26.02.2018,02:14
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunanistan, askeri hazırlıklarını arttırıyor
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Yunanistan, Ege Denizi’ndeki askeri hazırlıklarını gözle görünür bir şekilde artırıyor.

Yunanistan’ın Kelemez, Sömbeki, Semadirek ve Taşoz adalarında, 07-14 Mart 2017 tarihleri arasında seferberlik tatbikatı yapıldı. 1923 Lozan ve 1947 Paris Antlaşmalarına göre gayri askeri statüde olan adalara düzenli askeri birlikler yerleştiren Yunanistan, adalarda bulunan sivil halkı da silahlandırarak milis askerleri olarak yetiştirdi.

 

Ege Denizi’nde işgal edilen adalarımızda da Yunan Milis Askerleri gösteri yapıyor, Türkiye’ye meydan okuyor.Yunanistan,düzenli askeri birliklere ilave olarak adalarımıza yerleştirdiği sivilleri de silahlandırdı.Silah, mühimmat ve üniforma ile donatılan sivil halk,Milis Askeri olarak eğitildi.Aydın Hurşit Adası’nda, 30 Mart 2017’deegemenlik ve bayrak gösterisi yapan Yunan Milis Askerleri, Türkiye’ye meydan okudu.Aydın İl sınırları içinde bulunan Hurşit Adası, Yunan işgali altında olan 18 ada arasında bulunuyor. 

Yunanistan son olarak Midilli Adası’nda, 05-06 Nisan 2017 tarihlerinde iki gün süreli paraşüt tazeleme eğitimi yaptı. Tazeleme eğitimi ile ilgili haber, resim ve görüntüler Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı.Yunanistan’ın paraşüt eğitimini ana kıtası yerine Çanakkale, Balıkesir ve İzmir kıyılarına 5 mil uzaklıktaki Midilli Adası’nda yapması çok önemli mesajlar içeriyor.

Midilli Adası, Lozan Antlaşması’nın 12 ve 13. maddelerine göre gayri askeri statüde. Yunan Hükümeti, Midilli Adası’na askeri birlik yerleştiremez, deniz üssü veistihkâm tesisi inşa edemez. Ancak Yunanistan, 1960’lı yılların başından itibaren Midilli Adası’nı silahlandırdı. Mevcut durum itibarı ile Midilli Adası’nda, bir Mekanize Piyade Tümeni ve bir Deniz Üssü bulunuyor.Yunanistan adaya bir de paraşüt birliği yerleştirmiş. 

Yunan paraşüt birlikleri, hedef adalara yapılacak uçarbirlik ve hava indirme harekâtı için eğitiliyor.Paraşüt eğitimlerinde, önce serbest paraşütçüler atlayarak hedef bölgesinin emniyetini sağlıyor.Daha sonra da büyük çaplı askeri birlikler hedef bölgesine otomatik paraşütle atlıyor ve denizden çıkan birliklerle birleşerek hedefi işgal ediyor.

Midilli Adası’nda icra edilen paraşüt tazeleme eğitiminde, hedef adalara yapılacak harekâtın provasının yapıldığı açıkça görülüyor. 

Midilli Adası’nın yakınında Gökçeada ve Bozcaada bulunuyor. Yunanistan, Balkan Savaşı sırasında 20 Ekim 1912’de Bozcaada’yı, 30 Ekim 1912’de Gökçeada’yı işgal etti. Türkiye, 1923 Lozan Antlaşması ile her iki adayı yeniden egemenliği altına aldı. Yunanistan, Lozan’da vermek zorunda kaldığı Gökçeada ve Bozcaada’yı geri almak için prova mı yapıyor?

18 Türk Adası Yunan askerine teslim edildikten sonra Doğu Ege Denizi’nde elimizde sadece Gökçeada ve Bozcaada kaldı. Yunan askerine teslim edilecek adalar arasında Gökçeada ve Bozcaada var mı? Yunanistan, gayri askeri statüdeki Midilli Adası’nda paraşüt eğitimi yaparak Lozan Antlaşması’nı ihlal etti ve Türkiye’ye meydan okudu. Bütün bunlar olup biterken, Başkomutan olduğunu iddia eden Erdoğan ve AKP Hükümeti, Yunanistan’a müzik notası bile vermedi, veremedi.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?