21.11.2017,17:09
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Erkek Mona Lisa
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…

Evet dişisini biliyoruz. Louvre’un üç güzel hanımefendisinden biri ve dünyanın en ikonik tablosu Mona Lisa.

 

Peki bu Erkek Mona Lisa’da neyin nesi?

 

Sanat çevrelerinde iyi bilinen bu tablo Batı sanatının büyüleyici ve önemli ismi Leonardo da Vinci’nin en gözde tablolarından biri.

 

Adı ise Salvator Mundi. Yani “Dünyanın Kurtarıcısı”

Leonardo’nun tüm portrelerindeki o gizem bu tabloda da var. Hz. İsa mavi himationu üstünde olduğu halde en görkemli şekliyle resmedilmiş. Sağ eli ile tüm Hristiyanları takdis ederken, sol elinde şeffaf bir küre tutmakta. Sembolik manada “Küre” hakimiyeti ifade eder. Kimin elindeyse güç, o kişidedir. Antik dünyadaki uhrevi ya da dünyevi pek çok tasvirde gücün sembolü olarak kullanılan Küre, burada İsa’nın elinde olduğuna göre İsa; tüm dünyanın ve tüm Hristiyanların hakimi olarak resmedilmiştir.

Usta bu tabloyu Fransa Kralı 12. Louis’in siparişi üzerine 1495-1502 yılları arası tamamlamış. Portrenin daha sonra 17. YY’da 1. Charles’ın eline geçtiği ve eşi Fransa Prensesi Henrietta Maria’nın özel salonuna asıldığı düşünülüyor. 1. Charles’ın idamının ardından da oğulları 2. Charles’in kontrolüne geçmiş olmalı. Tablo için bir sonraki referans 1763 yılında Buckingham Dükü’nün gayrı meşru oğlu Charles Herbert Sheffield’a ait. Sheffield’ın Buckingham Sarayı’nın krala satılmasının ardından saraydaki sanat eserlerinin açık artırmaya çıkarılmasını istediği kaydı da bilinmekte.

 

Devamındaki 140 sessiz yılın ardından 1900’lerin başında Charles Robinson tarafından Leonardo’nun çağdaşı Bernardino Luini (1482-1532) isimli bir ressama ait olduğu sanılarak satın alınmış.

 

66 cm boyundaki tablo 1958 yılında yine Luini’nin olduğu düşünülerek yapılan bir açık arttırmada sadece ve sadece 72 dolara elden çıkarılmış. 2000'li yılların başında tabloyu satın alan Nihayetinde New York'lu sanat tüccarları Alexander Parish ve Robert Simon eser üzerinde yapılan detaylı temizlik çalışmaları ve onarımın ardından 2011 yılında resmin Leonarda da Vinci’ye ait olduğunu kanıtladılar.

 

Tablonun Leonardo’ya ait olduğu öğrenilince bu kez İngiltere'nin başkenti Londra'da ünlü müzayede firması Sotheby's tarafından yapılan açık artırmada 75 ila 80 milyon dolar arası bir fiyata satılan portreyi kimin satın aldığı ise tüm araştırmalara rağmen öğrenilemedi. Ayrıca Londra'daki galeri sahiplerinden Anthony Crichton Stuart söz konusu satış bedelini Leonardo’nun Batı Sanatı için önemi nedeniyle oldukça "makul" olarak nitelemişti. Portre daha önce Kasım 2011 ve Şubat 2012 ayları arasında Londra'daki Ulusal Galeri'de yer alan "Leonarda da Vinci: Milan Sarayı'nın Ressamı" adlı sergide görücüye çıkmıştı. 2012 sonlarında da Dallas Sanat Müzesi'ne ödünç olarak verilmişti.

 

Şimdilerde ise bu rüya tablo Christie’s Müzayede Evi tarafından yapılan açık artırma ile 2017 Kasım ayında yeni sahibini bulacak. Eseri satışa sunan kişi bilinmiyor. Sadece Avrupalı özel bir koleksiyoncu olduğu düşünülüyor.

 

“21. YY’ın en büyük sanatsal yeniden keşfi” olarak satışa sunulan ve gerçek adı Salvator Mundi olan “Erkek Mona Lisa” için uzmanlar yaklaşık 100 milyon dolar değer biçmekte…

 

Bakalım sonuç ne olacak?

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay