18.03.2018,22:37
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Tüp bebek için ICSI(mikroenjeksiyon)tedavisi eleştiri konusu
Antalya’da düzenlenen Dünya Tüp Bebek Kongresi’nde Türkiye'deki tüp bebek merkezlerinde çocuk sahibi olamayan hemen hemen tüm çiftlere uygulanan ICSI (mikroenjeksiyon) tedavisi eleştiri konusu oldu.
 
Klasik tüp bebek yönteminde, laboratuvar ortamında yumurtalarla spermler bir tüp içinde buluşturuluyor.
 
Doğada olduğu gibi spermlerden yumurtaları döllemeleri bekleniyor.
 
1990’lı yılların ortalarından itibaren uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon (ICSI) ise; bu yardıma rağmen döllenme elde edilemeyen çiftler için devrim niteliğindeydi.
 
Bilhassa erkek kısırlığı ve nedeni açıklanamayan kısırlıklarda başarılı oluyordu.
 
ICSI’de tek bir sperm bile yumurtanın döllenmesi için yetiyordu. Ancak bunu yapan sperm değil insan eli.
 
Embiyolog seçtiği yumurtanın içine, seçtiği ve çok ince pipetle tuttuğu spermi yerleştiriyor. Bundan da embriyonlar gelişiyor.
 
Türkiye’de ICSI’ye yüzde 100’e yakın oranlarda başvurulması dünyadaki diğer tüp bebek merkezleri tarafından eleştiriliyor.
 
Hatta yayın ya da bildiriler de bu nedenle bilimsel ortamlarda kabul görmüyor.
 
Konuyla ilgili diğer uzman görüşleri şöyle:
 
YUMURTA DELİNİYOR
 
Prof. Dr. Timur Gürgan (Dünya Tüp Bebek Kongresi Başkanı): Aslında ICSI’nin kuralları belli. Döllenmenin olmadığı, özellikle erkeğe bağlı sorunlarda yapılmalı. İşlem sırasında yumurtanın zarı delinerek giriliyor, bu esnada içine sıvı alıp veriliyor. Gereksiz manipülasyon zararlıdır. Zaten belli gruplarda tüp bebek yöntemiyle daha yüksek gebelik oranları elde ediliyor.
 
NE KADAR SAĞLIKLI
 
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu (Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı): Tüp bebekte döllenme olabilmesi için yumurta etrafındaki seçilmiş sperm sayısının yeterli sayı ve kalitede, yumurta içine girebilme kabiliyetinde olması gerekiyor. ICSI’de başarısız döllenme hemen hiç olmuyor. Ama bu embriyolar doğal yolla döllenenler kadar sağlıklı mı tartışma konusu hâlâ. Avrupa’daki merkezlerde döllenme olmazsa ICSI’ye geçiliyor. Ama bizde neredeyse tüm hastalara ICSI uygulanıyor. Biz de eve bebek götürme oranlarının Avrupa’ya göre neredeyse iki kat yüksek olması da bir başka gerçek.
 
HASTAYA İZAHI ZOR
 
Prof. Dr. Erol Tavmergen (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi): Döllenme gerçekleşmediğinde hastaya izah etmek zor oluyor. ‘Elimizde böyle bir imkân (ICSI) varken neden yapılmadı’ diyenlerle karşılaşıyoruz. Aslında henüz ICSI ile doğan çocuklarda net olarak ortaya konan bir sorun saptanmadı.
 
İRİ BEBEK ETKİSİ VAR
 
Prof. Dr. Bülent Gülekli (9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi): Sağlık Bakanlığı ilgili verileri paylaşmıyor ama tahminlerimize göre Türkiye’de yılda 80-85 bin dolayında tüp bebek uygulaması yapılıyor. Bunların 75 binden fazlası ICSI. Bunun iri bebek etkisi var gibi görülüyor. Laboratuvar ortamında embriyon geliştiriyoruz. Embriyonları tuttuğumuz sıvıların farklı etkileri olabilir mi? Bunların araştırılması gerekiyor. 
 
Mesude Erşan / Hürriyet
 
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?