18.03.2018,22:35
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ankara Palas’ta bir dönem sona erdi
Cumhuriyet döneminin Ankara’daki ilk yapılarından olan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından da hem resmi görüşmeler, hem de Cumhuriyet’in ilk kutlamaları için kullanılmış olan Ankara Palas’ta bir dönem sona erdi.
 
Yıllardır Dışişleri tarafından işletilen Ankara Palas’ın Cumhurbaşkanlığı’na devredildiği öğrenildi. Atatürk’ün dans ettiği, 29 Ekim, 23 Nisan gibi Türkiye Cumhuriyet’in ilk milli günlerine evsahipliği yapan Ankara Palas’ta artık yeni bir dönem başlayacak.
 
Diplomatlar öğrendi
 
İşletmesi Dışişleri tarafından yürütülen Ankara Palas’ın yeni durumu emekli büyükelçilerin her ay Ankara Palas’ta düzenledikleri toplantılarda, sonraki buluşma planlanırken ortaya çıktı. Palas’taki idareciler, bundan sonra toplantılara izin verilip verilmeyeceğini bilmediklerini emekli diplomatlara gayrıresmi şekilde iletti.  
 
Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’yi ziyaret eden konuklarını ağırladığı Ankara Palas, özellikle resmi toplantı ve konferanslarda hem tarihi mimarisi hem de yemek düzenlemesiyle eşsiz bir yere sahip.
 
Bakanlık da esasen bir döner sermaye işletmesi statüsünde olan Ankara Palas için Hazine’den tadilattan geçirilmesi için maddi destek istemişti.
 
‘Tadilat lazım’ denmişti
 
Bu talep bütçe kitapçığında şöyle ifade edilmişti:
 
“Ankara Palas, taşıdığı öneme karşılık geçtiğimiz zaman içinde yıpranmış, malzemelerinin birçoğu ihtiyaca cevap veremez hale gelmiştir. Binanın mevcut durumu nedeniyle, Ankara Palas’ın gelir getirici faaliyetlerinde son yıllarda ciddi oranda azalma yaşanmıştır.
 
Gelinen aşamada, Ankara Palas’ın içinde bulunduğu mali zorlukların bir ölçüde giderilmesini ve faaliyetlerini asgari ölçüde sürdürebilmesini teminen Hazine’den mali destek sağlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ankara Palas Devlet Konukevi binasının, proje ve yapım aşamaları Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde gerçekleştirilmek üzere kapsamlı bir tadilattan geçirilmesi planlanmaktadır. Restorasyona ilişkin proje hazırlığı ve yapım aşamalarının yaklaşık üç yıl sürmesi öngörülmektedir.”
 
Duygu Güvenç'in yazısından alıntı / Cumhuriyet

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?