21.11.2017,00:14
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
‘E suçun varsa yargılanacaksın kardeşim ya…’
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
dedi Cumhurbaşkanımız...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen Kentsel Dönüşüm Kurultayı’nda pek çok açıklama yaptı. "Meclis’e tatil istemiyoruz" sloganları ile sözleri kesilen Erdoğan sözlerine devam ederken “E suçun varsa yargılanacaksın kardeşim ya...” cümlesi en dikkat çeken çıkışını yaptı.

 

Bir vatandaş olarak, bu cümleyi duyunca yüreğime su serpildi bir bakıma.

 

Bu cümlenin aklıma getirdiği pek çok soru da oldu:

 

Suç denen şeyin tanımı ne?

 

Suçun varlığını kim, ne şekilde ispatlıyor olacak?

 

Suçu olan kim olursa olsun yargılanacak mı?

 

Suç ve suçu olan tespit edildiğinde kim yargılayacak?

 

İşin aslı düşündürücü olan suç objesi ve suçlu subjesi tanımlarını kim yapıyor, kim yapacak?

Meclise dair düşünürsek hakkında fezleke olanlar mı ele alınacak; yoksa bu eşitlik prensibine uygun şekilde tüm dokunulmazlıkları mı etkileyecek?

 

Konuyu bir şirkete indirgesek, soruların cevapları ne olurdu? İş nereye varırdı?

 

Şirkette kurallar nettir. Suç teşkil eden herhangi bir edim ortaya çıktığında çalışanların görev yetki dağılımı esasında, erişimleri de hesaba katılarak değerlendirme yapılır ve suçu işleyen ortaya çıkıverir. Su götürmez gerçeklerdir ortaya çıkarılan deliller. Mahkemelerdir bunun yargılanma yeri.

 

Etik kodlara uymamak noktasından suistimale, rüşvet sonucu sebepsiz zenginleşmelerden hüsnüniyet kurallarını planlı bir şekilde yok saymaya oluşturur genelde fiili. Adam ayırma, adam kayırma dahi suçtur hani.

 

Yetki ve sorumluluk dengesi önemlidir.

 

Yetki ve sorumlulukların derin ve hatta değerlerle örüntülü olması, işin olmazsa olmazıdır. Eh bu durumda da hak ya da haksızlık değil, yanlış ya da doğru olmak önemlidir.

 

Kişi hayatında pek çok şeyi hak ettiğini ya da hak etmediğini düşünebilir; ama gerçeklere baktığımızda aslolan işimizi yaparken mevcut kurallar dahilinde doğruyu ya da yanlışı yapıp yapmamaktır.

 

Ahlâktı, sorumluluktu, etikti derken kayboluyoruz cevabını merak ettiğimiz soruların içinde. İnanmak istiyoruz duyduğumuza, algıladığımıza. Süslüyor püslüyor, umutlanıyor; seviniyoruz kelimelerin pırıltısı ile. Buna ihtiyacımız var. Buna ihtiyacımız var çünkü; bir şeyler uzun süredir yanlış gidiyor. Haklılık ya da haksızlık değil, realitede yanlışlar kol geziyor.

 

Canlar kaybolurken, değerler de siliniyor yaşamlarımızdan. Oysa gerçekten tek ve çok basit bir yol var, ayyuka çıkmış her alandaki zehri temizlemeye ilişkin.

 

E suçun varsa yargılanacaksın kardeşim ya... Bu kadar basit!

 

sezerkoyun@cratone.com

Cratone Danışmanlık – Traficon Partner, Türkiye

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 2 | Onay Bekleyen Yorum 0

Sırrı ARPAÇ

Tebrikler Sezer...Küçükken akıllıydın.zekiydin.Gurur duydum..
11.4.2016 19:51:29


Sunay

Yazinizi cok begendim..
11.4.2016 21:46:56YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay