26.02.2018,02:21
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kitaplar arasında
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
Kitaplarımızı yalnız bırakmayın…

İşsiz

Bir İşsiz Ne Yaşar?

“Yüzüne vuran güneş ışığının okşayıcı sıcaklığında tembel tembel gerindi.  Oldukça soğuk geçen bir kışın ardından bahar iyiden iyiye yüzünü göstermeye başlamıştı. “Kalksam ne olacak ki?” diye düşündü. Yapacak pek fazla bir işi yoktu. Erken kalkınca gün daha da uzun geliyor, vakit bir türlü geçmek bilmiyordu. Meğer Allah’ın günleri ne kadar da uzunmuş, diye düşündü. Çalışırken böyle miydi?

 

“Siz hiç çalıştığı işyerindeki ekonomik daralma yüzünden maaşını alamayan, evine ekmek götüremediği için yöneticinin karşısında hüngür hüngür ağlayan bir işçinin gözyaşlarına şahit oldunuz mu?

 

Ben oldum!

 

Bu nasıl bir duygudur bilir misiniz?

 

Ben bilirim… Tarifi yoktur. Siz de o işçi ile birlikte içten içe ağlarsınız ama elinizden de bir şey gelmez.”

 

“Karacaoğlan’ın bir deyişini hatırladı: “Üç derdim var birbirinden seçilmez; bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm.” Ne kadar doğru söylemiş, dedi. İşsizlik demek yoksulluk demek, yoksulluk ise dert demek. “

***

 

Dünden Bugüne Anadolu’nun Dekorları

Bir GAP Gezisi

“Bendeniz 2002 yılından itibaren tatil anlayışımı değiştirdim! Beş yıldızlı tatil köylerini ve de otellerini, deniz-güneş-kum üçlüsünü, tatil süresince aynı mekâna tıkılmayı, “her şey dâhil” turizm anlayışı gereği gün boyu tıka basa yeme-içmeyi, bronzlaşmak adına saatlerce güneşin altında yön değiştirerek debelenmeyi, tamamen terk ettim!

 

Şimdilerde; yaşadığım coğrafyayı, Anadolu’muzu, her yönüyle tanımak istiyorum. Bu nedenle de “acaba bu gün nereleri göreceğim, kimlerle tanışacağım” diye heyecanlandığım, yorucu ama bir o kadar da ilginç, doğa ve kültür ağırlıklı turları tercih ediyorum. “

“Bu kitabın sadece “yedim, içtim, gezdim” kitabı olmasını istemedim. Bu nedenle Antakya’dan Gaziantep’e, Şanlıurfa’dan, Diyarbakır’a, Mardin’e Van’a, Kapadokya’ya, Ankara’ya kadar gezdiğim 25 vatan toprağının tarihî, coğrafî, siyasî ve kültürel özelliklerine ve de efsanelerine kısaca yer verdim.”

***

 

Saygıdeğer okuyucular,

 

Burada son iki kitabımdan bazı alıntılar paylaştım. Dileğimiz; 35. İstanbul Kitap Fuarı’nda (TÜYAP) sizlerle bir araya gelmektir.

Buluşma ve tanışma günümüz; 12 Kasım Cumartesi Saat: 14:00-17:00

 

Yer: Doğu Kitabevi Standı; 2105 E

Kitaplarımızı yalnız bırakmayın…

 

hergunlu@ttmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?