22.02.2018,06:08
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunan topçu atışına müzik notası bile verilmedi
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Yunanistan, 23 Ocak 2018’de, gayri askeri statüdeki Kalimnos Adası’nda, gerçek mermiler kullanarak Harekâta Hazırlık Tatbikatı yaptı.

Tatbikatla ilgili haber ve resimler kalymnos-news.gr adlı internet sitesinde yayımlandı.

Bodrum’un tam karşısında bulunan Kalimnos (Kelemez, Kilimli) Adası’ndaki tatbikata, adada konuşlu 105 mm.lik çekili obüs bataryası da katıldı. Yunan askerleri top atışı yaparak Ege Denizi’ndeki seyir güvenliğini ve bölgedeki hava trafiğini tehlikeye attı.

Atışlı tatbikat sırasında Yunan askerleri tarafından MG 3 Makinalı Tüfek atışları da yapıldı.

Tatbikat da M 79 Bomba atar ile bomba atışlarının yapılması dikkat çekti.

Tatbikata yedek statüsündeki Yunan askerleri de katıldı.

Tatbikat bitiminde Yunan askerleri toplu halde poz verdi.

Kalimnos Adası, 1947 Paris Antlaşması’na göre gayri askeri statüde. Yunanistan adaya herhangi bir askeri birlik konuşlandıramaz, askeri tatbikat ve ağır silah atışı yapamaz. Ancak mevcut durum itibarıyla Kalimnos Adası’nda bir Alay Muharebe Grubu seviyesinde askeri birlik var. Yunan askeri birliği, askeri tatbikat ve ağır silah atışı yapıyor.  Yunanistan açık bir şekilde 1947 Paris Antlaşmasını ve uluslararası hukuku ihlal ediyor, Ege Denizi’ndeki seyir güvenliğini ve bölgedeki hava trafiğini tehlikeye atıyor.

 

Kalimnos Adası’nda icra edilen atışlı tatbikatın savunma harekâtı niteliğinde olmadığı ve Türkiye’ye yönelik taarruz harekâtının provası olduğu açıkça görülüyor.

 

Yunanistan burnumuzun dibinde gümbür gümbür topçu atışı yaparken ve Türkiye’yi tehdit ederken, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Nurettin Canikli olanı biteni turist gibi izledi. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?