Bugun...'Son 1 haftada çok sayıda vergi düzenlemesi yapıldı'


facebook-paylas
Güncelleme: 17-02-2021 16:12:01 Tarih: 09-02-2021 15:34

'Son 1 haftada çok sayıda vergi düzenlemesi yapıldı'

Mazars Denge Vergi Hizmetleri Ortağı Yeminli Mali Müşavir İlyas Emre Yayla,

vergi mevzuatında son 1 hafta içerisinde yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

 

Son dönemde salgının etkisi ile yapılan harcamaların bütçe üzerindeki etkisinin azaltılması ile ekonomik canlanmaya yönelik çok sayıda vergi düzenlemenin yapıldığını ve yapılmaya da devam edeceğini belirten Yayla,  “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun ile 2023 yılında sona erecek olan Kurumlar Vergi İstisnasının süresi 2028 yılına uzatılmış ve bölge desteklerinin kapsamının genişletilerek ücret istisnası uygulama yönteminde değişikliğe gidilmiştir” diye konuştu.

 

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun ilgili maddesine eklenen finansman gider kısıtlamasına yönelik Yayla, “Finansman gider kısıtlama oranının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugüne kadar belirlenmemesi nedeniyle uygulama alanı bulmamıştı.

 

Söz konusu oran 04 Şubat 2021 tarihli ve 31385 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3490 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 1 Ocak 2021’den itibaren başlayan vergilendirme dönemi kazançlarına uygulanmak üzere yüzde 10 olarak belirlendi.

 

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile artık özkaynak tutarından daha fazla yapılan borçlanmalara ilişkin faiz ve kur farkı ve diğer finansman giderlerinin yüzde 10’u

kanunen kabul edilmeyen gider olacak ve mali kar hesaplamasında dikkate alınamayacaktır.

 

Bu durum yüksek borçlu şirketlerin vergi maliyetlerini arttıracaktır” ifadelerini kullandı.

 

Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde, bu işleri yapanlara yapılacak hakkediş ödemelerinde kesilecek vergi tevkifatı oranının yüzde 3’ten yüzde 5’e yükseltildiğini söyleyen Yayla,

“Düzenlemeye göre; artık yıllara yaygın inşaat işleri yapan mükelleflerin hakkedişlerinden yüzde 2 daha fazla stopaj yapılmasına ve ellerine geçen nakit tutarının bu kadar azalmasına neden olacaktır.

 

Bu durum, müteahhitlerin yüzde 25 kâr etmesinin çok zor olması nedeniyle ileride mükellefe iade etmek pahasına vergi kesintisi yapması anlamına gelmektedir” dedi.

 

Mal ve hizmet ihracatının KDV’den istisna olduğunu belirten Yayla, “Bu kapsamda yurtdışına yapılan yazılım (oyun, reklam gibi gelirler dahil) satışları ise; hizmet ihracatı kapsamında KDV’den istisna olup düzenledikleri faturada KDV hesaplanmayacağı gibi tam istisna kapsamında olduğu için bu hizmetlere ilişkin yüklenilen KDV iade de alınabilecektir.

 

Yayımlanan KDV iadesi tebliği ile KDV iade şartlarından olan dövizin Türkiye’ye getirilmesi şartı esnetilmiş ve artık iade alabilmek için lira olarak da yurda getirmesi yeterli olacaktır.

 

Düzenleme ile özellikle ihracat yapan oyun şirketlerinin sorunu çözülmüş olup iade alabileceklerdir” diye konuştu.

 

Yeminli Mali Müşavir İlyas Emre Yayla, “3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanuna göre,

serbest bölgelerde üretilen ürünlerin FOB bedelinin en az yüzde 85’ini yurtdışına ihraç eden mükelleflerin, istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler üzerinden hesaplanan gelir vergisi, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin edilmektedir.

 

Salgın nedeni ile gerek tedarik zincirindeki aksamalar gerekse şirketlerin geçici olarak üretimi durdurmaları nedeni ile ihracattaki aksamalar nedeni ile mükelleflerin hak kaybına uğramaması adına yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre,

söz konusu yurtdışına ihraç oranı 2020 yılı için yüzde 80 olarak uygulanacaktır”

ifadelerini kullandı.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI