22.11.2017,08:25
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türk Hava Sahası ve Amerikan Mandası
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Amerikan uçaklarının Türk Hava Sahası’nı koruma ve kontrol için görevlendirilmesi anayasayı ihlal ve manda yönetimini kabul etmektir.

Amerikan Silahlı Kuvvetlerine ait 6 adet F-15C savaş uçağı, 06 Kasım 2015 tarihinde İncirlik’e indi. ABD Savunma Bakanlığı, İncirlik Üssü’ne gönderdiği F-15C tipi savaş uçaklarının Türkiye’nin talebi üzerine üsse konuşlandığını açıkladı. Önümüzdeki günlerde 6 F-15C uçağı daha gönderileceğini belirten ABD Savunma Bakanlığı, “Bu uçaklar NATO müttefikimiz Türkiye’nin yaptığı talep üzerine gönderildi. Uçaklar Türkiye’nin hava sahasının korunmasını güçlendirecek. Bu uçaklar, Türk hava sahasında kontrol ve muharip hava devriyesi görevi yapacak” diye açıklama yaptı.

İç Hizmet Kanunu’nun 35. Maddesi ile Silahlı Kuvvetlere, yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunma görevi verilmiştir. Kanun gereği, Türk Hava Kuvvetleri de Türk hava sahasını korumakla görevli. Envanterinde yüzlerce savaş uçağı olan Türk Hava Kuvvetleri, kendi hava sahamızı korumakta yetersiz mi? Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik alanı olan Türk hava sahasında Amerikan uçaklarının ne işi var? Kumpas davaları ile çok sayıda savaş pilotu tasfiye edilirken, dönemin Savunma Bakanı İsmet Yılmaz “hiçbir sorun yok” diyordu. Şimdi ne oldu da Türk hava sahasını korumak için Amerikan uçakları görevlendiriliyor? Anayasanın 117. Maddesine göre Silahlı Kuvvetlerin yurt savunmasına hazırlanmasından Bakanlar Kurulu yani AKP Hükümeti sorumlu. 13 yıldır iktidarda olan AKP Hükümeti Silahlı Kuvvetleri yurt savunmasına neden hazırlamamış?

Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon yapmak içinhükümete verilen yetki, 02 Ekim 2015 tarihinden itibaren bir yıl süreyle uzatıldı. Tezkere ile hükümete “TSK’nın gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verme yetkisi” verildi. Tezkereden de anlaşılacağı üzere Amerikan uçakları sadece sınır ötesi harekat ve müdahale de bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilebilir. Tezkereye göre Amerikan uçaklarına Türk hava sahasını koruma, kontrol ve muharip hava devriyesi görevleri verilemez. Böyle bir görevlendirme yapılması halinde, hem tezkere hem de Anayasanın 92. Maddesi açıkça ihlal edilmiş olacaktır. Ayrıca Türk hava sahasındaki egemenliğin Amerikan uçaklarına devredilmesi ile Anayasanın 6. Maddesi de (egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz) ihlal edilmiş olacaktır.

Türk hava sahasında koruma, kontrol ve muharip hava devriyesi görevi yapan Amerikan uçakları, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağını vurması durumunda ne olacak? Türkiye böyle bir krize hazır mı? 1991-1996 Yılları arasında icra edilen Huzuru Temin/Çekiç Güç Harekatıve 1997-2003 yılları arasında icra edilenKuzeyden Keşif Harekatısırasında, Amerikan uçaklarına, Türk hava sahasında koruma, kontrol ve muharip hava devriyesi görevi verilmedi. Bu tip görevler, Afganistan ve Irak gibi Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu’nun mandası altındaki ülkelerde uygulanıyor. (United Nations Assistance Mission’smandate in Afghanistan / Iraq)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amerikan uçaklarına, Türk hava sahasında koruma, kontrol ve devriye yetkisi verilirse, Türkiye, AKP Hükümeti sayesinde, 2015 yılında Amerikan manda yönetimini kabul etmiş olacaktır.

AKP Hükümeti, Süleyman Şah Türbesini geri çekerek, İsrail Koridorunun önündeki engeli kaldırdı.Şimdi de Amerikan uçaklarının gittikçe artan miktarda İncirlik Üssü’ne konuşlanmasına destek veriyor ve Anayasayı ihlal ederek, Türk hava sahasındaki devlet egemenliğini Amerikan uçaklarına devrediyor. Suriye’nin kuzeyinde İsrail Koridorunun oluşması halinde bunun sorumlusu AKP Hükümetidir.

07 Haziran 2015 seçimlerinden sonra Koalisyon Hükümeti kurulsaydı, kurulacak hükümet, ABD uçaklarının İncirlik Üssüne konuşlanmasına ve Türk hava sahasındaki devlet egemenliğinin Amerikan uçaklarına devredilmesine müsaade etmezdi. Koalisyon Hükümeti, İsrail Koridorunun oluşmasına engel olurdu. 07 Haziran 2015 Seçimleri sonrasındaki terör eylemleri ile Suruç ve Ankara’daki patlamaların arkasındaki şüpheliler arasında, Amerikan ve İsrail istihbarat servislerinin de olduğunu anlamak hiç te zor değil.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay