24.11.2017,21:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ata’mın hediyesi
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
“Putperestsiniz” diyorlar ya: evini, yurdunu, cumhuriyetini korusun diye, işlemeli bezlerle kılıflanıp duvara asılan bir “nutuk” a henüz rastlamadım hiçbir yerde.

 

Aksine, ne kadar dikkat edilirse edilsin defalarca okunmaktan yıpranmıştır, yıprandıkça da parlamıştır sayfaları, gerçek tılsımın okuyup üflemekten değil, bilgiyi bilmenin ışığından geldiğini bilenlerin elinde.

 

“Bir beton yığınının etrafında tapınıyorsunuz” da diyorlar ki: pek çok kez gitmiş olmama rağmen, “hain taşlama duvarına” rastlamadım Anıtkabir’in ne yakınında ne de uzağında. Ne elbiselerini yüzüne gözüne, eline ayağına sürüp romatizmalarına şifa arayanına, ne de direklerine çaput bağlayıp kısmet arayanına rastlamadım bu yaşımda.

 

Ama ben, öğretmeni “Atatürk ölmedi, yüreğimizde yaşıyor” dediğinde, Atatürk boğulmasın diye su içmeyen otistik bir çocuğun küçücük bedenindeki saf, temiz, lekesiz, kocaman bir yüreği bildim.

 

Kendi gözyaşından önce, saygı duruşundaki askerin gözündeki yaşı silen cumhuriyet teyzesini gördüm.

 

Ömrüne hayaller kurdukları oğullarını, kendi kollarının arasından sıyırıp, “ Vatan sağ olsun” yemininin onuruyla toprağın kollarına, yoldaşlarının ruhlarına emanet eden anne babaları gördüm.

 

Anne babasından sirayet eden sevgi ve coşkuyla, küçük kaşığı ile küçük tenceresine vururken “A…tük” diye cıvıldayan bir yaşındaki yeğenimi gördüm, “baba” demeyi henüz öğrenmemişken.

 

Bugün, istilacı uzaylıların (uzaylıların günahını almak istemiyorum ama insan demek de ağırıma gidiyor) karşısına etten bir duvar gibi dikilip, canını hiçe sayarak evladını korur gibi ağacını koruyan bir halkı gördüm. Sadece görmedim sevdalandım.

 

Ben bugün, bayrağındaki ala başka renk değdirmeyen her yaştan genç gördüm.

Ha… son zamanlarda yeniliklere(!) gark olmuş Türkiye’mde bizlerin hiçbir zaman olmadığı, zinhar olmayacağı putperestler, “Atatürkçülüğü yeniden tanımlayacağız, içi boştu biz dolduracağız” böğürtüleri ile nidalanarak, Y-Atatürkçüler adıyla türerler mi?... Sanki de türediler.

 

Yoksa hep vardılar da biz yeni mi aydık…

 

Evet, kabahat bizim, biz yeni aydık… Bunca yıl düşündük bir kısmımız safça, bir kısmımız da safça(!) ki: aç kurtlar tarafından paramparça edilmiş bir imparatorluğu, tam bağımsız bir cumhuriyet ülkesi; köleleştirilerek canından, malından bezdirilmiş halkı, başı dik, ruhu hür, yüreği üretken, eli cömert insanlara eviren Mustafa Kemal Atatürk’e ve ona yoldaş olup canını düşünmeden feda eden şühedalara tüm ulusça minnettar ve vefalıyız. Bedeli bizleri hiç tanımayanlar tarafından peşinen ödenmiş özgürlüğün, firesiz, istisnasız koruyucusuyuz.

 

Ne yazık!... Bilemedik bu ülkede kahramanlar kadar hainler de doğmuş!... Hatta büyümüş adam(!) olmuş.

 

Heyhat!... Ruhları üflenmeden doğmuş bu hain adamlar da bilememişlerdir ki: ne kadar doğarlarsa doğsunlar, milletine adanmış bir ölümü yenebilecek kadar diri değillerdir, olamayacaklardır.

 

“Ben, gerektiği zaman, en büyük hediyem olmak üzere Türk Milletine canımı vereceğim”- Mustafa Kemal Atatürk.

 

Bu yüzdendir ki bugün yani 10 Kasım: her ne kadar saat dokuzu beş geçe göz kapaklarımı ağırlaştıran gözyaşımı kirpiğime düşürse de, Ata’mızın ölümüne(!) duyduğumuz yas günü değil, sahip olduğu tek şahsi varlığını bize hediye ettiği, ruhunu her birimizde dirilttiği kutlu gündür.

 

Ebediyen kutlu olsun…

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay