24.11.2017,21:55
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türk Hava Sahası kevgire döndü
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Türk Silahlı Kuvvetleri Komuta Kademesi, 29 0cak 2017’de, Kardak Kayalıkları bölgesinde seyir icra ettikten sonra Ege Denizi’nde sular ısındı.

Yunan Genelkurmay Başkanlığı, TSK Komuta Kademesinin Yunan karasularını ihlal ettiğini iddia etti. Yunan Cumhurbaşkanı ve Başkomutanı Pavlopulos da, “Yapılan ciddi ihlaldir. Sadece Yunan karasuları değil Avrupa’nın sınırları da Lozan Antlaşması da ihlal edilmiştir. Umarım gelecekte bir daha tekrarlanmaz” dedi.

 

Yunan Genelkurmay Başkanlığı ve Cumhurbaşkanı Pavlopulos’un açıklamaları gerçeklerle bağdaşmıyor. Çünkü TSK Komuta Kademesinin seyir yaptığı bölge Türk karasularıdır ve ihlal yapan ise Yunan Sahil Güvenlik botlarıdır. Başkomutan olduğunu iddia eden Tayyip Erdoğan, bu konu ile ilgili olarak ağzını bile açamadı ve cesaret edip Yunan Cumhurbaşkanı’na cevap vermedi. Çünkü Kardak Kayalıklarının hemen yakınındaki Kalolimnoz Adası 2004’den beri Yunan işgali altında.

 

Yunanistan gerilimi tırmandırmaya devam ediyor. Yunan Savunma Bakanı Kammenos 01 Şubat 2017’de, hiçbir engelle karşılaşmadan helikopter ile Kardak Kayalıkları bölgesine geldi ve denize çelenk attı. Kammenos bu sefer daha da ileri giderek Kardak Kayalıklarının doğusuna geçti ve Türk hava sahasını tam 4,5 mil ihlal etti.

Yunan Savunma Bakanı Kammenos 28 Ocak 2016’da da Kardak Kayalıkları bölgesine helikopter ile gelerek denize çelenk atmıştı.

 

Yunanistan, Kalolimnoz Adasını 2004’den beri işgal ettiği için orta hat kuralını uygulayarak, adanın 3 mil doğusuna kadar olan bölgeyi kendi karasuları ve egemenlik alanı olarak görüyor. Bu bağlamda, Kalolimnoz Adası’nın doğusunda, 3 mil içerisinde bulunan Kardak Kayalıklarının da kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Hâlbuki Lozan Antlaşması’nda verilen ada ve kayalıklar arasında Kalolimnoz Adası ve Kardak Kayalıkları bulunmuyor.

Ayrıca, 1943 Tarihli İngiliz ve 1951 tarihli Amerikan haritasında da Kalolimnoz Adası ve Kardak Kayalıklarının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğu açıkça gösterilmiştir. Her iki haritaya göre de Yunan Savunma Bakanı Kammenos Türk hava sahasını 4,5 mil ihlal etmiştir. İngiltere 1923 Lozan ve 1947 Paris Antlaşmalarına taraftır. Amerika ise 1947 Paris Antlaşmasına taraftır. Anılan haritalar Yunan Cumhurbaşkanı ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı’nı yalanlamaktadır.

Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde karasularımız ile birlikte hava sahamız da kevgire döndü. Yunan Savunma Bakanı Türk topraklarında, Türk karasularında ve Türk hava sahasında serbestçe gezinirken Savunma Bakanı Fikri Işık cesaret edip kendi adalarımıza ve kendi topraklarımıza gidemiyor.

 

Karasuları ve hava sahası ihlalleri, TSK, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı internet sitelerinde yine yer almadı.

 

Yunanistan, Kardak Krizinde görev alan subaylar için her sene geniş katılımlı anma törenleri düzenliyor. Türkiye’de ise durum çok farklı. Kardak Kahramanı SAT Komandoları Poyrazköy, Balyoz v.b. kumpas davalarında içeri tıkılıp tutsak edildi.  

Kardak kahramanı Türk SAT Komandoları kumpasla içeri tıkılıp tutsak edilirken, Türk adalarına, Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin himayesinde Yunan SAT Komandoları ve Yunan askerleri yerleştirildi.

Başta, Kardak Kayalıklarının 2 mil batısında bulunan Kalolimnoz Adası olmak üzere 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı alenen Yunan askerine teslim edildi. 

Kardak Krizi sırasında bütün dünyayı ayağa kaldıran Türkiye, Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını Yunan askerine teslim etmesi neticesinde, Lozan Antlaşması’ndan Sevr Antlaşmasına keskin bir dönüş yaptı. Ege Denizi’nde, açık bir şekilde Sevr Antlaşması uygulanıyor ve egemenlik haklarımız yok sayılıyor.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay