23.11.2017,19:23
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Koy kapının önüne gitsin
2812017-16295998_10154958995871624_1862268980_n-035350.jpg
YÖNETSEL VE FİNANSAL SERVİSLER
Bir önceki yazımızdan anımsayacaksınızdır sanırım. Tom Peters’ın dediği gibi : “İşletmelerin artık elemana değil, iş bitirici, yetenekli, uzman, fark yaratan insanlara ihtiyacı var.

İşletmelerin ihtiyacı olan şey, işyerine gelip ortalama iş üretenler değil, nerede olursa olsun, yüksek kalitede iş ve hizmet üreten insanlardır”

İyi güzel de, kendi işletmemize baktığımız zaman profil pek de öyle değil gibi sanki. Akşam olsa da evime gitsem, bana ne, şirketi ben mi kurtaracağım, aman sen de, bana mı kaldı, ben ne yapabilirim ki diyen bir grup olabileceği gibi; torpili olup, para kazanmak için çalışmak ve bir şeyler yapmak gereği duymayan bir grup çalışanınız da olabilir. Ama yarınlara böyle insanlarla ulaşabilmenin zorluğunu da biliyorsunuz tabii.

 

E, ne yapacağız o halde? Yapılacak şey basit: Koy kapının önüne gitsin, yeni birini bul. Söylemesi çok kolay ama uygulaması oldukça zor bir karar. Bir taraftan işten çıkarmanın görünür ve görünmez maliyetleri, diğer taraftan da yılların deneyimi, iş yapma biçimi, vefa, sadakat gibi kültürel bağımlılığı bir çırpıda yok saymak sizin de elinizi kolunuzu bağlar.

 

İşte o zaman yapılacak şey, mevcut yapınızda, sahip olduğunuz kaynakları kendi içinizde ve kültürünüze uyumlu bir şekilde eğitmek ve şirkete olan sadakatlarini arttırmaktır. Bu uygulama çalışanlar arasında güveni sağlayacak, bazı çalışanları diğerlerinden ayırarak, iyilerin kazanabileceğini gösterme adına fayda sağlayacaktır.

 

Yani, ne yaparsan yap bu şirkette bir yere varmak mümkün değildir kültürü yerine “çalışan kazanır” kültürünün yerleştirilmesine zemin hazırlamaktır.

 

Hamdi ÖZÇELİKEL, CMC

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı

Lala Paşa – Yönetici Geliştirme Eğitimi Uzmanı

www.hamdiozcelikel.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

mfkarsli

bilen yapar, az bilenöğretir, hiç bilmeyenler yönetirse sistem bir türlü kendisini egale edemez..
25.9.2016 00:30:20


YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay