22.02.2018,17:39
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Beethoven Akademisi Ödülü
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Uluslararası ödüller önemlidir. Bazıları ise taşıdığı anlam nedeniyle ayrıca önemlidir. İşte bu yüzden Fazıl Say’a verilen ödül çok daha anlamlı ve sembolik…

Geçtiğimiz günlerde Fazıl Say’a Almanya Beethoven Akademisi tarafından çok anlamlı bir ödül verildi. “2016 Uluslararası Beethoven İnsan Hakları, Barış, Özgürlük, Yoksullukla Mücadele ve İçselleme Ödülü”…

 

Aynı Akademi 2015 ödülünü ise Suriyeli piyanist EyhemAhmed’e vermişti. Ahmed; Yermuk Mülteci Kampı’nın yıkıntıları arasında piyano çalmış ve “buruk piyanist” olarak sosyal medyada büyük beğeni kazanmıştı.

 

Söz konusu ödül Beethoven’in ideallerini kapsayan bir ödül ve 2015’ten bu yana veriliyor.

Beethoven’a gelince…

 

Besteci Ludvig Van Beethoven, Müzik tarihinde Romantik akımın öncüsüdür.

 

Romain Rolland O’nun için “Beethoven Fransız Devrimi’nin çocuğudur” der. Alman Klasik müzik bestecisi Bonn’da 1770 yılında dünyaya geldi. Fransız İhtilali’nden kısa bir süre önce doğmuş olmasına rağmen; Fransa, Almanya ve Avusturya devrim rüzgârlarından en fazla etkilenen ülkeler olduğu için, Beethoven ve O’nun kuşağı, özgürlüğe değer vermeyi,  yeni ve daha iyi bir dünyaya biçim vermeyi amaç edinmiş devrimci bir kuşaktır.

 

Avrupa’da gerçekleşmiş her devrim az ya da çok dinsel bir nitelik taşımakta iken, 1789 ihtilali “dini” değil tamamen “akli” bir devrimdi. Eski rejim yanlıları; Kilise ile devleti bir tutarken, yeni rejim yanlıları; kesinlikle laik bir tutumla Kilise ile devleti birbirinden ayırıyorlardı.

 

Doğaldır ki; bu ortamda yetişen Beethoven da zamanla özgürlükçü, demokrat bir kişiliğe bürünerek çağının akımı olan asillerin ilgi duyduğu Rokoko tarzının vücut bulduğu gösterişli çevreden de uzaklaştı.

 

Beethoven; Mozart gibi bir saray müzisyeni değil, bir devrim adamıdır. Besteleri her zaman bir eleştiri içerir. Toplumun yararı adına mesajlar taşır. Ayrıca Beethoven’ın dönemi Fransız İhtilâli’ne hazırlık ve sonrasında İhtilal dönemi olduğu için, dünya tarihi içinde zaten çok ayrıcalıklı ve özel bir dönem.

 

Eroica…

 

Beethoven’in en seçkin eserlerinden 3. Senfonisi “Eroica”, ayrıca “Kahramanlık” adı ile de bilinir ve bestecinin ilk başlarda Avrupa’ya demokrasi getirdiği için Napoleon Bonoparte’a ithafen bestelediği bir kahramanlık senfonisidir. Ancak bir süre sonra 1789 yılında Fransız İhtilali yapılır. İmparator tahttan indirilir ve yerine Napoleon tahta geçer. Bu dönemde NapoleonBonoparte birçok ülkeyi, o ülkelere bağımsızlık getireceğini vaat ederek işgal eder. Oysa ki, kendi yazılarında bunun sadece savaşa girdiği ülkenin direncini kırmakiçin bir taktik olduğunu söyleyecektir.

 

1804 yılında Napoleon’un imparatorluğunu ilan etmesi üzerine, toplumsal bilinci derin, köhnelikten arınmış, gerçekçi besteler yapan, devrimci bir kişiliğe sahip olan Beethoven; Napoleon’un adeta bir diktatörlük haline dönüşen yeni yönetim biçimine tepkisini gösterir ve eserin ithaf sayfasını “bu kahramanlık senfonisi, büyük bir adamın hatırasını kutlamak için bestelenmiştir" diyerek değiştirir. Böylelikle zaten sahip olduğu cumhuriyetçi duygularını çok daha açık bir şekilde ortaya koyar ve Napoleon’un emperyalist, yayılmacı tutumuna karşı duruşunu değiştirmez. İdeallerinden Napoleon için bile vazgeçmez. 

İdeallerine bağlı, hangi şartta olursa olsun değerlerinden asla vazgeçmeyen Beethoven anısına düzenlenen ödülün bu manada Fazıl Say’a verilmesi önemlidir.

 

Akademi yaptığı açıklamada; Fazıl Say’ın çeşitli şekillerde kültürlerarası diyalog için çaba gösterdiği, Avrupa Birliği’nin kültürlerarası diyalog elçisi olduğu, bestelerinde Doğu’ya ait temaları farklı bir bakış açısıyla yorumladığı, bestelerinde savaş, nefret ve yıkımlara vurgunun yanı sıra Avrupa ve Türkiye arasındaki diyalog arayışına katkıda bulunduğu gerekçesi ile verildiğini belirtti.

 

Bu kadar yoğun ve hızla değişen ülke gündeminde atlanmaması, hafife alınmaması gereken bir ödüldür. Ayrıca Beethoven’in yukarıda sıraladığım özellikleri nedeniyle ödülün Fazıl Say’a verilmesi ayrıca anlamlıdır.

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?