24.11.2017,21:55
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunanistan ateşle oynuyor; AKP hükümeti seyrediyor
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Yunanistan, Ege Denizi’ndeki faaliyetlerini ve hazırlıklarını önemli ölçüde artırdı. Bu hazırlıklar ne anlama geliyor?

1996’da bir F-16 uçağımızı düşüren ve bir pilotumuzu şehit eden Yunanistan, 2006 yılında da bir F-16 uçağımızı düşürdü. Her on yılda, bir uçağımızı düşürmeyi alışkanlık haline getiren ve yaptıkları yanına kâr kalan Yunanistan, 2016 yılında da bir uçak ya da helikopterimizi düşürmek için hazırlık mı yapıyor?

     *Yunanistan, 13 Ocak 2016’da, Türkiye’ye ait Zürafa Adasının üzerinden uçan bir Türk S 70 (Skorsky) helikopterinin, Yunan toprakları üzerinden uçtuğunu iddia etti.  

     *15 Ocak 2016’da, Türk Karasularını 6 mil ihlal eden Yunan Sahil Güvenlik Botu, Aydın / Didim Tuz Burnu açıklarında karaya oturdu.

     *28 Ocak 2016’da, Yunanistan’a ait Cougar tipi askeri helikopter, Bodrum bölgesinde, Türk hava sahasına 2 mil girerek hava sahamızı 1 saat süreyle ihlal etti.

     *28 Ocak 2016’da, Yunan işgali altında olmakla birlikte Türkiye’ye ait olan Kalolimnoz Adasının üzerinden uçan iki Türk F-16 uçağına Yunan uçakları tarafından önleme yapıldı.

     *11 Şubat 2016’da, Türk Karasularında tatbikat yapan Yunan firkateyninden havalanan Yunan Helikopteri, Muğla’nın Ardıççık Adasına düştü.  

     *17 Şubat 2016’da, Yunan işgali altında olmakla birlikte Türkiye’ye ait olan Eşek Adasının üzerinden uçan bir Türk CN-235 ( CASA ) Deniz Karakol uçağının, Yunan toprakları üzerinden uçtuğu iddia edildi.  

 

 

17 Şubat 2016’da, Eşek Adası’nın üzerinden uçan Türk Deniz Karakol uçağı ile ilgili haber, Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesi ana sayfasında yayımlandı.  Haberde, “bir Türk CN-235 ( CASA ) Deniz Karakol uçağının, 17 Şubat 2016, saat 20.22’de, Eşek ( Kounelonisi-Agathonisi ) Adası’nın 3.300 feet üzerinden uçtuğu” belirtilmiş. Ayrıca, “uçağın uluslararası kural ve uygulamalara göre tespit edildiği” açıklamasına yer verilmiş. “Turkish Aircraft Overflight” başlığı ile uçağın Yunan topraklarının üzerinden uçtuğu iddia edilmiş. 

Yunan iddialarının aksine, 1943 tarihli İngiliz haritasında ve 1951 tarihli Amerikan haritasında, Eşek Adasının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğu açıkça gösterilmiştir.

 

 

 

Erdoğan-Gül-Davutoğlu üçlüsü ve AKP Hükümetleri tarafından Yunanistan’a alenen verilen 16 adadan birisi olan Eşek Adasına, Yunan Kara Kuvvetleri askerleri ile birlikte Yunan SAT Komandoları da yerleştirildi.

 

Yunanistan işgale meşruiyet kazandırmak için, Hollandalı bakanları da Eşek Adasına getirdi.

 

 

Mevcut durum itibarıyla, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin birliği ve tekliği ortadan kalkmış, otorite Yunanistan ile paylaşılarak, Türkiye’nin batısında ikili devlet düzenine geçilmiştir.

 

Yunanistan işgal ettiği adalara uçaksavar silahları da yerleştirdi. Türk uçak ve helikopterlerinin, işgal edilen adalarımız üzerinde yapacağı uçuşlar son derece riskli hale geldi. Yunanistan, işgal ettiği Türk adalarına, asker ve uçaksavar silahları yerleştirirken, silah ve mühimmat yığarken AKP Hükümetleri bu duruma seyirci kaldı. Yunanistan, Ege Denizi bölgesinde uçak ya da helikopterimizi düşürürse bunun tek sorumlusu, Erdoğan, Davutoğlu ve AKP Hükümeti olacaktır.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

 

 

 

 

 

 

 

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay