23.11.2017,19:23
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar alamayız
2812017-16295998_10154958995871624_1862268980_n-035350.jpg
YÖNETSEL VE FİNANSAL SERVİSLER
Davos’ta gelecek 25 yılda ilk 500’e giren firmaların sadece üçte birinin ayakta kalabileceği, gelecek on beş yılda ise 10 şirketin dokuzunun krize gireceği öngörülmüştü.

“İnternet ofthings” yani şeylerin interneti, daha türkçesi ile birbiriyle iletişim kurabilen, konuşan makinalar, sistemler ön plana çıkacak, internet hayatın doğal bir parçası olarak neredeyse görünmez olacakmış.

 

Tüm bunlardan hareketle de, çözülmesi gereken on bir ana sorun üzerinde tartışılmış. Bunların içinde ekonomik büyüme, çevre ve kaynak güvenliği, sağlığın geleceği, gıda ve güvenliği, küresel finansal sistemler, uluslararası güvenlik ve işbirliği ve internetin geleceği gibi konular da var tabii.

 

Gene konuşulan yeni bir işbirliği formülü var ki o da şöyle: Birlikte var olabilmek için birlikte konuşmalı, birlikte koordine etmek ve birlikte iş ve işbirliği yapmak. Yani artık bölgesel ya da yerel değil, küresel düşünmek ama yerel hareket etmenin önemi vurgulanmış.

 

Tüm bu konuşmalara, tartışmalara insan kaynakları gözüyle baktığımız zaman da, almamız gereken mesaj açık aslında. Artık bizim de eleman profilimizi değiştirerek, farklı düşünebilen, farklı iş yapma biçimlerine sahip, teknolojiyi bilen ve kullanan insanlara ihtiyacımız var demektir.

 

Tıpkı yıllar önce Tom Peters’ın dediği gibi : “İşletmelerin artık elemana değil, iş bitirici, yetenekli, uzman, fark yaratan insanlara ihtiyacı var. İşletmelerin ihtiyacı olan şey, işyerine gelip ortalama iş üretenler değil, nerede olursa olsun, yüksek kalitede iş ve hizmet üreten insanlardır.”

 

Hamdi ÖZÇELİKEL, CMC

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı

Lala Paşa / Yönetici Geliştirme Eğitimi Uzmanı

hamdi@ozcelikel.com

www.hamdiozcelikel.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay