22.02.2018,02:03
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunan Savunma Bakanı Kammenos yalan söylüyor
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Sözde Pontus Rum soykırımı ve Sözde Ermeni soykırımı anma töreni düzenlendi.

22 Mayıs 2016’da yapılan anma törenine Yunan Savunma Bakanı Kammenos da katıldı. Kammenos’un anma töreninde yaptığı konuşma Yunan Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde ve Yunan basınında yayımlandı.

Anma törenine Yunan Genelkurmay Başkanı ile birlikte Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları da katıldı. Törene katılanlar arasında, Yunan milletvekilleri, Rus astronot FedorYurchikhin, Ermenistan Meclisi Başkan Yardımcısı Edward Sharmazanov, Ermenistan’ın Atina Büyükelçisi, Ermeni Ortodoks Başpiskoposu ve yüzlerce Yunan vatandaşı da vardı.

Yunan Savunma Bakanı Kammenos anma töreninde yaptığı konuşmada ilginç konulara değindi. Kammenos, Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tellidis’in, Pontus Rum kökenli bir general olduğunu vurguladı. Korgeneral Tellidis, işgal edilen Türk adalarına sık sık gelerek Yunan bayrağı altında poz vermişti.

Bakan Kammenos konuşmasında, 1909 -1923 yılları arasında, Jön Türkler tarafından 350 binden fazla Pontuslu Rum’un ve 1,5 milyon Ermeni’nin toplu halde öldürüldüğünü iddia etti.Kammenos, Yunan Parlamentosunun, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs’ı, Pontus Rum soykırımı anma günü olarak ilan ettiğini de belirtti. 

Bakan Kammenos’un soykırım iddiaları tamamen yalandır. 1923 Tarihli Lozan Antlaşması’na bakıldığında, Bakan Kammenos’un ne kadar yalancı olduğu görülecektir. Yunanistan’ın da imzaladığı Lozan Antlaşması’nın hiçbir yerinde Pontuslu Rumların soykırımı ile ilgili hiçbir kayıt yok. Aksine Lozan Antlaşmasının 59.Maddesinde, Yunan Ordusunun Anadolu’da yaptığı katliamlar açık bir şekilde yazılmış ve katliam bizzat Yunanistan tarafından tescil edilmiştir. Bakan Kammenos’un Türk Milleti’ne iftira atmaya hakkı yoktur, haddine de değildir.

 

Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili olarak bugüne kadar uluslararası geçerliliği olan bir belge sunulamamıştır. Buna karşılık 1914-1921 yılları arasında Ermeniler tarafından katledilen 518.105 Türk’ün soykırımı tek tek belgelenmiştir. 

Ermenistan Meclisi Başkan Yardımcısı Edward Sharmazanov tarafından, Yunan Savunma Bakanı Kammenos’a, 22 Mayıs 2016’da, Ermenistan Ulusal Meclisi Liyakat Madalyası verilmiştir. Söz konusu madalya, Ermeni-Yunan işbirliğinin somut bir göstergesidir.

Yunan Savunma Bakanı, Türk Milletine ve Türkiye’ye açık bir şekilde saldırırken, Başkomutan olduğunu iddia eden Erdoğan’ın, Başbakan Yıldırım’ın ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nın sessiz kalması da hayret ve üzüntü vericidir.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?