19.02.2018,06:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ya bir gün torun sevgisi ağır basarsa?
2812017-16295998_10154958995871624_1862268980_n-035350.jpg
YÖNETSEL VE FİNANSAL SERVİSLER
Ülkemizde aile şirketlerinin klasik süreci şöyledir: Baba yıllar boyunca tırnaklarıyla da kazarak işi kurar, her yere koşar her şeye yetişir her bir şeyi de bilir zaten.

Boyacı ustasının oğlu sınıfını geçti mi, marangoz Niyazi Usta kızını evlendirdi mi, o bilir.

Genellikle eğitimsiz ama son derece akıllı, ticari zekaya sahip, girişimci kişilerdir. Zamanla işler büyür, her şeye yetişemez hale gelirler, o zaman desteğe ihtiyaç duyarlar ve çevrelerine işi bilmese de olur ama güvenilir insanları almaya başlarlar. Yani, yeğen, kayınço, Rüstem abi, nurten abla.

Ama gene her şeyi o bilmekte ve yönetmeye devam etmektedir. Güvenilir insanlar, o ne derse onu yapar, dolayısıyla bir şey demezse de yapmazlar. Çünkü onlar işi yönetmek, büyütmek için değil, söyleneni yapmak için oradadırlar ve işlerini de çok iyi yapmaktadırlar. Danışmanlığını yaptığım bir şirkette patron inisiyatif kullanamayan yöneticilerinden şikayet edip arkasından da itiraf etmişti “Hamdi bey bugüne kadar her şeyi biz düşündük, yapın dedik yaptılar, onların düşünmesine izin vermedik ki !!!”

İşler daha da büyüyüp, güvenilir insanlarla yürütülmeyecek boyuta geldiğinde ise kurucu babanın aklı başına gelir nihayet ve “bu böyle gitmeyecek, farklı bir şeyler yapmamız gerekiyor” demeye başlar. Ancak ne yapması, nereden başlaması gerektiği konusunda da emin değildir.

Bir taraftan vefa borcu, akrabalık ilişkileri vb. değerler, diğer taraftan da işin ve rekabet gücünün korunması arasında sıkışıp kalabiliyorlar.

Üstüne üstlük bir de torun sevgisi ağır basınca, elleri kolları bağlanmaya başlıyor. Aklı işte, gönlü torunla güreşte iki arada bir derede, zor bir seçimle karşı karşıya kalıyorlar. Bir de aile şirketlerindeki genel süreç “ babalar kurar, oğullar yer, torunlar gömer “ kuralı da akıllarına gelince, karalar bağlamaya başlıyorlar tabii.  İşi kime devredeceğim, içim rahat edecek mi? Çocuklar işi öğrendiler ama yönetmeyi biliyorlar mı?

Peki ne yapmalı?

Bir sonraki yazımı bekleyiniz lütfen.

Hamdi Özçelikel, CMC

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı / Mentor

Yönetici Geliştirme Programı Yöneticisi

 

hamdi@ozcelikel.com

www.hamdiozcelikel.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?