24.11.2017,21:55
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türk topraklarında iki başkomutan
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Tayyip Erdoğan, Amerika ziyareti öncesinde, 28 Mart 2016’da Harp Akademileri Komutanlığı’nda bir konuşma yaptı.

Konuşmayı dinleyen subaylar arasında Genelkurmay Başkanı ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Genel Komutanı da bulunuyordu. Her geçen gün yalnızlaşan Erdoğan, tutunacak bir dal arıyor. Erdoğan’ın konuşması, “Ordu benimle birlikte” mesajı olarak algılandı. Mesajın adresi de belli, Türk kamuoyu, Amerika ve Başkan Obama.

 

Erdoğan konuşmasında “tek bayrak ve tek devlet” vurgusu yaptı. Hâlbuki Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı dönemde, TürkDevletinin birliği ve tekliği ortadan kalktı, otorite Yunanistan ile paylaşılarak, Türkiye’nin batısında ikili devlet düzenine geçildi. Türkiye bölündü. İzmir, Aydın ve Muğla illerimiz, 2004 yılından beri tam 12 yıldır, birisi Türk diğeri Yunanlı olmak üzere ikişer Vali ve ikişer Belediye Başkanı tarafından yönetiliyor. Yunanistan Türk topraklarında vergi topluyor, Türk topraklarında ve Türk karasularında yargılama yapıyor.Türk topraklarında Yunan bayrağı dalgalanıyor. Bütün bunlar olup biterken, Erdoğan milletimizin gözünün içine baka baka yalan söylüyor, milletimizin zekâsı ile alay ediyor.

Erdoğan’ın konuşmasında verdiği mesajlardan birisi de “tek ordu, tek komutan” mesajı oldu. Erdoğan bu mesajında da yalan söylüyor. Çünkü İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içinde tam 12 yıldır Yunan ordusunun askerleri ve Yunan komutanları elini kolunu sallayarak dolaşıyor.

Erdoğan, Anayasanın 117. Maddesine göre Başkomutan olduğunu da vurgulamış. Ancak Erdoğan egemenliği paylaştığı gibi Başkomutanlık görevini de paylaşıyor. Yunanistan Anayasasının 45. Maddesine göre Yunanistan Cumhurbaşkanı aynı zamanda Yunan Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanıdır. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait 16 ada ve 1 kayalıkta Yunan Silahlı Kuvvetlerinin askerleri bulunuyor. Hâlihazırda, Yunanistan Cumhurbaşkanı olan Prokopis Pavlopoulos, 16 Türk Adası ve 1 Kayalığın Başkomutanı olarak görev yapıyor. Verilen örnekten açıkça anlaşılacağı üzere Türk topraklarında iki ordu ve iki başkomutan bulunuyor.Erdoğan, Anayasanın 117. Maddesini ihlal ediyor.

Erdoğan, eski Yunan Cumhurbaşkanı / Başkomutanı KarolosPapulyas’ın Türk topraklarında Yunan sancağını selamlamasını ve Başkomutanlık yapmasını da görmezden gelmişti. Erdoğan ve AKP Hükümetleri sayesinde, Trikopis’ten sonra Türk topraklarında elini kolunu sallayarak dolaşan ilk Yunan Başkomutan Papulyas’dır.

Erdoğan, “Tüm subaylarımız, TSK’nın tüm mensupları, Başkomutan sıfatıyla benim yakın mesai arkadaşlarımdır. Buradaki her bir subayımızın benim için öz kardeşimden, öz evladımdan, yakın çalışma ekibimden en küçük bir farkı yoktur” demiş. Erdoğan’ın anlattığı masallara çocuklar bile inanmaz. TSK mensubu asker kişileri içeri tıkmak için 9 Temmuz 2009’da yasa değişikliği yapan, Anayasa Mahkemesinin 21 Ocak 2010’da iptal kararına rağmen askerleri yargılatmaya devam eden, 12 Eylül 2010’da Anayasa değişikliği yaparak geçmişe yönelik yargılama yaptıran, cemaatle işbirliği yaparak yüzlerce subayın hapislerde çürümesini sağlayan Erdoğan değil miydi ?

 

Harp Akademisi’nde Erdoğan’ı dinleyen subaylar arasında, ağabeyi, kardeşi, arkadaşı ve komutanı kumpas davalarında yargılanan ve yıllarca hapis yatan subaylar da var. Erdoğan bu subayları saf zannediyorsa yanılıyor. Harp Akademisi’nde, Erdoğan’ı, emirle, kerhen ve mecburen alkışlayan subaylar, Erdoğan’ın vatana ihanet ve terör suçu işlediğini çok iyi biliyor. Kumpas davalarında özellikle kurmay subaylarhedef alındı ve ordunun karar mekanizması hasara uğradı.Hâl böyleyken, Erdoğan hangi yüzle kurmay subayların ocağı olan Harp Akademilerine gidip konuşma yapıyor? Bu ne pişkinlik?

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

Mazlum Çoruh

Erdoğanı birazcık tanıyanlar bu durmuma hiç şaşırmazlar. Okul müfredatlarından Mustafa Kemal'i, Atatürk'ü çıkaran Erdoğan Harp Akademilerinde nutuk atıyor. Meşhur bir yaşanmış olay vardır. Yeni yetme siyasetçi kürsüde sallamada aşırı gidince nenesi yaşındaki izleyici, ona anlattıkları olaylar zamanında daha doğmadığını söyler. Bunun üzerine kürsüdeki yeni yetme siyasetçi, "Nutuktur eze ninem nutuk.." der. O misal.. Erdoğan askerlere "Kardeşim, ağabeyim,yakın mesai arkadaşım..." diyor. -Nutuktur albayım nutuk!...
2.4.2016 17:52:30


Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay