22.11.2017,05:01
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İyi Parti...
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…

Programı henüz açıklanmayan İyi Parti’nin siyasi açılımı da gelecek günlerde illa ki belli olacak.

 

Ancak benim dikkatimi çeken partinin ismi ve amblemi oldu.

 

Dünya Sanat Tarihi’nde “Avrasya Sanat Üslubu” olarak adlandırılan ve icracılarının hemen tamamının Türk olduğu bir sanat üslubu söz konusudur. Bu üslup özellikle ortaya çıktıkları andan itibaren Türk kavim, devlet ve imparatorluklarının yayıldığı tüm coğrafyalarda etkili olmuştur. Dini değişse de tüm Türk halklarının sahip olduğu her türlü bilgi, sembol, yaşam tarzı, gelenek, görenek, sosyal, siyasal ve askeri yaşam kritikleri bu sanat üslubu ile gelecek kuşaklara aktarılmıştır.

 

İşte bu Avrasya Sanat Üslubu’nun bir kolu olarak incelenen ve Türk Kaya Resimleri olarak adlandırılan bir saha var ki; Türk Kültürü açısından layıkıyla önemlidir. Çünkü Orta Asya ve Anadolu gibi Türklerin çokça yaşadıkları coğrafyalarda vücut bulmuş olan bu kaya resimleri Türk Alfabesinin de kökenini oluşturmuştur.

 

İlk kez Kaşgarlı Mahmut’un Divan-i Lügati’t Türk adlı eserinde bahsettiği 24 Oğuz boyuna ait tamgalar bu kaya resimlerinde ortaya çıkar. Tahmin edeceğiniz üzere kaya resimlerinde bolca yer almış bu tamgalardan birisi de Oğuzların Bozok koluna ait olan Kayı Boyu’nun tamgasıdır. Tamgaları IYI şeklindedir.

1-Ankara-Güdül-Asmalıyatak-Kayı Tamgası.

2-Kırgızistan-Saymalıtaş-Güneş Tekerleği ve Tengri olarak okunan tamga.

 

Tamga; kelime anlamı ile damga yani mühür demektir. Henüz yazı özelliği taşımazlar. Ancak bir boya, bir kavrama direk işaret eden bir göstergedirler. Tamgaları okuyamaz ancak anlamlandırabiliriz. Aynı zamanda özel mülkiyeti de ifade ederler. Yani tamga neredeyse orası o Türk boyuna aittir. Bu manada tamgalar ile birlikte artık bir hukuk sisteminden de bahsedebiliyoruz.

 

Tamgalar; zaman içinde soyut bir hal alarak Türklerin ilk alfabesi olan Orhun (Göktürk) Alfabesi’ni de oluşturdular.

 

Bugün kuruluşu açıklanan İYİ Parti’nin adı da aslında Kayı Boyu’nun tamgasından yola çıkılarak hazırlanmış gibi gözüküyor. Amblemindeki “8 kollu ışıklar saçan güneş motifi” de bu görüşü destekler nitelikte.

 

Çünkü Güneş; Türk Mitolojisi’nde çok önemli bir yere sahip. Bilindiği üzere Kadim Türklerin eski dininde Güneş; inandıkları Tek Tanrı olan Tengri’yi temsil eder. Bu yüzden kadim Türkler hiçbir kaya resminde Tanrı’yı çizmediler. Yerine Tengri’yi temsilen güneşi ya da gök kubbeyi tasvir ettiler.

 

İyi Parti’nin amblemindeki güneş motifinin 8 kollu olması da ayrıca ilginç.

Yine Türk Mitolojisinden yola çıkarak; Kadim Türkler bulundukları yeri hep dünyanın merkezi (Batı’nın deyimiyle “axis mundi”) olarak gördüler. Yeni kurdukları şehirleri de bu görüş doğrultusunda şekillendirdiler. Merkezde inşa ettikleri “Han’ın Sarayı” çevresinde oluşan şehir dokusunu içine alan tahkimli surlarında 4 ana kapı, 4 tali kapı olmak üzere 8 kapı oluşturdular. Bu plan şekli Türklerin 4 yön, 8 bucak kavramı ile doğrudan ilintilidir. Selçukluların mimari yapılarında geometrik bezeme öğesi olarak bolca kullandıkları 8 köşeli yıldız motifinin kökeni de bu anlayışa bağlıdır.

 

İşte yeni kurulan İYİ PARTİ böylesine iddialı ve Kadim Türklük kökenine sembolik göndermeler yapan bir anlatımla siyasi hayatına başladı. İnşallah “parti programları da bu derece ince ve özenle düşünülmüş bir paket olur” diyerek yazımızı sonlandıralım…

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay