26.02.2018,02:15
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türkiye yolgeçen hanı mı?
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Yunanistan’da 25 Ocak 2015 tarihinde yapılan seçimlerden önce iktidarda olan Samaras Hükümetinin Savunma Bakanı Nikos Dendias'dı.

Dendias, seçimlerden kısa bir süre önce 11 Ocak 2015 tarihinde, Aydın il sınırları içinde bulunan Eşek Adası’na geldi. Ada 2004 yılından bu güne kadar tam 11 yıldır Yunan işgali altında. 1943 Tarihli İngiliz haritasında ve 1951 tarihli Amerikan haritasında, Eşek Adasının Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğu açıkça gösterilmiş ve ismi de Türkçe yazılmış. Savunma Bakanı Dendias, beraberinde 79. Milli Muhafız Yüksek Komutanı Tuğgeneral Charalambos Laloussis olduğu halde, Cougar askeri helikopteri ile Eşek Adasının üzerinde uçtuktan sonra hiçbir engelle karşılaşmadan adadaki helikopter pistine iniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adadaki Yunan askerlerini denetleyen Dendias daha sonra yine helikopter ile adadan ayrılıyor. Dendias’ın Eşek Adasına yaptığı ziyaret ve denetlemenin fotoğrafları ve video görüntüleri Yunan Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanıyor. Türk Kara Kuvvetleri ve Ege Ordusu Komutanlığı’nın sorumluluk alanında olan Eşek Adası, işgal sonrasında 79. Yunan Milli Muhafız Yüksek Komutanlığının sorumluluğuna verilmiş. Yunanistan, Eşek Adasını, Türkiye’ye karşı yapılacak kara ve deniz harekatı için ileri karakol olarak teşkil etmiş. Adada bir Yunan Taburu var. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakanlık, Yunan Savunma Bakanı Dendias’ın Eşek Adası’na girişini engellemek için hiçbir önlem almıyor. Dendias elini kolunu sallayarak Eşek Adası’na geliyor. Bakanlık, konu ile ilgili olarak Yunanistan’a nota da vermiyor. Böylece Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Eşek Adası üzerindeki egemenliğini zımnen tanımış oluyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türk hava sahasını korumaktan ve hava sahasını ihlal eden yabancı ülke hava araçlarına angajman kurallarını uygulamaktan Hava Kuvvetleri Komutanlığı sorumlu. Savunma Bakanı Dendias’ın içinde bulunduğu Yunan Cougar helikopteri, Türk hava sahasını ihlal etmesine rağmen Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk angajman kurallarını uygulatmıyor. Suriye helikopterlerine haklı olarak ve görevi gereği aslan kesilen Öztürk, Yunan helikopterine karşı sus pus olmuş. Akın Öztürk, zahmet buyurup bir Yunan helikopterine önleme yaptırmazken, Yunan Hava Kuvvetleri, 07-26 Ocak 2015 tarihleri arasında, Türk uçak ve helikopterine tam 69 kez önleme yapıyor. Türk hava araçlarına yapılan önlemeler, Yunan Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aydın il sınırları içinde bulunan Eşek Adası Kara Kuvvetlerin sorumluluğunda ve adanın Türk askerleri tarafından korunması lazım. Ancak Eşek Adası’nda Yunan bayrağı dalgalanıyor ve Yunan askerleri elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Bütün bunlar olup biterken, Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar hiçbir şey olmamış gibi Amerika’dan liyakat madalyası alıyor. Liyakat madalyalı Hulusi Akar, sorumluluk alanında 16 Türk adası ve 1 Türk kayalığında, Yunan bayrağının dalgalanmasını ve Yunan askerlerinin dolaşmasını umuruna bile almıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de işin kolayını bulmuş ve Genelkurmay resmi internet sitesinden, hava ve deniz sahası ihlalleri ile Ege/Akdeniz eğitim ve tatbikat uçuşlarına Yunanistan’ın müdahalesi bölümünü çıkartmış. Ancak, Necdet Özel hesap hatası yapmış. Çünkü, Yunanistan Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitelerinde, bütün ihlaller ve önlemeler yayımlanıyor.

Yunanistan’ın hükümet üyeleri ve komuta kademesindeki generaller elini kolunu sallayarak Türk topraklarına hiçbir engelle karşılaşmadan canlarının istediği zaman rahatlıkla girip çıkıyorlar. Türkiye yol geçen hanı olmuş. Buna karşılık başta Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Necdet Özel olmak üzere hiçbir Türk vatandaşı Ege Denizi’nde 3 milin ötesine geçemiyor.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?