22.01.2018,17:01
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Sarı bisikletler, Paris’de giderek popülerlik kazanıyor
Çin'in popüler bisiklet paylaşım programlarından biri olan Ofo, lansmanından iki hafta sonra, emisyonların azaltılması amacıyla; Paris’in yeşil ulaşımı desteklemesi için hızla büyüyen pazarın liderliğini hedefliyor.
 
2014 yılında Beijing’de kurulan Ofo, Milano, Madrid, Viyana, Prag ve Londra gibi şehirlerin de aralarında bulunduğu dünyada 250'den fazla şehirde istasyonsuz bisiklet paylaşım hizmetini başarıyla sürdürüyor.
Çinli Bisiklet Paylaşım Şirketi Gözünü, Paris'te Pazar Liderliğine Dikti ile ilgili görsel sonucu
Paris, şirketin Avrupa pazarından daha büyük bir pay almak için başlattığı son girişim. 6 Aralık’ta şehir merkezinde konuşlandırılan yaklaşık 100 bisikletle başlayan hizmet kısa sürede bisiklet sayısının 1.000'i aşması ile hızla büyüdü.
 
Parisliler bisiklet paylaşımına yabancı değiller.
 
En eski bisiklet kiralama hizmeti Velib adı altında 2007'de belediye yönetimi tarafından başlatılmıştı ve yaklaşık 1.800 istasyon ve 20.000'in üzerinde bisiklet ile faaliyetini sürdürüyor.
 
Bu yılın başlarında, Hong Kong merkezli Gobee ve Singapur'a ait OBike de Paris’te bisiklet kiralama hizmeti başlattı.
 
-----
 
Velib ile kıyaslandığında, Ofo bisikletlerinin sabit bir istasyona bırakılması gerekmiyor.
 
Ayrıca; Ofo üç vitesli bisikletlerle hizmet sunarken, diğer iki Asyalı rakibi ise; vitessiz bisikletlerle hizmet sunuyor.
 
Bu avantajlar da; Ofo’nun pazarda hızla büyümesine neden oluyor.Çinli Bisiklet Paylaşım Şirketi Gözünü, Paris'te Pazar Liderliğine Dikti ile ilgili görsel sonucu
 
20 dakikası 0,5 avro (0,59 ABD doları) üzerinden kiralanan, Ofo bisikletleri rakiplerinden biraz daha pahalı.
 
Ancak yeni kullanıcılar çekmek için, şirket yılın sonuna kadar ilk 40 dakika için ücretsiz sürüş imkânı sunuyor.
 
-----
 
Aralık 2015'te BM bünyesinde 190'ın üzerinde ülke tarafından iklim değişikliği konusunda önemli bir anlaşma Paris’te imzalandığı için şehir, küresel ısınma ile mücadelenin simgesi olarak görülüyor.
 
Ayrıca, Nisan 2015’te trafik sıkışıklığı sorununu çözmek için Paris’i, dünyanın "bisiklet başkenti" haline getirmeyi amaçlayan  “Plan Velo (Bisiklet Planı)”  kent tarafından kabul edildi.
 
Plan bisiklet yollarının uzunluğunu mevcut 700 km'den 1.000 km'ye çıkarmayı ve 2020 yılına kadar bisiklet için 10,000 yeni park yeri inşa etmeyi içermektedir.
 
Ofo için, bu plan muazzam bir pazar potansiyeli ve küresel iklim değişimi ile mücadele misyonuna katılma fırsatı anlamına geliyor.
 
Ofo’nun şu anda dünya çapında 10 milyondan fazla bisikleti, 200 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor ve şirket günlük 32 milyon işlem gerçekleştiriyor.
 
Çin Uluslararası Radyosu

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Geçtiğimiz hafta Antalya’da, çeyrek asrı geride bırakan bir organizasyonda bulundum.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?