19.03.2018,02:28
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Truva - Savaşların Anası
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.

Toprağı verimli. Şarap ve zeytin en önemli ticari malzeme. Ayrıca altını işleyen bir uygarlık . Bu nedenle de ticaret hayatı çok canlı. Bunu Truva’nın günümüze ulaşabilen şehir surlarından da rahatlıkla anlıyoruz. Surlar tahkimli ve bununla da yetinilmeyip demir ile güçlendirilmiş. Yani zengin oldukları için sürekli saldırı altında oldukları anlaşılıyor.

 

Kentin bulunduğu bölge jeopolitik önem açısından zamanının en önemli yerlerinden. O kadar önemli ki; Roma İmparatoru Konstantin İstanbul’dan önce Truva’yı başkent yapmayı bile düşünmüş. Ancak sonra İstanbul’u seçmiş. Kentin gümrük gelirleri de çok yüksek. Elbette ki; Truva’nın sahip olduğu bu yer üstü ve yer altı zenginlikleri birilerinin iştahı kabartacaktı. Ve öyle de oldu.

 

Sadece bir bahane gerekliydi. O bahane de çok geçmeden bulundu.

 

Bahane Antik Yunan dünyasının en önemli kurgularından birisidir. Yalnız kadim Yunanlıların değil, her milletin, her çağda işine yarayan bir olay yaşanır. Kız kaçırma. Evet yanlış okumadınız. Kız kaçırma.

 

Kral Priamos’un haylaz oğlu Paris; Sparta Kralı Menelaos’un güzeller güzeli karısı Helena’yı Truva’ya kaçırır. Menelaos derhal Truva’ya elçi yollayıp karısını geri göndermelerini ister. Ancak bu istek ne Paris, ne de Priamos tarafından kabul edilmez. Artık Menelaos’un elinde çok güçlü bir koz vardır. Aynı zamanda bu koz bir savaş nedeni olacaktır. Tüm Yunan şehirleri toplanır. Saldırı kararı alınır.

 

Akha’lar (Yunanlılar) kısa bir hazırlık döneminden sonra harekete geçerler. 100.000 asker 1200 gemi ile Batı Anadolu’ya, Truva’ya doğru yola çıkarlar. Batı dünyası tüm güçlerini birleştirmiş olarak Anadolu kıyılarına doğru gelirken, Doğu da boş durmayacak ve Truva’ya diğer çağdaşı Anadolu Uygarlıkları ile birlikte Mezopotamya, Mısır ve hatta Habeşistan’dan bile yardım gelecektir.

 

Savaşın görünen nedeni Helena’nın Truva’ya kaçırılması iken, gerçek neden bu güzel Anadolu kentinin yukarıda bir kaçını sıraladığım göz kamaştırıcı zenginliğidir.

Senaryo aslında oldukça tanıdık. Emperyal Avrupa’ya da 20. YY başındaki sömürgeci politikalarının bir devamı olarak 1. Dünya Savaşı’nı başlatabilmek için de bir neden gerekliydi. Nitekim o neden çok geçmeden bulunmuştu. Sırplı bir öğrencinin Avusturya arşidükü Franz Ferdinand’ı öldürüşü.

 

Görülüyor ki; 1.Dünya Savaşı’nın da tıpkı Truva Savaşı gibi bir görünen, bir de gerçek nedeni vardır.

 

Tüm savaşların anası olan Truva Savaşı pek çok ilke de imza atmıştır.

 

İlk dünya savaşı,

 

İlk doğu/batı savaşı,

 

İlk boğazlar savaşı,

 

İlk soykırım.

 

Ayrıca tarihte bildiğimiz en eski kahramanlar da yine bu savaş ile ortaya çıkar. Homeros’un anlattıklarına göre Yunanlı kahramanlardan en bilinenleri Achileus, Patraklos, Sarpedon, Kral Nestor ve Odysseus iken, Truvalı ve doğulu kahramanlar ise Kral Priamos’un oğlu Hector, Habeşistanlı Memnon, Amazon Kraliçesi Penthesileia ve Truva Savaşı’ndan canlı kurtulabilen tek kahraman olan Aeneas’tır.

10 yıl süren dünyanın bu en ünlü ve ilk dünya savaşını bir hile ile de olsa Akha’lar kazanır. Yani yenilen taraf doğudur. Aslında bu ilk doğu/batı savaşı daha sonraki zamanlarda 3 kez daha tekrarlanacaktır.

 

Truva Savaşı’ndan yaklaşık 800 yıl sonra batıyı temsil eden Büyük İskender, doğulu Persleri yenerek Hindistan’a dek uzanır. Çünkü doğu zengindir.

 

MS 11.YY’da Doğu’nun ve İstanbul ile Kudüs’ün zenginliği karşısında iştahları kabaran bu kez Batı Kilisesi (daha sonraki adıyla Vatikan) ve Avrupa krallıkları olacaktır. Toplamda 8 haçlı seferi ile doğunun zenginlikleri 13.YY sonlarına dek Batıya taşınmıştır.

 

Son olarak da 1915 yılında meydana gelen Çanakkale Savaşı ile üstelik Truva Savaşı’nın yaşandığı coğrafyada Batı ile Doğu bir kez daha karşı karşıya gelecek ve bu kez kazanan Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal liderliğindeki Doğu olacaktır.

 

Çanakkale Savaşı günümüz itibariyle son Truva Savaşı’dır.

 

Batıya karşı ise İstanbul’un Fethi’nden sonraki en büyük zaferlerdendir.

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?