22.02.2018,02:08
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ata’mın hediyesi
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
“Putperestsiniz” diyorlar ya: evini, yurdunu, cumhuriyetini korusun diye, işlemeli bezlerle kılıflanıp duvara asılan bir “nutuk” a henüz rastlamadım hiçbir yerde.

 

Aksine, ne kadar dikkat edilirse edilsin defalarca okunmaktan yıpranmıştır, yıprandıkça da parlamıştır sayfaları, gerçek tılsımın okuyup üflemekten değil, bilgiyi bilmenin ışığından geldiğini bilenlerin elinde.

 

“Bir beton yığınının etrafında tapınıyorsunuz” da diyorlar ki: pek çok kez gitmiş olmama rağmen, “hain taşlama duvarına” rastlamadım Anıtkabir’in ne yakınında ne de uzağında. Ne elbiselerini yüzüne gözüne, eline ayağına sürüp romatizmalarına şifa arayanına, ne de direklerine çaput bağlayıp kısmet arayanına rastlamadım bu yaşımda.

 

Ama ben, öğretmeni “Atatürk ölmedi, yüreğimizde yaşıyor” dediğinde, Atatürk boğulmasın diye su içmeyen otistik bir çocuğun küçücük bedenindeki saf, temiz, lekesiz, kocaman bir yüreği bildim.

 

Kendi gözyaşından önce, saygı duruşundaki askerin gözündeki yaşı silen cumhuriyet teyzesini gördüm.

 

Ömrüne hayaller kurdukları oğullarını, kendi kollarının arasından sıyırıp, “ Vatan sağ olsun” yemininin onuruyla toprağın kollarına, yoldaşlarının ruhlarına emanet eden anne babaları gördüm.

 

Anne babasından sirayet eden sevgi ve coşkuyla, küçük kaşığı ile küçük tenceresine vururken “A…tük” diye cıvıldayan bir yaşındaki yeğenimi gördüm, “baba” demeyi henüz öğrenmemişken.

 

Bugün, istilacı uzaylıların (uzaylıların günahını almak istemiyorum ama insan demek de ağırıma gidiyor) karşısına etten bir duvar gibi dikilip, canını hiçe sayarak evladını korur gibi ağacını koruyan bir halkı gördüm. Sadece görmedim sevdalandım.

 

Ben bugün, bayrağındaki ala başka renk değdirmeyen her yaştan genç gördüm.

Ha… son zamanlarda yeniliklere(!) gark olmuş Türkiye’mde bizlerin hiçbir zaman olmadığı, zinhar olmayacağı putperestler, “Atatürkçülüğü yeniden tanımlayacağız, içi boştu biz dolduracağız” böğürtüleri ile nidalanarak, Y-Atatürkçüler adıyla türerler mi?... Sanki de türediler.

 

Yoksa hep vardılar da biz yeni mi aydık…

 

Evet, kabahat bizim, biz yeni aydık… Bunca yıl düşündük bir kısmımız safça, bir kısmımız da safça(!) ki: aç kurtlar tarafından paramparça edilmiş bir imparatorluğu, tam bağımsız bir cumhuriyet ülkesi; köleleştirilerek canından, malından bezdirilmiş halkı, başı dik, ruhu hür, yüreği üretken, eli cömert insanlara eviren Mustafa Kemal Atatürk’e ve ona yoldaş olup canını düşünmeden feda eden şühedalara tüm ulusça minnettar ve vefalıyız. Bedeli bizleri hiç tanımayanlar tarafından peşinen ödenmiş özgürlüğün, firesiz, istisnasız koruyucusuyuz.

 

Ne yazık!... Bilemedik bu ülkede kahramanlar kadar hainler de doğmuş!... Hatta büyümüş adam(!) olmuş.

 

Heyhat!... Ruhları üflenmeden doğmuş bu hain adamlar da bilememişlerdir ki: ne kadar doğarlarsa doğsunlar, milletine adanmış bir ölümü yenebilecek kadar diri değillerdir, olamayacaklardır.

 

“Ben, gerektiği zaman, en büyük hediyem olmak üzere Türk Milletine canımı vereceğim”- Mustafa Kemal Atatürk.

 

Bu yüzdendir ki bugün yani 10 Kasım: her ne kadar saat dokuzu beş geçe göz kapaklarımı ağırlaştıran gözyaşımı kirpiğime düşürse de, Ata’mızın ölümüne(!) duyduğumuz yas günü değil, sahip olduğu tek şahsi varlığını bize hediye ettiği, ruhunu her birimizde dirilttiği kutlu gündür.

 

Ebediyen kutlu olsun…

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?