18.03.2018,07:05
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Perakendede ilk mesleki yeterlilik belgelendirme merkezi açılıyor
Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), perakende sektöründe istihdamı destekleyen projelerine bir yenisini ekliyor.
İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje ile hayata geçirilen PERAVOC Perakendede Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi, perakende alanındaki meslekler için sınav yaparak Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) onaylı yeterlilik belgesi verme çalışmalarında sona yaklaştı.
 
Mesleki Yeterlilik Belgeleri, kişinin ilgili mesleği icra etmeye yeterli olduğunu gösteriyor ve belgenin tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliği bulunuyor.
 
Resmi bir eğitim kurumundan mesleki eğitim almamış ancak deneyimleriyle mesleğin gereksinimlerini yerine getiren kişiler, bu belge sayesinde mesleki yeterliliğini ispatlayabiliyor.
 
Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfa giren ve MYK tarafından standardı oluşturulmuş mesleklerde çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu bulunurken, perakende alanındaki mesleklerde böyle bir zorunluluk yok.
 
PERAKENDE ile ilgili görsel sonucu
Ancak, mesleki yeterlilik belgesine sahip kişileri istihdam eden işverenler, 12 ila 48 ay süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) teşviklerinden yararlanabiliyor.
 
-----
PERAVOC Perakendede Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği almaya hak kazanmıştı.
-----
 
Merkez, Gıda Perakendecileri Derneği, Kategori Mağazacılığı Derneği, İstanbul Valiliği ve Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ortaklığıyla yürütülen proje sonucunda hayata geçiyor.
 
Perakende alanında ilk mesleki yeterlilik belgelendirme merkezi olan PERAVOC, ilk etapta perakende sektöründe çalışan; Bilgi Teknolojileri Satış Elemanı, Bilgi Teknolojileri Satış Sorumlusu ve Bilgi Teknolojileri Çözümleri Uzmanı mesleki yeterlilik sınavlarını yapacak.
 
Bu sınavlar sonucunda, başarılı olan bireyler için söz konusu ulusal yeterliliklerde belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren mesleki yeterlilik belgeleri düzenlenebilecek.
 
PERAVOC, uzun soluklu ve sektörün geleceğine yapılmış bir yatırım olarak niteleniyor
 
Kasiyer ile ilgili görsel sonucu
MYK tarafından Satış Danışmanı ve Kasiyer mesleklerinin de yeterliliklerinin yayımlanmasıyla, perakendenin esas mesleklerini de belgelendirebilmek için PERAVOC tarafında çalışmalar başlatıldı.
 
Satış Danışmanı ve Kasiyer mesleklerinde çalışanların belgelendirilmesiyle hem çalışanlara mesleki sertfika verilebilecek hem de işverenlerin teşviklerden yararlanması sağlanacak.
 
PERAVOC, sahip olduğu teknolojik altyapı ve gezici sınav yapabilme özelliğiyle kendi merkezinde gerçekleştireceği sınavların yanı sıra, firmalardan gelen talebe göre gezici olarak da sınav yapabilecek.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?