22.11.2017,08:25
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
AKP Hükümeti Enosis’in taşeronu mu?
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bölgelerinde, 24-25 Mart 2016 tarihlerinde yayımlanan gazetelerde, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’tan asker çektiği haberi verildi.

Habere göre Kuzey Kıbrıs’ta konuşlu iki Komando Taburu, Türkiye’ye takviye maksadıyla gönderilmiş. Ayrıca sınır bölgeleri de dahil olmak üzere birçok askeri birliğin sayısının üçte iki oranında azaltıldığı belirtilmiş. Türk askerleri son altı ay içerisinde çekilmiş ve tüm işlemler büyük bir gizlilik içinde yürütülmüş. Türkiye’de yayımlanan gazetelerde de benzer haberler çıktı. Kıbrıs’taki Komando Taburunun, terörle mücadele etmek üzere Şırnak bölgesine kaydırıldığı haberi verildi. AKP Hükümeti bu haberlerin hiçbirisini yalanlamadı.

Kıbrıs müzakereleri devam ederken, AKP Hükümetinin Kıbrıs’tan asker çekmesi son derece vahim bir olay. Türkiye’de terörün en şiddetli olduğu 90’lı yıllarda bile Kıbrıs’tan bir tek asker  çekilmemişti. Ege Denizini Yunanistan’a terk eden AKP Hükümeti şimdi de Kıbrıs’ı Yunanistan’a terk ediyor ve Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türk soydaşlarımızın güvenliğini tehlikeye atıyor.

 

Güney Kıbrıs’ta konuşlu Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)’nun kuruluşunda 2 Piyade Tümeni, 1 Piyade Tugayı, 1 Zırhlı Tugay, 2 Destek Tugayı ve 1 Özel Kuvvetler Alayı var. RMMO’nun envanterinde çok sayıda tank, zırhlı personel taşıyıcı, top ve tanksavar silahları ile birlikte 11 adet Taarruz helikopteri ve 4 adet Tanksavar helikopteri bulunuyor. Ayrıca Güney Kıbrıs’ın BAF Bölgesi’nde 1998 yılından beri Yunan Hava Kuvvetlerinin Üssü var. Yunan Hava Üssüne çok sayıda savaş uçağı konuşlandırılmış. Buna karşılık Türk Hava Kuvvetlerinin Kuzey Kıbrıs’ta Hava Üssü ve savaş uçağı yok. AKP Hükümetinin Kıbrıs’tan asker çekmesi ile kuvvet dengesi, Kuzey Kıbrıs’ın aleyhine olacak şekilde bozulmuştur. 

Annan Planı kapsamında, 2004 yılında Rumlara, Erenköy, Günebakan-Yeşilırmak-Ömerli, Güzelyurt, Kırklar-Gaziler-Akıncılar, Paşaköy-Akdoğan-Türkmenköy, Korkuteli-Düzce-Güvercinlik ve Ara Bölgeyi vermeyi taahhüt eden Erdoğan ve AKP Hükümeti şimdi de Kıbrıs’ın tamamını mı verecek?

AKP Hükümeti Kıbrıs’tan asker çekerken Yunan Savunma Bakanı Kammenos da, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tellidis ile birlikte 01 Nisan 2016’da Güney Kıbrıs’ı ziyaret etti. Ziyaret ile ilgili haber ve resimler Yunan Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlandı.

Güney Kıbrıs Rum Lideri Anastasiadis ile birlikte Kıbrıs Bayrağını selamlayan Bakan Kammenos daha sonra Anastasiadis, Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tellidis ve Rum Milli Muhafız Ordu Komutanı (RMMO)  Korgeneral Basiakulis ile birlikte EOKA’yı Anma Törenine katıldı. 

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tellidis de, EOKA Anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Anma Törenleri sonrasında basına açıklama yapan Yunan Savunma Bakanı Kammenos, “EOKA Kahramanlarına ve savaşçılarına büyük saygı duyduğunu, Hellenizmin birleşik olarak geleceğe doğru yürüdüğünü” söyledi.

Bakan Kammenos, Güney Kıbrıs’a yaptığı ziyaret ve basına yaptığı açıklamalarla açık bir şekilde ENOSİS mesajı vermiştir. Kıbrıs’ın Yunanistan’la birleşmesi anlamına gelen ENOSİS mesajlarına karşı AKP Hükümeti tarafından hiçbir tepki verilmemiş, kınama mesajı bile yayımlanmamıştır.

 

Kıbrıs’ı ele geçirmek ve Yunanistan’la birleştirmek (ENOSİS) için 01 Nisan 1955 tarihinde kanlı eylemlerine başlayan EOKA Terör örgütü, ENOSİS karşıtı herkesi düşman ilan etti. EOKA Terör örgütü, 1958 yılı sonuna kadar ENOSİS’e karşı oldukları gerekçesiyle 400 Rum, 109 Türk ve 100 İngiliz’i öldürdü. Kıbrıs’ta yaşayan Türkler, EOKA’nın 1955-58 yılları arasında yaptığı terör eylemleri nedeniyle 33 karma köyü terk etmek zorunda kaldı.

 

EOKA’nın 1963-64 yıllarında yaptığı saldırılar neticesinde 500 Kıbrıslı Türk soydaşımız öldürüldü ve 198 soydaşımız kayboldu. 30 Bin soydaşımız 103 köyü terk etmek zorunda kaldı. Yunanistan EOKA marifetiyle 1964 yılında Kıbrıs’a 20 bin Yunan askeri yerleştirdi. 

Yunan Bakan Kammenos, Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tellidis, Güney Kıbrıs Rum Lideri Anastasiadis ve Güney Kıbrıs’ta konuşlu RMMO’nun Komutanı Korgeneral Basiakulis, 01 Nisan 2016’da, Güney Kıbrıs’ta yapılan EOKA’yı anma törenlerine katılarak, ENOSİS’i istediklerini açıkça beyan etmişlerdir. Hâl böyleyken Erdoğan, Davutoğlu ve AKP Hükümetinin Kıbrıs’tan asker çekmesi ne anlama geliyor? AKP Hükümeti ENOSİS’in taşeronu mu?

 

KIBRIS’TA EOKA’CILARLA ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDECEK Mİ?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıs Çözüm Müzakereleri”ni mevkidaşı Güney Kıbrıs Rum Lideri Anastasiadis ile birlikte sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Akıncı, EOKA’yı ve ENOSİS’i kutsayan Anastasiadis ile görüşmeleri sürdürmeye devam edecek mi? Akıncı, Kuzey Kıbrıs’tan Türk askerinin çekilmesini sağlayarak, Kıbrıslı Türk soydaşlarımızı, EOKA zihniyetine sahip Rumların insafına terk edecek mi? Kıbrıs’ta EOKA’cılarla çözüm süreci devam edecek mi? 

     

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay