Bugun...'Deprem, sel, salgın gibi afetler ‘Ekokent’e tesirsiz....!'


facebook-paylas
Güncelleme: 26-11-2020 18:23:27 Tarih: 19-11-2020 01:16

'Deprem, sel, salgın gibi afetler ‘Ekokent’e tesirsiz....!'

Teknolojik ilerleme ve büyükşehirlerde plansız yoğunlaşma doğa-insan dengesinin giderek bozulmasına neden olan iki ana gelişmedir. Kentsel dokuda evlerimiz, mahallelerimiz ve şehirlerimiz genelde bizleri artık mutlu ve güvenli kılamamaktadır.
 
İleri toplumlarda kentbilimciler ve mimarların insanları güvenli, sağlıklı, mutlu ve rahat kılacak yeni şehir kurguları ve yapı teknolojileri arayışında olduğunu görüyoruz. Çevre, doğa ve insan ile barışık yeni yaşam sistemleri artık güncel ve gerçekleşebilir duruma gelmişlerdir.
 
“Ekokent” (Ecocity) bu süreç içerisinde doğmuştur. 
 
Fikir babası meslektaşım Japon Kiyonori Kikutake’dir. IAA Uluslararası Mimarlık Akademisi çatısı altında kendisiyle üstünde beraber çalışma imkanı bulduğum “Ekokent”, diğer adıyla ekolojiye ahenkli şehir; bugünkü kent sistemlerimizden farklıdır. Özet olarak, zemine amortisörlü dev ayaklar vasıtasıyla oturan Ekokent'te; konutlar, çelik kafes üçgen bir süperstrüktürün teraslarında kademelenmekte, dışta doğal çevreye ve manzaraya, içte ise; klimatize kentsel atrium’a doğrudan açılmaktadır. Kentsel atrium olarak adlandırdığımız bu iç mekanda ise; iş yerleri, eğitim, rekreasyon ve sağlık tesisleri ve yönetim control merkezleri gibi diğer genel fonksiyonlar yer almaktadır. 
 
Burada mevsim her zaman bahardır. İklim değişimleri ve küresel ısınma etkisizdir. Ekokent'te hiçbir anlamda kirlilik yoktur, çöp yoktur, duman yoktur. Tüm materyeller dönüşebilir (recycyable) cinstendir. Kendi enerjisini kendisi üretmektedir. Yangınla savaşım ozon gazlı sistemler ile tamamen otomatik hale getirilmiştir.
 
Merkezi ısıtma, klima, arıtma gibi tesisat ve santraller ile diğer hizmet üniteleri alt seviyede gizlenmiştir. Sistemi zemine bağlayan ayakların içerisinden zemine ve zeminaltı depolar ve nükleer sığınaklara inilebilmektedir. Çatı seviyesinde; yine spor ve rekreasyon alanlarına ilaveten rüzgar değirmenleri, güneş kollektörleri ve ileri savunma sistemleri gizlenmiştir. Bu nedenlerle Ekokentler depremden, tsunamiden, selden, kasırgadan, nükleer radyasyondan ve diğer doğal felaketlerden sıfıra yakın etkilenmektedir. Sisteme giriş çıkış kontrollü olduğundan; terör ve virütik salgınların sisteme nüfus etmesi fevkalade zordur.
 
Topoğrafya üzerinde eğrisel olarak uzayan veya daireler, elipsler çizebilen bu üçgen sistem; ormanların, kıyıların ve nehirlerin üzerine bir viyadük gibi konuşlanabilmektedir. Zemine doğrudan oturmadığından doğayı çok az bozmaktadır. Ekokentler arasında iletişim yükseltilmiş manyetik motorlu ve pilotsuz monoraylar vasıtasıyla olabilmektedir. 
 
Ekokent doğanın güzelliklerinden sonuna kadar faydalanırken; ona çok az zarar veren bir kentsel kurgudur. Deprem öncesi ve sonrası henüz sonuçsuz şehirleşme ve yapılaşma çabalarımız çerçevesinde yenilikçi yaklaşımlar ve ekonomik, hızlı, güvenli ‘süperprefabrikasyon’ sistemleri ülkemiz gündemine artık getirilmelidir. Kültürümüze, milli ve yerel mimarimize uyumlu Ekokent ve benzeri yeni şehirsel kurgular gelecek yılların yerleşim felsefesidir.
 
Geç kalınmamalıdır.
 
 
Emeritus Prof. Dr. Ahmet Vefık Alp
Mimar Kentbilimci  TMMOB(TR), AIA(USA), RIBA(UK)


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI