22.11.2017,08:31
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kitaplar arasında
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
Kitaplarımızı yalnız bırakmayın…

İşsiz

Bir İşsiz Ne Yaşar?

“Yüzüne vuran güneş ışığının okşayıcı sıcaklığında tembel tembel gerindi.  Oldukça soğuk geçen bir kışın ardından bahar iyiden iyiye yüzünü göstermeye başlamıştı. “Kalksam ne olacak ki?” diye düşündü. Yapacak pek fazla bir işi yoktu. Erken kalkınca gün daha da uzun geliyor, vakit bir türlü geçmek bilmiyordu. Meğer Allah’ın günleri ne kadar da uzunmuş, diye düşündü. Çalışırken böyle miydi?

 

“Siz hiç çalıştığı işyerindeki ekonomik daralma yüzünden maaşını alamayan, evine ekmek götüremediği için yöneticinin karşısında hüngür hüngür ağlayan bir işçinin gözyaşlarına şahit oldunuz mu?

 

Ben oldum!

 

Bu nasıl bir duygudur bilir misiniz?

 

Ben bilirim… Tarifi yoktur. Siz de o işçi ile birlikte içten içe ağlarsınız ama elinizden de bir şey gelmez.”

 

“Karacaoğlan’ın bir deyişini hatırladı: “Üç derdim var birbirinden seçilmez; bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm.” Ne kadar doğru söylemiş, dedi. İşsizlik demek yoksulluk demek, yoksulluk ise dert demek. “

***

 

Dünden Bugüne Anadolu’nun Dekorları

Bir GAP Gezisi

“Bendeniz 2002 yılından itibaren tatil anlayışımı değiştirdim! Beş yıldızlı tatil köylerini ve de otellerini, deniz-güneş-kum üçlüsünü, tatil süresince aynı mekâna tıkılmayı, “her şey dâhil” turizm anlayışı gereği gün boyu tıka basa yeme-içmeyi, bronzlaşmak adına saatlerce güneşin altında yön değiştirerek debelenmeyi, tamamen terk ettim!

 

Şimdilerde; yaşadığım coğrafyayı, Anadolu’muzu, her yönüyle tanımak istiyorum. Bu nedenle de “acaba bu gün nereleri göreceğim, kimlerle tanışacağım” diye heyecanlandığım, yorucu ama bir o kadar da ilginç, doğa ve kültür ağırlıklı turları tercih ediyorum. “

“Bu kitabın sadece “yedim, içtim, gezdim” kitabı olmasını istemedim. Bu nedenle Antakya’dan Gaziantep’e, Şanlıurfa’dan, Diyarbakır’a, Mardin’e Van’a, Kapadokya’ya, Ankara’ya kadar gezdiğim 25 vatan toprağının tarihî, coğrafî, siyasî ve kültürel özelliklerine ve de efsanelerine kısaca yer verdim.”

***

 

Saygıdeğer okuyucular,

 

Burada son iki kitabımdan bazı alıntılar paylaştım. Dileğimiz; 35. İstanbul Kitap Fuarı’nda (TÜYAP) sizlerle bir araya gelmektir.

Buluşma ve tanışma günümüz; 12 Kasım Cumartesi Saat: 14:00-17:00

 

Yer: Doğu Kitabevi Standı; 2105 E

Kitaplarımızı yalnız bırakmayın…

 

hergunlu@ttmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay