Tweet |
Dünya çapındaki öğrencilerin
yaratıcılıklarını ve mühendislik becerilerini sergilediği en prestijli yarışmalardan biri olan
FIRST® Robotics Competition’un (FRC) 2023 Bölgesel Turnuvaları,
Volkswagen Arena’da binlerce öğrenci takımının katılımıyla gerçekleşti.
Dünya genelinde;
30’dan fazla ülkeden 3350 takımın katıldığı yarışmanın Türkiye ayağı,
2018’den bu yana; Fikret Yüksel Vakfı desteğiyle yapılıyor.
Bu yılın teması "Charged Up" olarak açıklandı ve
takımlar sınırlı süre içerisinde kendi özelleştirilmiş robotlarını tasarlayarak,
bir dizi zorlu görevi yerine getirmeye çalıştılar.
Bu yıl ülkemizde düzenlenen birbirinden bağımsız 3 farklı etkinlikte;
13 ilden, 120’nin üzerinde yerli takımın yanı sıra;
(Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir,
Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Ordu, Tekirdağ)
Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Hindistan, Kosova, Polonya, Romanya,
Birleşik Krallık’tan katılan takımlardan 6000’in üzerinde öğrenci ağırlandı.
Turnuva sonrasında;
robot performansı ve sosyal sorumluluk projeleriyle ön plana çıkan takımlar,
Amerika Birleşik Devletleri - Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na
katılmaya hak kazandılar.
Turnuva; öğrencilerin, mükemmel mühendislik becerileri ve
yaratıcılıklarını sergilemelerine olanak tanıdı.
Öğrenci takımları, robotlarını programlamak ve optimize etmek için
bilgisayar bilimleri ve mühendislik prensiplerini kullandılar.
Ayrıca, takım çalışması ve liderlik becerileri de kazandılar.
Tüm takımların büyük çaba gösterdiği bu turnuvalarda;
Türkiye’den 14 takım ve 6 öğrenci Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda,
ülkemizi temsil etmeye hak kazandı.
İstanbul Regional
FIRST® Impact: 6431, Nokta Parantez, Hisar Okulları
Winner: 9077, The Crown, İstanbul Atatürk Fen Lisesi
Winner: 7748, Techtolia, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
Engineering Inspiration: 8159, Golden Horn, Jr. Robotics
Dean’s List Finalist: Alisa Kurun, 6989, Kaiser, Özel Alman Lisesi
Dean’s List Finalist: Yiğit Kasakolu, 7285, Beşiktaş Rsports, Beşiktaş J.K.
Bosphorus Regional
FIRST® Impact: 6989, Kaiser, Özel Alman Lisesi
Winner: 6838, X-SHARC, SEV Amerikan Koleji
Winner: 9264, Hunters
Winner: 7444, Moon Star Robotics, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Dean’s List Finalist: Efe Günak, 6025, Adroit Androids, Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi
Dean’s List Finalist: Selin Özgünsoy, 8780, TED Robotics, TED Ankara Koleji
Haliç Regional
FIRST® Impact: 2905, Sultans of Turkiye, Darüşşafaka Eğitim Kurumları
Winner: 7285, Beşiktaş Rsports, Beşiktaş J.K.
Winner: 6838, X-SHARC, SEV Amerikan Koleji
Winner: 8220, Space Tigers, Mersin Uğur Fen Lisesi
Engineering Inspiration: 4191, Inanc Mechatronics Club (IMC),
Türk Eğitim Vakıf Inanç Türkeş Özel Lisesi
(Wildcard) Rookie All Star: 9083, Team Inertia
Dean’s List Finalist: Demir Sonar, 6429, 4th Dimension, Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü
Dean’s List Finalist: Selin Alara Örnek, 8079, River Robotics, Irmak Okulları
Ayrıca; ülkemizden Anatolian Eaglebots, Istech Robotic Society (IRS) ve
Golden Horn takımları yurtdışındaki bölgesel turnuvalardan ödül alarak,
şampiyonaya katılmaya hak kazandılar.
Tüm takımların özverili çalışmalarını takdir ediyoruz ve
geleceğin teknolojilerinin gelişimi için yaptıkları katkılardan dolayı, teşekkür ediyoruz.
2023 FIRST® Robotics Competition,
öğrencilerin ileri teknolojileri keşfetme ve geliştirme konusunda ilham alabilecekleri
harika bir platform sağladı.
Fikret Yüksel Vakfı, yerelde artan sponsorluk ve gönüllü destekleri ile
2024 sezonunda daha fazla etkinlik düzenlenmesini ve
daha fazla öğrenciye fırsat sağlanmasını, hedefliyor.