22.11.2017,08:23
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunan işgali altında referandum
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Türkiye, Yunan işgali altında referanduma gidiyor.

18 Adası ve 1 Kayalığı Yunan işgali altında olan Türkiye, 18 maddelik Anayasa değişikliği için 16 Nisan 2017’de sandık başına gidecek.

Referanduma yönelik olarak çok sayıda anket yapıldı. Anketlerdeki bazı veriler gizleniyor. Kamuoyundan gizlenen veriler arasında, “AKP Hükümetinin izlediği dış politika” da bulunuyor. Vatandaşlarımızın rahatsız olduğu dış politika başlıklarından birisi de Ege’de işgal edilen adalarımız.

 

Ege’de işgal edilen adalarımız arasında İzmir Koyun Adası da var. Yunan Savunma Bakanı ile komuta kademesi, İzmir Koyun Adası’na sık sık geliyor. Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesi, Genelkurmay Başkanı hariç olmak üzere 23 Ocak 2017’de değişti. Yunan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları bir üst rütbeye terfi ettirilerek emekliye sevk edildi ve yerlerine yenileri atandı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tellidis, görevini Korgeneral Alkiviadis Stefanis’e devretti. Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı ilk ziyaretini İzmir Koyun Adası’na yaptı. Korgeneral Stefanis’in 19 Şubat 2017’de yaptığı ziyaret Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlandı.

Korgeneral Stefanis, hiçbir engelle karşılaşmadan İzmir Koyun Adası’na gelerek, Yunan bayrağının altında işgalci Yunan askerleri ile birlikte poz verdi.

İzmir Koyun Adası’ndaki işgalci Yunan askerlerini denetleyen Stefanis, adaya yerleştirilen Yunan SAT Komandoları ile birlikte poz vermeyi de ihmal etmedi.

Kardak kahramanı Türk SAT Komandoları kumpas davaları ile içeri tıkılıp tutsak edilirken, işgal edilen adalara Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin himayesinde Yunan SAT Komandoları ve Yunan askerleri yerleştirilmiş. Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis de, 21 Aralık 2016’da İzmir Koyun Adası’na gelerek işgalci Yunan askerlerini denetlemişti. Yunan Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları aynı yerlerde poz vererek egemenlik ve bayrak gösterisi yapıyor.

 

Bütün bunlar olup biterken Başkomutan olduğunu iddia eden Erdoğan ve AKP Hükümeti, Yunanistan’a müzik notası bile vermedi, veremedi. Bu durum, adalarımızın Yunan askerine alenen teslim edildiğinin somut bir göstergesidir.

Binali Yıldırım, kendi seçim bölgesindeki İzmir Koyun Adası’na, teknesine Yunan bayrağı çekerek, pasaportla girebilmişti. 

Yıldırım’ın, Yunan bayrağı ve pasaportla girdiği İzmir Koyun Adasına, Yunan Savunma Bakanı ve Komuta kademesi, elini kolunu sallayarak, pasaportsuz giriyor.

Balkan Savaşı'nda işgal edilmeyen, Lozan’da verilmeyen İzmir Koyun Adası, 6 millik Türk karasuları içinde bulunuyor.

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Genel Merkezi’nde bir grup gazeteci ile yaptığı basın toplantısında, ”Ege’deki 130 tane irili ufaklı kaya parçası, bunların kimliği bile yok, yani kime ait olduğu bile belli değil” dedi. Yıldırım’ın söylemleri gerçeklerle bağdaşmıyor. Başta Koyun Adası olmak üzere Ege Denizi’nde işgal edilen adalarımız Türkiye Karayolları Haritasında bile gösterilmiş. Yıldırım’ın, Yunan bayrağı ve pasaportla girdiği İzmir Koyun Adası 11,5 km. uzunluğunda. İrili ufaklı kaya parçası dediği Koyun Adası, İstanbul’daki Büyükada’nın 3 misli büyüklükte. Verilen somut örneklerden anlaşılacağı üzere Yıldırım, yalan söylemekte sınır tanımıyor. 

İzmir Koyun Adası da işgal edilen diğer adalarımız gibi birisi Türk diğeri Yunan olmak üzere ikişer vali ve ikişer belediye başkanı tarafından yönetiliyor. Devletin birliği ve tekliği ortadan kalkmış otorite Yunanistan ile paylaşılarak Türkiye’nin batısında ikili devlet düzenine geçilmiştir.

Tayyip Erdoğan, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını hangi gerekçe ile Yunan askerine teslim ettiğini açıklamak zorundadır. Erdoğan ve Yıldırım’ın, referandumda hayır oyu verecek vatandaşlarımızı terör örgütlerinin yanında göstermesi akla ziyan bir açıklamadır.

 

Erdoğan ve Yıldırım, Türk adalarını Yunan askerine teslim etmek suretiyle, Türk Ceza Kanunu madde 302’de tanımlanan vatana ihanet ve Terörle Mücadele Kanunu madde 3’de tanımlanan terör suçunu işlemiştir. Terör suçu işleyen Erdoğan ve Yıldırım’ın, referandumda hayır oyu verecek vatandaşlarımızı, terör örgütlerinin yanında göstermeye hakları yoktur.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri   

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay