19.02.2018,06:39
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Koy kapının önüne gitsin
2812017-16295998_10154958995871624_1862268980_n-035350.jpg
YÖNETSEL VE FİNANSAL SERVİSLER
Bir önceki yazımızdan anımsayacaksınızdır sanırım. Tom Peters’ın dediği gibi : “İşletmelerin artık elemana değil, iş bitirici, yetenekli, uzman, fark yaratan insanlara ihtiyacı var.

İşletmelerin ihtiyacı olan şey, işyerine gelip ortalama iş üretenler değil, nerede olursa olsun, yüksek kalitede iş ve hizmet üreten insanlardır”

İyi güzel de, kendi işletmemize baktığımız zaman profil pek de öyle değil gibi sanki. Akşam olsa da evime gitsem, bana ne, şirketi ben mi kurtaracağım, aman sen de, bana mı kaldı, ben ne yapabilirim ki diyen bir grup olabileceği gibi; torpili olup, para kazanmak için çalışmak ve bir şeyler yapmak gereği duymayan bir grup çalışanınız da olabilir. Ama yarınlara böyle insanlarla ulaşabilmenin zorluğunu da biliyorsunuz tabii.

 

E, ne yapacağız o halde? Yapılacak şey basit: Koy kapının önüne gitsin, yeni birini bul. Söylemesi çok kolay ama uygulaması oldukça zor bir karar. Bir taraftan işten çıkarmanın görünür ve görünmez maliyetleri, diğer taraftan da yılların deneyimi, iş yapma biçimi, vefa, sadakat gibi kültürel bağımlılığı bir çırpıda yok saymak sizin de elinizi kolunuzu bağlar.

 

İşte o zaman yapılacak şey, mevcut yapınızda, sahip olduğunuz kaynakları kendi içinizde ve kültürünüze uyumlu bir şekilde eğitmek ve şirkete olan sadakatlarini arttırmaktır. Bu uygulama çalışanlar arasında güveni sağlayacak, bazı çalışanları diğerlerinden ayırarak, iyilerin kazanabileceğini gösterme adına fayda sağlayacaktır.

 

Yani, ne yaparsan yap bu şirkette bir yere varmak mümkün değildir kültürü yerine “çalışan kazanır” kültürünün yerleştirilmesine zemin hazırlamaktır.

 

Hamdi ÖZÇELİKEL, CMC

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı

Lala Paşa – Yönetici Geliştirme Eğitimi Uzmanı

www.hamdiozcelikel.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?