Bugun...'2020 Ekim itibariyle; Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 6,7’si İngiltere’ye gerçekleştirildi'


facebook-paylas
Güncelleme: 07-01-2021 16:58:04 Tarih: 30-12-2020 15:25

'2020 Ekim itibariyle; Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 6,7’si İngiltere’ye gerçekleştirildi'

İstanbul Gelişim Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yahya Can Dura, Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’na yönelik açıklamalar yaptı.

 

Dura, “Anlaşma hem iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin Brexit sonrasında nasıl şekilleneceğine açıklık getiriyor, hem de Türkiye açısından potansiyel ihraç ürünlerinin ticarete konu olması noktasında bir fırsat sağlıyor” diye konuştu. 

 

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2019 yılı sonu verilerine göre; 16,9 milyar doları geçtiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Dura, “2020 yılının Ekim ayı itibariyle bu miktar 13,5 milyar doların üstünde seyretmekte olup, yıl sonu itibariyle iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 17 milyar dolar düzeylerinde sonuçlanabileceğini tahmin edebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

2020 yılı Ekim ayı itibariyle Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 6,7’sinin İngiltere’ye gerçekleştirildiğini hatırlatan Dr. Dura, “2019 yılı sonunda İngiltere’ye toplam 11,3 Milyar dolar tutarında bir ihracatımız oldu. 

 

2020 yılı Ekim ayı itibariyle Türkiye’nin toplam ithalatının ise; yaklaşık %2,6’sı İngiltere’den yapıldı.

 

2019 yılı sonunda toplam 5,6 Milyar dolar tutarında bir ithalat gerçekleştirdik” dedi. 

 

Dr. Dura konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“İngiltere’ye ihraç edilen başlıca ürünlerimiz yüksek radyoaktif maddeleri taşıyan taşıtlar,

telgraf ve telefon hattı için toprak ve su altı kabloları, dizel/yarı dizel yeni motorlu karavanlar, teleprojektörler, pantolonlar ve mesleki kıyafetler;

 

ithal ettiğimiz başlıca ürünlerimiz ise; parçalanmış olan döküntü ve hurdalar, binek otoları eşya taşıma ve özel araçlar için dizel motor, dizel/yarı dizel yeni motorlu karavanlar, diğer ilaçlar, insan yük ve diğer özel amaçlı araçların motorlarıdır.”

 

İngiltere’nin Almanya’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat yaptığı ülke olduğuna vurgu yapan Dr. Dura, “Bu yönüyle de İngiltere ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve dış ticaret hacminin yükseltilmesi yönünde atılan adımlar oldukça değerli.

 

Brexit sonrası uluslararası toplumla ticari ilişkilerini yeniden şekillendirmeye çalışan ve bu kapsamda farklı ticaret anlaşmaları yapan İngiltere’nin Gümrük Birliği üyesi olan ülkemizle,

AB ile bir ticaret anlaşması imzalamasının hemen ardından, masaya oturmasını ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret hacminin arttırılması noktasında büyük bir aşama olarak görebiliriz.

 

Bu noktada İngiltere ile mevcut ticaretimizdeki ürünlere yönelik belirleyeceğimiz stratejilerimizin ve bu noktada yapacağımız ticaret anlaşmalarının özellikle potansiyel sanayi ürünleri esas alınarak şekillendirilmesi doğru olacaktır” diye konuştu.

 

İngiltere’nin Türkiye açısından potansiyel birçok ihraç ürün kalemi olduğunu söyleyen Dr. Dura, “Bunları çok özet bir şekilde ve önem sıralarına göre şu şekilde belirtebiliriz:

 

“Otomotiv ana ve yan sanayi,

ilaç sanayi/tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar,

mobilya/diğer mobilyalar ve bunların aksam ve parçaları,

altın mücevherat,

monitörler ve projektörler,

televizyon alıcı cihazları,

İzole edilmiş teller,

kablolar ve diğer elektrik iletkenler,

fiber optik kablolar,

tıbbi alet ve cihazlar,

hazır giyim,

inşaat malzemeleri,

beyaz eşya,

temizlik maddeleri,

demir çelik,

ev tekstili,

kağıt ve karton ürünleri.” Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI