26.02.2018,02:30
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hava sahamız ile birlikte, karasularımız da kevgire döndü
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
AKP Hükümetleri döneminde hava sahamız kevgire döndü. Hava sahamızı saatlerce ihlal eden ve topraklarımıza inen Yunan helikopterlerine hiçbir önleme yapılmıyor.

Suriye ve Rus uçaklarına uygulanan angajman kuralları, hava sahamızı defalarca ihlal eden Yunan uçak ve helikopterlerine uygulanmıyor. Hava sahamızdaki sorunun aynısı karasularımızda da yaşanıyor. Yunan Deniz Kuvvetlerine ait hücumbotlar, Yunan Sahil Güvenlik gemi ve botları ile Yunan balıkçı tekneleri,hiçbir engelle karşılaşmadan Türk karasularına girip çıkıyor. Türk karasularının da kevgire döndüğü, bir Yunan Sahil Güvelik botunun,15 Ocak 2016 tarihinde, Didim Tuz Burnu açıklarında karaya oturması ile tescillendi. Karaya oturan Yunan botu ile ilgili haberlerin görsel ve yazılı basında yer alması üzerine, Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından olayın görüntüleri vebilgilendirme notubasınla paylaşıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgilendirme notunda özet olarak şu konulara yer verilmiştir;

15 Ocak 2016 saat  01.05'de,Yunanistan Arama Kurtarma Merkezi tarafından; “LS-604 borda numaralı Yunan Sahil Güvenlik(SG)botunun,RÜZGAR-009 isimli sürat teknesini, kaçakçılık faaliyeti şüphesi ile sıcak takip yaparken,anılan sürat teknesi ile birlikte Türk karasuları içerisinde (Aydın/Didim Tuz Burnu açıklarında) karaya oturduğu”,Türk Sahil Güvenlik Komutanlığına bildiriliyor.

Anılan Merkez, Yunan botunu kurtarmak maksadıyla, bir Yunan SG botu ile bir Yunan balıkçı teknesini bölgeye göndermek için Türk karasularına giriş izni istiyor. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı, kurtarmayı kendilerinin yapacağını belirterek giriş izni vermiyor. Giriş izni verilmemesine rağmen LS-171 borda numaralı Yunan SG botu ve Apostolos isimli Yunan balıkçı teknesi, Türk karasularına girerek karaya oturan Yunan botunu kurtarmaya çalışıyor.  Bölgeye intikal eden Türk Sahil Güvenlik unsurları olaya müdahale ederek Yunan SG botu ile Yunan balıkçı teknesinin Türk karasularının dışına çıkmasını sağlıyor.

Daha sonra, Türk balıkçı teknesi ile kurtarılan ve Türk SG botu ile çekilen Yunan SG botu, Eşek Adasının3.2 mil kuzeyinde LS-020 borda numaralı Yunanistan Sahil Güvenlik botuna teslim ediliyor.

Bilgilendirme notu ile Türk karasularının kevgire döndüğü itiraf edilmiştir.Sıcak takip hakkı (Right of hot pursuit)/Kesintisiz izleme hakkı, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin (BMDHS) 111. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre sahildar devletin kanun ve kurallarına aykırı hareket eden gemiler kesintisiz olarak izlenebilir. Ancak izleme hakkı, izlenen geminin kendi devletinin karasularına veya üçüncü bir devletin karasularına girmesi ile sona erer.RÜZGAR-009 isimli sürat teknesi Türk karasularına girdiği andan itibaren, LS-604borda numaralı Yunan SG botunun izleme hakkı sona ermiştir. Buna rağmen,LS-604 borda numaralıYunan SG botu, Türk karasularına 6 mil girmiş ve hem karasularımızı hem de BM Deniz Hukuku Sözleşmesini ihlal etmiştir.

     Yunan SG botunu kurtarmak maksadıyla Didim bölgesine intikal eden LS-171borda numaralı Yunan SG botu ile Apostolos isimli Yunan balıkçı teknesi de Türk karasularını 6 mil ihlal etmiştir. Ayrıca Yunan işgali altında olmakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan Eşek Adasının karasuları da 6 mildir. Kurtarılan SG botunu teslim almak üzere Eşek Adası’nın 3.2 mil kuzeyine gelen LS-020borda numaralı Yunan SG botu da Türk karasularını 2,8 mil ihlal etmiştir. 15 Ocak 2016 tarihinde, toplam 3 Yunan SG botu ve 1 Yunan balıkçı teknesi, hiçbir engel ve önleme ile karşılaşmadan Türk karasularına girmiş ve karasularımız tam 4 sefer ihlal edilmiştir. Türk Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde, 15 Ocak 2016 tarihindeki karasuyu ihlallerinin hiçbirisi yayımlanmamıştır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri kadro ve kuruluşu içinde olup, barışta görev ve hizmet yönünden İçişleri Bakanlığına bağlıdır.Sahil Güvenlik Komutanlığının, LS-604 borda numaralı Yunan (SG) botunun Didim bölgesinde karaya oturduğunu, Yunanistan Arama Kurtarma Merkezinden öğrenmesi ve LS-171borda numaralı Yunan SG botu ile Apostolos isimli Yunan balıkçı teknesinin Didim bölgesine geldiğini sonradan tespit etmesi tam bir güvenlik zafiyetidir.İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 2. Maddesine göre, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve İçişleri Bakanlığı, kamu düzenini korumaktan ve karasularımızın muhafaza ve emniyetini sağlamaktan sorumludur. Ancak, Yunan SG botları karasularımızı sık sık ihlal ederken, Yunan balıkçı tekneleri karasularımızda balık avlayarak milli servetimizi çalarken, Bakan Ala ile İçişleri Bakanlığı bu duruma seyirci kalmaktadır. 

Bakan Ala döneminde iki somut olay daha cereyan etmiştir. Bunlardan birincisi Türk Kaptan Mustafa Ateş’in, 14 Nisan 2014 tarihinde, Türk karasularında seyir halindeyken, Yunan Sahil Güvenlik Botundan açılan ateşle öldürülmesi olayıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkinci olayda, Yunan Sahil Güvenlik Botu, 30 Mayıs 2014 tarihinde, Bodrum Çatal Ada yakınlarında, Türk karasularında balık avlayan Türk teknesine ateş açmış ve vatandaşlarımızı İstanköy Adasına zorla götürerek tutuklamıştır. Yunan SG botu bu eylemi yaparken Türk karasularını 4,5 mil ihlal etmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yunan SG botları, Türk kaptan Mustafa Ateş’i Bodrum bölgesinde Türk karasularında öldürmek ve Çatal Ada yakınlarında balık avlayan vatandaşlarımızı zorla İstanköy’e götürüp tutuklamak suretiyle, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin 102. Maddesinde tanımlanan,devlet gemisi ile deniz haydutluğu suçunu işlemiştir. Dönemin Başbakanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Ala, Yunanistan’ın yaptığı deniz haydutluğuna da sessiz ve tepkisiz kalmış, vatandaşlarımızın yaşam hakkı ile seyahat özgürlüğü haklarınıgasp eden Yunanistan’a bir tek nota bile vermemişlerdir. Görüldüğü üzere güneydoğu bölgemizde olduğu gibi Ege Denizinde, Türk karasularında da kamu düzeni yoktur. Ege Denizindeki sorunda, Erdoğan, Gül ve Davutoğlu üçlüsünün 16 Türk adası ve 1 Türk kayalığını alenen Yunanistan’a vermesinden kaynaklanmaktadır. Ege Denizindeki karasularımız AKP Hükümetleri tarafından fiilen geriye çekilerek 3 mile düşürülmüştür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

 

 

 

 

 

 

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?