22.02.2018,02:05
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Dışişleri Bakanlığı yalan söylüyor
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Yunanistan’da yeni kurulan hükümetin Savunma Bakanı Panayiotis Kammenos, 30 Ocak 2014 Cuma günü, askeri helikopter ile Kardak Kayalıkları bölgesine geldi.

Bakan Kammenos, 19 yıl önce ölen Yunan subayları için helikopterden denize çelenk bıraktı. Bu faaliyet sırasında Türk ve Yunan uçakları ile sahil güvenlik botları arasında it dalaşı meydana geldi. Kardak Kayalıkları bölgesinde meydana gelen olaylarla ilgili haberler ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamaları görsel ve yazılı basında yer aldı. Dışişleri Bakanlığı “önlem aldık ama hava sahamız ihlal edilmedi” iddiasında bulunmuş. Ancak gerçek durum öyle değil.

Basında çıkan resim ve video görüntülerinde, Bakan Kammenos’un helikopterinin, Batı Kardak Kayalığının hemen yakınında uçtuğu görülüyor. Batı Kardak Kayalığının sahillerimize olan uzaklığı 3,8 mildir. Ege Denizi’ndeki Türk karasuları ise 6 mil olup karasularının üzerindeki 6 millik saha da Türk hava sahasıdır. Resim ve görüntülerden anlaşılacağı üzere, Bakan Kammenos’u taşıyan Yunan Cougar askeri helikopteri, Türk Hava Sahasını yaklaşık olarak 2 mil ihlal ediyor. Türk Dışişleri Bakanlığı ise “hava sahamız ihlal edilmedi” diyerek açıkça yalan söylüyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kardak krizi sırasında, Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından, 29 Ocak 1996 tarihinde Yunanistan’a bir nota verilmiştir(REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS DHGY-II). Yunanistan’a verilen notanın 5. paragrafında, Kardak kayalıklarının Türkiye’ye ait olduğu belirtilmiştir (the Kardak rocks which lie at 3.8 nautical miles off the Turkish mainland belong to Turkey).

1923 Lozan Andlaşması ve 1947 Paris Andlaşması’ndan sonra çizilen İngiliz ve Amerikan haritalarında, 12 Ada bölgesinin deniz sınırları gösterilmiştir. Kardak krizi sırasında da, Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından, Yunan tarafına kanıt olarak sunulan, 1939 ve 1943 Tarihli İngiliz haritaları ile 1951 ve 1957 tarihli Amerikan haritalarında, 12 Adanın deniz sınırı, Kalolimnoz Adasının batısından geçiyor. Haritalarda, Kalolimnoz Adası ve Kardak Kayalıklarının Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğu açıkça görülüyor. Kalolimnoz Adası da 6 millik Türk karasularının içinde bulunmaktadır. Söz konusu İngiliz ve Amerikan haritaları da Dışişleri Bakanlığı’nı yalanlamaktadır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sorun, Ege Denizi ve Akdeniz’de, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait 16 ada ve 1 kayalığın, Yunanistan tarafından işgal ve ilhak edilmesinden kaynaklanmaktadır. Kardak Kayalıklarının 2 mil batısında bulunan Kalolimnoz Adası da, 2004 yılından beri Yunan işgali altındadır. 04 Eylül 2013 tarihinde, dönemin Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tselios ve Savunma Bakan Yardımcısı Davakis, hiçbir engelle karşılaşmadan, Kalolimnoz Adası’na  helikopter ile gelmiş ve adada tesis edilen ileri karakoldaki Yunan askerlerini ziyaret etmiştir. Konu, 09 Ağustos 2014 tarihinde yazılı ve görsel basına yansımasına rağmen, ne AKP Hükümeti ne de Genelkurmay Başkanlığı, bu konunun hesabını verememiştir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın,2013 yılında Kalolimnoz Adasına yapılan ziyaret için, “Yunanistan’a nota vermemesi” ve Yunan Savunma Bakanı Kammenos’u 30 Ocak 2015 Cuma günü Kardak bölgesine getiren helikopter için, “hava sahamız ihlal edilmedi” açıklamasını yapması, son derece kaygı vericidir. Çünkü Dışişleri Bakanlığı her iki olayda takınmış olduğu tavır ile Kalolimnoz Adası’ndaki, Yunan işgal ve ilhakını zımnen tanımıştır. Böylece Türkiye Cumhuriyeti’ne ait 16 ada ve 1 kayalığın Yunanistan’a alenen verildiği bir kez daha ortaya çıkmış ve bu ihanet tescillenmiştir.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakan nezdinde Türk Dışişleri Bakanlığı’nın, milletimizin zekasıyla alay ederek, milletimizin gözünün içine baka baka yalan söylemeye hakları yoktur. Ayrıca Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı’nın, “hava sahasımız ihlal edilmedi” açıklaması yaparak, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kalolimnoz Adası ve 6 millik karasuları üzerindeki egemenlik haklarını yok saymaya hakları yoktur, hadlerine de değildir. 

1982 tarihli Türk Karasuları Kanunu’nun 1. maddesine göre “Türk karasularının genişliği 6 deniz milidir”. Kanuna göre Bakanlar Kurulu’nun karasularını artırma yetkisi var, eksiltme yetkisi yok. Mevcut durum itibarı ile AKP Hükümeti, Ege Denizi’ndeki karasularını 6 milden 3 mile indirerek, 3 milin ötesindeki egemenliği Yunanistan’a devretmiş durumda. 3 Milin ötesine geçen vatandaşlarımız, Yunan sahil güvenlik botları tarafından açılan ateşle öldürülüyor veya yakalanıp Yunan adalarına götürülerek tutuklanıyor, balıkçılarımız 3 milin ötesinde avlanamıyor. Ege Denizi’nde, Türk karasularında vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği kalmamıştır.

Ege Denizi’nde 3 milin ötesinde kamu düzeni de kalmamıştır. Başta seyahat ve çalışma hürriyeti olmak üzere vatandaşlarımızın anayasada yazılı hak ve hürriyetlerini korumaktan sorumlu olan İçişleri Bakanı Efkan Ala, görevini yapmıyor. Barışta İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı da, Ege Denizi’nde 3 milin ötesine geçemiyor. Efkan Ala, 3152 sayılı kanunla kendisine verilen, sınır, kıyı ve karasularımızın muhafaza ve emniyetini sağlama görevini de yerine getirmiyor. Türkiye’nin güneydoğusunda kamu düzenini sağlayamayan Davutoğlu, Ala ve AKP Hükümeti, Türkiye’nin batısında, Ege Denizi’nde de kamu düzenini sağlayamıyor.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?