22.11.2017,08:24
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Bayrak krizi ve ötesi
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin Türkiye ziyareti sırasında peşmerge paçavrasının göndere çekilmesi kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Barzani’yi kabulü sırasında odada peşmerge paçavrasının yer alması da bardağı taşıran son damla oldu. Kamuoyundan gelen sert tepkiler üzerine Yıldırım, “Irak Anayasası’na göre Kuzey Kürdistan Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıdır. Parlamentosu, başbakanı, bakanları, ayrı bayrağı vardır ve dünyada bu şekilde tanınır. Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğüne sonuna kadar saygı duyar. Irak Anayasası’nın gereği neyse ona da saygı duyar” dedi.

Başbakan Yıldırım’ın söylemleri gerçeklerle bağdaşmıyor. Irak Anayasasının 12. Maddesine göre “Irak bayrağı, Irak halkının bileşenlerini yansıtacak şekilde yasayla belirlenir.” 13. Maddeye göre de “Irak Anayasası Irak’taki en üst yasa olup, Irak’ın istisnasız her bölgesinde geçerlidir. Anayasayla bağdaşmayan yasa çıkartılamaz. Bölgesel anayasalarda veya diğer hukuki belgelerde Irak Anayasası ile çelişen hükümler geçersiz sayılır.”

 

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Anayasasının 4. Maddesine göre “Bölge halkı Kürtlerden ve Türkmen, Asuri, Keldani ve Arap ulusal azınlıklardan oluşur ve anayasa söz konusu azınlık haklarını tanır.” 6. Maddeye göre de “Irak Federal Cumhuriyeti’nin bayrağına ek olarak, Kürdistan bölgesi özel bir bayrağa sahip olacak ve durum yasa ile düzenlenecektir.” Bölgesel Yönetimin hazırladığı anayasanın 6. Maddesi hem kendi içinde 4. Madde ile çelişmekte hem de Irak Anayasasının 12 ve 13. Maddeleri ile çelişmektedir.

 

Irak Anayasası’na göre Irak’ın tek bir bayrağı vardır. Bölgesel yönetimler, Irak bayrağına ek olarak özel bir bayrak kullanamaz. Irak Anayasası, Başbakan Yıldırım’ın söylemlerini yalanlıyor. Ayrıca, Yıldırım ve AKP Hükümeti, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve Irak Anayasasına saygı da duymuyor. Peşmerge paçavrasına bayrak muamelesi yapılarak, Irak’ın kuzeyinde bağımsız bir devlet kurmak isteyen Barzani yönetimine açık destek verilmiştir.  

Erdoğan ve AKP Hükümetleri, bayrak krizi konusunda sınır tanımıyor. Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin himayesinde, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığına Yunan bayrağı çekildi. 2004 Yılından beri tam 13 yıldır Türk topraklarında Yunan bayrağı dalgalanıyor.

Erdoğan ve AKP Hükümetinin “evet”çi ortağı Devlet Bahçeli, “Sözde Kürdistan bayrağının Türkiye’de, Türk bayrağına eş tutularak asılması skandaldır, aymazlıktır, rezalettir” dedi. Aynı Bahçeli, İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içinde 13 yıldır dalgalanan Yunan bayrağına ve elini kolunu sallayarak dolaşan Yunan askerlerine seyirci kalıyor, Balgat’taki makamında sessiz sedasız oturuyor. Bahçeli, “evet”çilere destek vermek suretiyle, vatan topraklarını Yunan askerine teslim eden Erdoğan ve AKP Hükümetlerine de açık destek veriyor.

 

Barzani ziyaretinin bir maksadı da Kerkük petrollerinin dünyaya pazarlanması. Geçtiğimiz günlerde Irak Hükümeti ile İran Hükümeti arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Anılan zapta göre Kerkük petrolü, boru hattı ile İran’a akıtılarak İran üzerinden dünyaya pazarlanacak. Boru hattının inşa edilmesi halinde Barzani’nin gelir kaynağı kesilmiş olacak. Kerkük petrolü hâlihazırda Türkiye üzerinden Ceyhan’a ulaştırılarak başta İsrail olmak üzere dünya ülkelerine pazarlanıyor.

 

Amerika, Saddam yönetimini devirdikten sonra, Kerkük – Ürdün - Hayfa / İsrail Petrol Boru Hattını açmak istedi. Ancak Ürdün Hükümeti boru hattını açmayı kabul etmedi. Amerika, Ürdün’ün açmadığı petrol boru hattı yerine daha kolay bir yol seçti ve petrolün Türkiye üzerinden Akdeniz’e çıkarılmasını sağladı. Amerika ve İsrail’in vesayeti altında olan Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti, boru hattını işletmeye açarak Barzani yönetimine hayat öpücüğü verdi ve İsrail’in petrol maliyetlerini düşürdü. Barzani, PKK terör örgütüne silah, mühimmat, yiyecek ve giyecek desteği sağlıyor. Yani Türkiye üzerinden Akdeniz’e çıkarılan petrol, Mehmetçiğe kurşun olarak geri dönüyor.

Barzani’nin başta Mersin ve İstanbul olmak üzere Türkiye’de çok sayıda paravan şirketi var. Anılan şirketlere bugüne kadar dokunulmadı. Barzani, şirketleri ve petrol geliri ile hem peşmergeleri hem de PKK terör örgütünü finanse ediyor. Verilen örneklerden anlaşılacağı üzere bayrak krizi birçok gayri meşru faaliyeti de gün ışığına çıkarıyor.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri   


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay