22.02.2018,02:06
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türk topraklarında iki başkomutan
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Tayyip Erdoğan, Amerika ziyareti öncesinde, 28 Mart 2016’da Harp Akademileri Komutanlığı’nda bir konuşma yaptı.

Konuşmayı dinleyen subaylar arasında Genelkurmay Başkanı ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Genel Komutanı da bulunuyordu. Her geçen gün yalnızlaşan Erdoğan, tutunacak bir dal arıyor. Erdoğan’ın konuşması, “Ordu benimle birlikte” mesajı olarak algılandı. Mesajın adresi de belli, Türk kamuoyu, Amerika ve Başkan Obama.

 

Erdoğan konuşmasında “tek bayrak ve tek devlet” vurgusu yaptı. Hâlbuki Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı dönemde, TürkDevletinin birliği ve tekliği ortadan kalktı, otorite Yunanistan ile paylaşılarak, Türkiye’nin batısında ikili devlet düzenine geçildi. Türkiye bölündü. İzmir, Aydın ve Muğla illerimiz, 2004 yılından beri tam 12 yıldır, birisi Türk diğeri Yunanlı olmak üzere ikişer Vali ve ikişer Belediye Başkanı tarafından yönetiliyor. Yunanistan Türk topraklarında vergi topluyor, Türk topraklarında ve Türk karasularında yargılama yapıyor.Türk topraklarında Yunan bayrağı dalgalanıyor. Bütün bunlar olup biterken, Erdoğan milletimizin gözünün içine baka baka yalan söylüyor, milletimizin zekâsı ile alay ediyor.

Erdoğan’ın konuşmasında verdiği mesajlardan birisi de “tek ordu, tek komutan” mesajı oldu. Erdoğan bu mesajında da yalan söylüyor. Çünkü İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içinde tam 12 yıldır Yunan ordusunun askerleri ve Yunan komutanları elini kolunu sallayarak dolaşıyor.

Erdoğan, Anayasanın 117. Maddesine göre Başkomutan olduğunu da vurgulamış. Ancak Erdoğan egemenliği paylaştığı gibi Başkomutanlık görevini de paylaşıyor. Yunanistan Anayasasının 45. Maddesine göre Yunanistan Cumhurbaşkanı aynı zamanda Yunan Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanıdır. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait 16 ada ve 1 kayalıkta Yunan Silahlı Kuvvetlerinin askerleri bulunuyor. Hâlihazırda, Yunanistan Cumhurbaşkanı olan Prokopis Pavlopoulos, 16 Türk Adası ve 1 Kayalığın Başkomutanı olarak görev yapıyor. Verilen örnekten açıkça anlaşılacağı üzere Türk topraklarında iki ordu ve iki başkomutan bulunuyor.Erdoğan, Anayasanın 117. Maddesini ihlal ediyor.

Erdoğan, eski Yunan Cumhurbaşkanı / Başkomutanı KarolosPapulyas’ın Türk topraklarında Yunan sancağını selamlamasını ve Başkomutanlık yapmasını da görmezden gelmişti. Erdoğan ve AKP Hükümetleri sayesinde, Trikopis’ten sonra Türk topraklarında elini kolunu sallayarak dolaşan ilk Yunan Başkomutan Papulyas’dır.

Erdoğan, “Tüm subaylarımız, TSK’nın tüm mensupları, Başkomutan sıfatıyla benim yakın mesai arkadaşlarımdır. Buradaki her bir subayımızın benim için öz kardeşimden, öz evladımdan, yakın çalışma ekibimden en küçük bir farkı yoktur” demiş. Erdoğan’ın anlattığı masallara çocuklar bile inanmaz. TSK mensubu asker kişileri içeri tıkmak için 9 Temmuz 2009’da yasa değişikliği yapan, Anayasa Mahkemesinin 21 Ocak 2010’da iptal kararına rağmen askerleri yargılatmaya devam eden, 12 Eylül 2010’da Anayasa değişikliği yaparak geçmişe yönelik yargılama yaptıran, cemaatle işbirliği yaparak yüzlerce subayın hapislerde çürümesini sağlayan Erdoğan değil miydi ?

 

Harp Akademisi’nde Erdoğan’ı dinleyen subaylar arasında, ağabeyi, kardeşi, arkadaşı ve komutanı kumpas davalarında yargılanan ve yıllarca hapis yatan subaylar da var. Erdoğan bu subayları saf zannediyorsa yanılıyor. Harp Akademisi’nde, Erdoğan’ı, emirle, kerhen ve mecburen alkışlayan subaylar, Erdoğan’ın vatana ihanet ve terör suçu işlediğini çok iyi biliyor. Kumpas davalarında özellikle kurmay subaylarhedef alındı ve ordunun karar mekanizması hasara uğradı.Hâl böyleyken, Erdoğan hangi yüzle kurmay subayların ocağı olan Harp Akademilerine gidip konuşma yapıyor? Bu ne pişkinlik?

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?