26.02.2018,02:34
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Gambiya Konsolosu Çankaya adayı
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, CHP ve MHP Genel Başkanları tarafından, çatı aday olarak belirlenmesinden sonra tanıtım çalışmaları başladı.

İhsanoğlu’nun özgeçmişinde, İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri, akademisyen gibi sıfatlarının yanı sıra diplomat olduğundan bahsediliyor. Ancak İhsanoğlu Türkiye’nin değil Gambiya’nın diplomatı. Gambiya Cumhuriyeti’nin İstanbul Fahri Konsolosu. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde, Bay Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Gambiya Cumhuriyeti adına İstanbul’da Fahri Konsolos olarak görev yaptığı belirtilmiş. Gambiya Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun internet sayfasında da Bay Ekmeleddin İhsanoğlu Fahri Konsolos olarak görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İhsanoğlu, mevcut kayıtlara göre bu görevi 1990 yılından beri tam 24 yıldır sürdürüyor.  İhsanoğlu, Gambiya Fahri Konsolosu sıfatıyla, 2004 yılında Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda yapılan mezuniyet törenine katılarak Gambiyalı subaylara diplomalarını verdi. 31 Aralık 2004-31 Ocak 2014 tarihleri arasında, 10 yıl süre ile İslam İşbirliği  Teşkilatı’nın Genel Sekreterliğini yapan İhsanoğlu’nun, bu süre içinde de Konsolosluk görevini yürüttüğü anlaşılıyor. Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 5. Maddesine göre konsoloslar, gönderen ya da görevlendiren devletin çıkarlarını korumak ve kollamakla görevli. Viyana Sözleşmesi gereği, İhsanoğlu, tam 24 yıldır Gambiya Cumhuriyeti’nin çıkarlarını koruyor ve kolluyor. Çankaya adayı İhsanoğlu Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını nasıl koruyacak ? Gambiya ile Türkiye’nin çıkarları karşı karşıya geldiğinde, tercihini hangi ülkeden yana yapacak ?

Konsolosun görevlerinden birisi de akredite olduğu ülke hakkında gönderen veya görevlendiren devlete rapor göndermektir. İhsanoğlu, Gambiya Cumhuriyeti’ne aylık olarak Türkiye’nin siyasi, askeri ve ekonomik durumunu rapor etmekle görevlidir. Bu raporlar konsolosluk kuryeleri vasıtasıyla Gambiya Cumhuriyeti’ne gönderiliyor. Viyana Sözleşmesinin 35. Maddesi gereği Konsolosluğa haberleşme serbestliği hakkı tanındığından, İhsanoğlu’nun Türkiye hakkında neler yazdığını öğrenmek mümkün değil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gambiya Cumhuriyeti’nin ulusal bayrağını temsil etmekle görevli İhsanoğlu’nun, Gambiya’dan aldığı maaş ve tazminatlar da Türkiye’deki her türlü vergi ve harçtan muaf tutuluyor. Viyana Sözleşmesi’nin 67. Maddesine göre başta Fahri Konsolos olmak üzere bütün fahri konsolosluk memurları askerlik hizmetinden muaf tutuluyor. 27 Yaşında Türkiye’ye gelen İhsanoğlu askerlik hizmetini Mısır’da mı yoksa Türkiye’de mi yaptı ? Ya da, İhsanoğlu’nun kendisi, aile fertleri veya yakınları, Fahri Konsolosluğa tanınan askerlik hizmeti muafiyetinden istifade etti mi  ?

24 Yıldır Fahri Konsolos sıfatıyla, Gambiya Hükümetini, Gambiya Milletini  ve Gambiya bayrağını temsil eden,  Gambiya Cumhuriyeti’nin çıkarlarını koruyan ve kollayan, Gambiya’ya Türkiye hakkında raporlar gönderen  Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk Milleti’nin Cumhurbaşkanı adayı olabilir mi ? İhsanoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmadan önce Gambiya Cumhuriyeti  Fahri Konsolosluğu görevinden istifa edecek mi ? Yüksek Seçim Kurulu, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığını, Gambiya Fahri Konsolosu olduğu gerekçesi ile son gün, son dakika da iptal ederse, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ne yapacak ?

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?