22.11.2017,05:02
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Kongre turizmi, en az 2020 yılına kadar kaybedildi'
Özellikle şehir otellerinin kongrelerin elini ayağını İstanbul'dan çekmesi ile büyük sıkıntıya düştüklerini aktaran...
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkan Yardımcısı ve Hilton Üst Sınıf ve Lüks Oteller Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, İstanbul ve Türkiye'nin tehlikeli destinasyonlar listesine girdiğini ve olağanüstü hal (OHAL) ile birlikte sigorta şirketlerinin büyük çaplı organizasyonları kapsama almadığını aktardı.
 
Bu iki durumun İstanbul'u geriye düşürdüğünü kaydeden Zerunyan, küçük çaplı etkinliklerin devam edeceğini ancak 3-4 yılda bir yapılan organizasyonların tamamen kaybedildiğini vurguladı.
 
Sektör olarak bunu telafi edecek başka pazarlara yöneldiklerini ve kongre turizmi ile ilgilenen büyük otellerin turistik amaçlı seyahat edenlere odaklanarak segment değiştirdiklerini belirten Zerunyan, “Yeni pazar keşfetmeye bakıyoruz. Sorunların olduğu pazarlar belli. Yönümüzü Doğu'ya Asya'ya çeviriyoruz. Burada da Çin, Hindistan, Endonezya gibi destinasyonlara çeviriyoruz” diye konuştu.
 
Son iki yılın kurtarıcısı olan Araplarda ise; geçmiş yıllarda pahalı süitlerde kalan ve kendi araba filosu ile gelen zengin ve yüksek bütçeli turistlerin yerini daha düşük bütçeli tatilcilere bıraktığına dikkat çeken Zerunyan, bu turistlerin Londra, Paris, Cenevre, Viyana gibi bölgeleri tercih ettiğini kaydetti.
 
Zerunyan, burada Türkiye dinamikleri ile birlikte Katar'da yaşanan siyasi krizin etkili olduğunu belirtti.
 
Türkiye genelinde Hilton Grubu'nun 57 açık otelle faaliyet gösterdiğini aktaran Zerunyan, yerli piyasadan beslenen Anadolu'da dalgalanmanın daha az olduğunu aktardı.
 
TÜROB Genel Sekreteri ve NG Oteller Başkanı Hediye Güral Gür, güvenli ülke görülmemesi nedeniyle Türkiye'nin kongre turizmini tamamen kaybettiğine dikkat çekti.
 
Gür, genellikle 3 yıl önceden planlanan kongre turizmlerinin en az 2020 yılına kadar kaybedildiğini anlattı.
 
Türkiye'nin geçmişte kongre turizminde ilk 10'da yer alırken, son dönemde bu alanda dibi gördüğünü aktaran Gür, “Şu anda tünelin ucunda da görünen herhangi bir ışık yok. Önce her şeyin normale dönmesi lazım. Avrupalı sigorta şirketleri hem yolcuda hem de etkinliklerde Türkiye'yi kapsam dışı bıraktı. Bu siyasi sıkıntıların bir an önce bitmesi gerekiyor” dedi.
 
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından yayınlanan ‘Kongre Turizmi' raporuna göre, İstanbul Antalya, Ankara, İzmir, Bursa ve Kuşadası'nda bulunan kongre merkezleri 2003-2013 arasında yüzde 254 büyüdü.
 
2013 yılında Türkiye'ye kongre, seminer ve fuar için gelenlerin toplam sayısı 2.4 milyon olarak gerçekleşirken, kongre turizmi gelirlerinin ise; 2.5 milyar doları aştığı dikkat çekiyor.
 
 
 
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay