26.02.2018,02:19
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Şort giyen kıza uçan tekme
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
Belediye otobüsünde bir maganda, şort giydiği için bir hemşireye “ sen şeytansın” diyerek önce taciz edip sonra da yüzüne uçan tekme attı.

İlk ifadesinde, “Giydiği şort ortama uygun değildi. ... Her şey İslam hukukuna göre oldu” diyen şahıs, basit yaralama suçlamasından gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı.

 

Olay basında yer aldıktan sonra sosyal medya ayağa kalktı. Magandayı yeniden gözaltına aldılar ve “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek" ve “Tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale eden veya bunları değiştirmeye zorlamak” suçundan tutuklandı.

 

Demek ki bu olay sosyal medya da infiale sebep olmasaydı, genç kız yediği tekme ile kalacak, bu kendini bilmez, şehir eşkıyası da elini kolunu sallaya sallaya başka şort giymiş genç kız avına çıkacaktı. Burada en düşündürücü olanı ise, genç kıza tekme atılırken otobüs şoförünün olaya müdahale etmemesi ve yolcuların da birer “mal” gibi seyretmesidir.

 

Mahallenin namus bekçiliğine soyunan kendini bilmez şahıs polise verdiği ikinci ifade de;  “Olurunda giyinmiş olsaydı biz de manen tahrik olup bu hareketi yapmazdık!” demiş.

Bu şahsa göre genç kızın giydiği şort “ortama uygun değildi”. Şahsın attığı uçan tekme “İslam’a uygundu. “ Olurunda giyinmiş olsaydı” ifadesinin arka planında; ‘eğer genç kız kapalı ya da tesettürlü olsaydı, bu şahıs “tahrik olmayacaktı” ve uçan tekmeyi de atmayacaktı’, anlamı yatmaktadır.

 

Kısaca verilmek istenen mesaj; “Eyyy kadınlar; kapanın!” dır…

 

Bu tip şahıslar ortaya durup dururken çıkmamışlardır. Bunlar militandır ve onları ortaya çıkartan eylem ve söylemler vardır. Nasıl yani? diyenlere cevaplar aşağıdadır. İstediğinizi işaretleyebilirsiniz. Ya da hepsini birden doğru cevap olarak kabul edebilirsiniz; tercihinize kalmış. Buyurun;

 

-“Mini etek giymeseymiş!”

-“Mini etek giyen kadınlardan tahrik oluyorum”

-“6 yaşındaki çocukla evlenilebilir”

-“7 yaşındaki çocuk evlenebilir”

-“Annen de olsa, diz kapağının üstü tahrik eder”

-“Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar”

-“Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum”

- “Tecavüze uğrayan da kürtaj yaptırmamalı”

-“Bosna’da kadınlar tecavüze uğradı ama doğurdular”

- “Kadın ahlaklı olsun, kürtaj yapmak zorunda kalmasın!”

 -“Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün? Anası ölsün!”

-“Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin!”

-“Zaten kadın-erkek eşitliği yaradılışa ters”

-“Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır”

 -“Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam”

-“Kocama arkadaşımı tavsiye ettim”

-“Zengin bir erkek olsaydım 4 kadın alırdım”

-“15’inde kız ya erde, ya yerde olmalıdır”

-“Erkeğin göbeklisi, kadının da bebeklisi makbuldür”

- “Kırmızı otomobil alan kadın evlenemiyor”

-“Hem evlenmem hem hamile kalırım” diyenler var. Hürriyetmiş! Or….luğun adının hürriyet olduğu dünyaya tükürürüm. Bunun adı or....luktur”

- “Kadınlar çalıştığı için, erkek fıtri rolünü kaybedip vahşi cinayetlere sürükleniyor.”

- “Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor.”

-“Okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye kız öğrencilere etek giymelerini yasakladık.”

-“Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz    hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşamüstü çıkarlar.     Şimdi ise maşallah kanatlısı kanatsızı            televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp.        Bunun adı realizm değildir. Bunun adı         terbiyesizliktir.”

-“Birbiriyle bankta yan yana oturmak... “

- “Yalnız bırakılan ya davulcuya ya zurnacıya”

-“Çalışan kadın yuvasını dağıtıyor. Kocasına muhtaç değil ama elin adamının      hizmetinde olmayı haysiyetine uygun buluyor”

“Kızlı-Erkekli kalınan yurtları ve evleri denetleyeceğiz”

-Laiklik Anayasa’dan çıkartılmalıdır…

 

Şimdi kendinize şu soruyu sorabilirsiniz; Bugünlere nasıl geldik?

 

hergunlu@ttmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?