22.11.2017,08:32
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Şort giyen kıza uçan tekme
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
Belediye otobüsünde bir maganda, şort giydiği için bir hemşireye “ sen şeytansın” diyerek önce taciz edip sonra da yüzüne uçan tekme attı.

İlk ifadesinde, “Giydiği şort ortama uygun değildi. ... Her şey İslam hukukuna göre oldu” diyen şahıs, basit yaralama suçlamasından gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı.

 

Olay basında yer aldıktan sonra sosyal medya ayağa kalktı. Magandayı yeniden gözaltına aldılar ve “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek" ve “Tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale eden veya bunları değiştirmeye zorlamak” suçundan tutuklandı.

 

Demek ki bu olay sosyal medya da infiale sebep olmasaydı, genç kız yediği tekme ile kalacak, bu kendini bilmez, şehir eşkıyası da elini kolunu sallaya sallaya başka şort giymiş genç kız avına çıkacaktı. Burada en düşündürücü olanı ise, genç kıza tekme atılırken otobüs şoförünün olaya müdahale etmemesi ve yolcuların da birer “mal” gibi seyretmesidir.

 

Mahallenin namus bekçiliğine soyunan kendini bilmez şahıs polise verdiği ikinci ifade de;  “Olurunda giyinmiş olsaydı biz de manen tahrik olup bu hareketi yapmazdık!” demiş.

Bu şahsa göre genç kızın giydiği şort “ortama uygun değildi”. Şahsın attığı uçan tekme “İslam’a uygundu. “ Olurunda giyinmiş olsaydı” ifadesinin arka planında; ‘eğer genç kız kapalı ya da tesettürlü olsaydı, bu şahıs “tahrik olmayacaktı” ve uçan tekmeyi de atmayacaktı’, anlamı yatmaktadır.

 

Kısaca verilmek istenen mesaj; “Eyyy kadınlar; kapanın!” dır…

 

Bu tip şahıslar ortaya durup dururken çıkmamışlardır. Bunlar militandır ve onları ortaya çıkartan eylem ve söylemler vardır. Nasıl yani? diyenlere cevaplar aşağıdadır. İstediğinizi işaretleyebilirsiniz. Ya da hepsini birden doğru cevap olarak kabul edebilirsiniz; tercihinize kalmış. Buyurun;

 

-“Mini etek giymeseymiş!”

-“Mini etek giyen kadınlardan tahrik oluyorum”

-“6 yaşındaki çocukla evlenilebilir”

-“7 yaşındaki çocuk evlenebilir”

-“Annen de olsa, diz kapağının üstü tahrik eder”

-“Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar”

-“Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum”

- “Tecavüze uğrayan da kürtaj yaptırmamalı”

-“Bosna’da kadınlar tecavüze uğradı ama doğurdular”

- “Kadın ahlaklı olsun, kürtaj yapmak zorunda kalmasın!”

 -“Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün? Anası ölsün!”

-“Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin!”

-“Zaten kadın-erkek eşitliği yaradılışa ters”

-“Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır”

 -“Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam”

-“Kocama arkadaşımı tavsiye ettim”

-“Zengin bir erkek olsaydım 4 kadın alırdım”

-“15’inde kız ya erde, ya yerde olmalıdır”

-“Erkeğin göbeklisi, kadının da bebeklisi makbuldür”

- “Kırmızı otomobil alan kadın evlenemiyor”

-“Hem evlenmem hem hamile kalırım” diyenler var. Hürriyetmiş! Or….luğun adının hürriyet olduğu dünyaya tükürürüm. Bunun adı or....luktur”

- “Kadınlar çalıştığı için, erkek fıtri rolünü kaybedip vahşi cinayetlere sürükleniyor.”

- “Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor.”

-“Okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye kız öğrencilere etek giymelerini yasakladık.”

-“Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz    hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşamüstü çıkarlar.     Şimdi ise maşallah kanatlısı kanatsızı            televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp.        Bunun adı realizm değildir. Bunun adı         terbiyesizliktir.”

-“Birbiriyle bankta yan yana oturmak... “

- “Yalnız bırakılan ya davulcuya ya zurnacıya”

-“Çalışan kadın yuvasını dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının      hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor”

“Kızlı-Erkekli kalınan yurtları ve evleri denetleyeceğiz”

-Laiklik Anayasa’dan çıkartılmalıdır…

 

Şimdi kendinize şu soruyu sorabilirsiniz; Bugünlere nasıl geldik?

 

hergunlu@ttmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay