aileye ait olduğunu söylüyor yetkililer. Bu durumda 53 yılından bu yana niçin o eşyaların Atatürk evinde sergilendiğini açıklamak güç.

 

Kişisel izlerin az bulunduğu evde Dolmabahçe'den getirilmiş Atatürk'ün bir kaç özel eşyasını görmek de mümkün.

 

Modern bir sergi havasındaki eve yerleştirilen balmumu Atatürk heykellerini başarılı bulmadım. Üstelik buna ihtiyaç olduğuna da emin değilim. O zaten aklımızda ve kalbimizde hatırasıyla.

 

Müze eve giriş ailenin kullandığı asıl kapıdan değil de sonradan yapılmış soğuk bir çelik kapıdan yapılıyor. Güvenlik nedeniyle çok yüksek paravanlarla çevrili ev.

Evde Atatürk'ü ve dönemin Selanik'ini Türkçe, İngilizce ve Yunanca anlatan metinler çok iyi fakat bunları bir kitapçıkta toplayıp ziyaretçilerin yanında götürmelerini düşünmemişler. Ziyatetçi orada gördüğü kadarıyla yetinmek zorunda.

 

Çağdaş müzecilikte artık eskimiş bile sayılacak bir uygulama olan "müze dükkanı" bulunmuyor Atatürk müze evinde. Oysa burayı ziyaret eden yerli yabancı konuklar hem Atatürk ve Türkiye hakkında çeşitli dillerde kitapları edinebilmeli hem de çeşitli eşyaların replikalarını satın alabilmeli. Bu çok zor bir iş değil ama nedense yapılmamış.

 

Evde en ilgimi çeken kısımlardan biri Atatürk'ün gençliğinden bu yana şiire olan ilgisi ve sevgisiydi. Her ne kadar bir dönem öğretmenlerinden biri bu ilgisini engellemeye çalıştıysa da onun metinleri ve konuşmalarında şiirin izi hep belirgin.

Atamızın kenti Selanik'te onun izlerini aradım. Bilgilerin sınırlılığı nedeniyle zor olsa da onun Selanik'ini ilgilenenlere gösterebilecek bir kent gezisi tasarlanmalı.

 

kadersevinc@gmail.com

 

Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi (PES)
Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Bugün küresel anlamda ortalıktaki kaos, dünyayı sarsıyor. Esasen bunların temelinde iki neden aramak lazım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?