19.02.2018,06:37
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar alamayız
2812017-16295998_10154958995871624_1862268980_n-035350.jpg
YÖNETSEL VE FİNANSAL SERVİSLER
Davos’ta gelecek 25 yılda ilk 500’e giren firmaların sadece üçte birinin ayakta kalabileceği, gelecek on beş yılda ise 10 şirketin dokuzunun krize gireceği öngörülmüştü.

“İnternet ofthings” yani şeylerin interneti, daha türkçesi ile birbiriyle iletişim kurabilen, konuşan makinalar, sistemler ön plana çıkacak, internet hayatın doğal bir parçası olarak neredeyse görünmez olacakmış.

 

Tüm bunlardan hareketle de, çözülmesi gereken on bir ana sorun üzerinde tartışılmış. Bunların içinde ekonomik büyüme, çevre ve kaynak güvenliği, sağlığın geleceği, gıda ve güvenliği, küresel finansal sistemler, uluslararası güvenlik ve işbirliği ve internetin geleceği gibi konular da var tabii.

 

Gene konuşulan yeni bir işbirliği formülü var ki o da şöyle: Birlikte var olabilmek için birlikte konuşmalı, birlikte koordine etmek ve birlikte iş ve işbirliği yapmak. Yani artık bölgesel ya da yerel değil, küresel düşünmek ama yerel hareket etmenin önemi vurgulanmış.

 

Tüm bu konuşmalara, tartışmalara insan kaynakları gözüyle baktığımız zaman da, almamız gereken mesaj açık aslında. Artık bizim de eleman profilimizi değiştirerek, farklı düşünebilen, farklı iş yapma biçimlerine sahip, teknolojiyi bilen ve kullanan insanlara ihtiyacımız var demektir.

 

Tıpkı yıllar önce Tom Peters’ın dediği gibi : “İşletmelerin artık elemana değil, iş bitirici, yetenekli, uzman, fark yaratan insanlara ihtiyacı var. İşletmelerin ihtiyacı olan şey, işyerine gelip ortalama iş üretenler değil, nerede olursa olsun, yüksek kalitede iş ve hizmet üreten insanlardır.”

 

Hamdi ÖZÇELİKEL, CMC

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı

Lala Paşa / Yönetici Geliştirme Eğitimi Uzmanı

hamdi@ozcelikel.com

www.hamdiozcelikel.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?