21.11.2017,17:11
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin hedefi; yüzde 30
Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut ise; Türkiye'nin 2023 yılında üretimde kullanılan yenilenebilir enerji miktarını genele kıyasla yüzde 30'a çıkarmaya çalıştığı söyledi.

Danimarkalı rüzgar türbini kanat üreticisi LM Wind Power'ın Bergama'da kurduğu tesisin açılışı gerçekleştirildi.

Tesisin açılışı için Bergama Organize Sanayi Bölgesi'nde (BOSBİ) düzenlenen törende konuşan LW Wind Power Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ben Malefijt, takım halinde çalışarak fabrikayı bir yıl gibi çok kısa zamanda üretime hazır hale getirdiklerini belirtti.

LM Wind Power Üst Yöneticisi (CEO) Marc De Jong ise; bu güne kadar şirketin 14 fabrikasından 3'ünün açılışına katıldığını dile getirdi.

Türkiye'nin büyüme hızına bakıldığında daha çok açılışa katılacağını ifade eden De Jong, "Yeni bir pazarda yeni bir fabrika açmak kesinlikle kolay değil. Daha önce başkalarının cesaret edip gidemeyeceği yerlere gitmenin ne demek olduğunu biliyoruz. Geleceğe dair güçlü bir inancımız var" şeklinde konuştu.

General Electric Yenilenebilir Enerji Dünya Başkanı ve Üst Yöneticisi Jerome Pecresse de Türkiye'yi yenilenebilir enerji anlamında fırsat gördüklerini söyledi.

Bergama'da yatırım yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirten Pecresse, "Buradaki ortaklarımızla çalışmaktan biz de çok heyecanlıyız. Küresel iklim hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji ve nitelikli iş gücünü gerçekleştirdiğimiz için çok heyecanlıyız" dedi.

General Electric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın "Türkiye'de enerji çeşitliliğin artırılması" ve "Dışa bağımlığını azaltılması" hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaptığını kaydetti.

Türkiye'nin 2023 yılında üretimde kullanılan yenilenebilir enerji miktarını genele kıyasla yüzde 30'a çıkarmaya çalıştığına işaret eden Özsoy, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından başlatılan Yenilebilir Enerji Kaynaklar Alanı (YEKA) yenilenebilir enerjiye ulaşmak açısından önemli" dedi.

Türkiye 5. sırada

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut ise; Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarının büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Bergama'da açılan fabrikanın da kendilerini için çok önemli olduğunu kaydeden Ermut, şu bilgileri aktardı:

"Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızın elektrik ihtiyacımızın karşılanmasında en üst düzeyde kullanılması konusunda hükümetimizin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'mızın gayretleri takdire şayandır.

Özellikle, son on yılda rüzgar yatırımlarında izlenen istikrarlı politika, her yıl ortalama bir gigavat kapasiteli rüzgar santralinin devreye alınmasını sağlamış, gelinen noktada kurulu rüzgar gücümüz 6,1 gigavatı geride bırakmıştır.

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde 54 gigavat yeni kapasite devreye alınarak küresel rüzgar kurulu gücü 487 gigavata ulaşırken bunun 1,4 gigavatlık kısmı Türkiye’de gerçekleşmiştir.

Yeni eklenen bu kapasite ile Türkiye kurulu gücünü en fazla artıran Çin, ABD, Almanya ve Hindistan’dan sonra beşinci sırada yer almış, yaklaşık yüzde 30'luk büyüme oranı ile de liderlik koltuğuna oturmuştur."

Fabrikanın açılışına İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan ve Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de katıldı.

Açılış konuşmalarından sonra fabrika tarafından üretilen ilk rüzgar türbini kanadı şirket yöneticileri, fabrika çalışanları ve davetliler tarafından imzalandı.

Yılda 500 megavat kapasiteyle üretim ve dağıtım yapması planlanan tesiste 450 kişi istihdam ediliyor. 

 

 


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay