19.02.2018,06:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kartvizitinize ne yazacaksınız?
2812017-16295998_10154958995871624_1862268980_n-035350.jpg
YÖNETSEL VE FİNANSAL SERVİSLER
Yönetim Danışmanı, mentor, koçlar için mesleki platformlar oluşuyor. Peki, piyasadakiler kendilerini nerede konumlandıracaklarının farkındalar mı?

Can ÇİRİŞOĞLU

Can Çirişoğlu  Danışmanlık Ltd Şti 

web adresi: www.cancirisoglu.com

 

 

Yönetim Danışmanları MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından "Yönetim Danışmanı" meslek tanımlamasının ardından "Koç" ve “Mentor” meslek  tanımı da yapıldı. Her üç mesleğinde kendi mesleki platformları oluştu ve gelişiyor. Mesleklerin ortak noktaları olmasına rağmen özellikle uygulama aşamasındaki yöntemler net biçimde farklılıkları ortaya koyuyor.

 

Peki piyasada yer alan profesyoneller neden kartvizitlerinde bir meslek yerine birden fazlasını ifade edecek uzun ve bazen de hiç duyulmadık unvanlara yer veriyorlar? 

 

Geleceğin belirli alanlarda uzmanlaşmakta olduğunu görmemize rağmen meslekleri, her birinden bir tutam koyarak çorbaya döndürme gayreti nereden kaynaklanıyor? Temelinde karşılıklı güven yatan mesleklerin tepe örgütleri arasında konunun tartışılması ve uzlaşıya varılmasında hizmet alanların nezdinde yaratılacak imaj açısından yarar olduğu açıktır.

 

‘Danışman, mentor ya da koç'un kişisel yetersizliği hizmet alanlarda sadece kişiye değil; tüm olarak mesleğe güven duymamalarına neden oluyor ki; hep birlikte kaybediyoruz. Unutulmaması gereken; günlük ticari kaygılarla "Ne iş olsa yaparım abi" yaklaşımı yerine icra ettiğimiz mesleğin sınırları içerisinde uzmanlığımıza uygun işler yapmaya özen göstermemiz gerektiğidir.

 

Ancak böyle uzun vadede hep birlikte kazanırız.

 

Hizmet alanın beklentilerini doğru anladıktan sonra etik davranarak kendimizi ve yaptığımız işi doğru tarif etmeliyiz. Hizmet alan ile hizmet görenin ilişkisinin sağlığı, işin verimliliği ve karşılıklı yarar sağlaması buna bağlıdır...

 

Yönetim Danışmanları Dernekleri Federasyonu kuruluyor!

1991'de yönetim danışmanlığı mesleğinin tek temsilcisi olarak İstanbul'da kurulan YDD (Yönetim Danışmanları Derneği) 2013 yılında alınan kararla ülke çapında yaygınlaşma çalışması başlatmıştır. Bu çerçevede önce Güneydoğu YDD ve Ege YDD ardından Dicle YDD ile Orta Anadolu YDD kurulmuştur.

 

Halen kurulma aşamasındaki Fırat ve Ankara YDD ile 150+ yönetim danışmanı daha mesleki örgütün çatısı altına girmiştir. Amaç gerçek anlamda yaşamını yönetim danışmanlığı yaparak sürdüren tüm meslektaşları kapsayacak yapı olacak YDD Federasyonu kurulmasıdır.

Yaygınlaşma çalışmasının temelini danışan-danışman ilişkisinde gerekli güvenin geliştirerek işbirliklerini karşılıklı verimli hale getirmek yatıyor. Dernekler üyelerine destek verirken, üyeler de derneklerin dolayısıyla mesleğin ilke ve değerlerini koruyarak gelişimini sağlıyorlar. 

ILO tarafından yayınlanmış mesleğin ana referansı niteliğindeki meşhur yeşil kitap "Management Consulting" standartları ortaya koyarken ICMCI tanımlamaları ile mesleğin temel çizgileri çizilmiştir.

 

Yurdumuzda YDD, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yapılan anlaşma neticesinde Seviye 6 ve Seviye 7 tanımlamaları yaparak mesleği resmen tanımlamak üzere ilk adımı atmıştır. Ardından akredite test merkezi kurularak yönetim danışmanı olacak kişilerin yeterliliklerinin tescili gerçekleştiğinde piyasada dolaşan çantacı ya da ‘NOYA’cıların mesleğe verdikleri zarar giderilecektir. 

Yönetim danışmanlığı ülkemizde oldukça geç tanınmıştır. Sanıyorum ki; Yönetim Danışmanlığı alanında ilk eğitimler 1996-1997 yıllarında Japon Merkez Bankası finansmanı ile Dünya Bankası-İGEME "TARIMSAL SANAYİ GELİŞTİRME PROJESİ" kapsamında gerçekleşti.

 

Bu kapsamda uluslararası danışmanlık firması Luso Consult / Köln uzmanlarınca aktarılan teorik bilgiler ve saha uygulamalarıyla 42 sertifikalı yönetim danışmanı yetiştirildi. Halen okulu olmayan mesleğimizde yakın gelecekte sağlanacak hızlı gelişmenin ülke ekonomisine çarpan etkisi sağlayacağı açıktır.

 

YDD tarafından yürütülen YD Yetiştirme Sertifika Programları ile mesleğin bilinirliğini arttırarak ileriye taşıyacak adım YÖNETİM DANIŞMANI AKADEMİSİ olacaktır.

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?