22.02.2018,17:31
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Proje finansmanı arayışınızda kılavuzu doğru seçin
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Proje finansmanı enstrümanını kullanırken, doğru kılavuzu seçmeden yola çıkmayın.

Yakalanan fırsatlarda, doğru kullanılacak finansal enstrüman zor zamanlardan başarı ile çıkmanın yolunu da açacaktır.

 

Şu sıralar en basit tanımlama ile yeni projeler için piyasada para yok gibi. Türkiye’deki genel moral bozukluğu ise piyasalara ilişkin karamsarlığı besliyor. Oysa sağlam bir projeniz var ise kullanabileceğiniz doğru enstrümanlarla başarısız olmak en kötü dönemlerde bile mümkün.

 

Projeleri olan şirket sahiplerine baktığımızda genelde bu konuda fırsat – kriz paradoksunda sıkışma yaşamaktalar. Ülkemizde var olan kimi başarılar cahil cesareti ile beslenmekte. İşin sırrını bilenler var oysa ki.

 

Kurumları güçlendirmek için borçlanmadan hizmet ve servis üretimine devam etmek akıl kârı değil. Burada en büyük maliyet enerji ve zaman oluyor. Projenin gerçekleşmesi sürekli gecikiyor ve sonrasında zamanlama problemlerinden doğan maliye,t ne kadar enerji harcadığıyla da orantılı olarak aslında net bir başarı yaratmıyor.

 

Daha basit olan yol olan kurumsal finansman enstrümanını kullananlar pek çok. Malûm bu enstrüman da şirketin kredibilitesi esas; ayrıca yönetimin tam kontrolü ve yetkisi var. Proje finansmanı ise doğru projeler söz konusu olduğunda çok daha akıllıca. Türkiye’de bu konuya yönelik algı maalesef oturmamış. Doğru bir danışman ile başarısız olma şansınız yok gibi.

 

Doğru danışmanın işi kabul etmeden önce bakması gereken bazı risk kalemleri var. Özkaynak birinci başlık. Proje finansmanında, proje sahibi ortalama olarak yüzde 20’lik bir kaynağı kendisi koyabiliyor mu? Bu biraz da projede elini taşın altına koyabilmek demek.

 

Vadelerde ve geri ödemelere ilişkin detaylarda gerçek dışı bir projeksiyonun olması da ayrı bir konu. Bu noktada proje değerlemesinin doğru yapılmış olduğundan emin olmak gerekiyor. İyi bir danışmanın tercihi, değerlemenin kendi kontrolünde yapılmasını sağlamak olacaktır.

 

Öte yandan bu aşama geçildiyse, yönetimde zafiyet olup olmadığı, bilginin yeterliliği, durum planlarının gözden geçirilmesi konuları danışmanın önüne çıkıyor. Bu noktalarda hizmet bedeli almadan başarı yüzdesi ile çalışmak ise iyi danışmanların yapacağı iş değil. Zira bu noktalarda eksiklikler ve zafiyetler ölü doğan bir bebek misali, ölü bir proje olacağı konusunda netliğin ifadesi. Fizibiliteden, işletme maliyetlerinin esasına ve hatta yatırım maliyetlerinin netleştirilmesine kadar yapılacak çok iş oluyor.

 

Bunun dışında karşılaşılan ciddi zorluklardan biri de bankaların sektörel uzmanlara sahip olamaması hali… Bu durumda da eksik rekabet, bürokrasi ve bir de yapılandırılmış finansmana benzer yolların vuku bulması, işleri iyice karmaşık hale getiriyor. Belirsizlik de cabası...

 

Bir yandan işlem maliyetleri artarken, süreç uzar, diğer yandan sözleşmeler karmaşıklaşır. Bu da proje detaylarını paylaşmak zorunluluğu yaratırken, zaman – enerji dengesinde kurumsal finansmana göre daha pahalı bir tablo ortaya çıkarır.

 

Doğru yönetim kilittir. Danışmanlık kalitesine uygun şekilde proje sahibi, proje finansmanı ile edindiği borcu bilançosunda göstermek zorunda değildir ve böylece borç kalemini artmaz.

 

Bu durumda birden fazla projeye farklı finansman enstrümanları ile girerek riskini dağıtmış ve yönetebilmiş olur. Bu şekilde de öz kârlılık otomatik olarak artar. Daha fazla finans sağlama imkânı yaratılırken, vergi avantajı da artı bir pozitif değer olur.

 

Türkiye’deki şirketler için özellikle enerji ve gayrimenkul geliştirme projelerinde başarılı olacak ve fark yaratacak bu enstrümanın kullanılmasının tam zamanı. Yol belli ve Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

 

Projelerde zaman ve enerjinin maliyetini, hazırlık aşamasının önemini kavrayan iş adamlarının yapması gereken tek şey, doğru danışmanları seçmek aşamasında titiz davranmaları olacaktır.

 

sezerkoyun@cratone.com

Cratone Danışmanlık – Traficon Partner, Türkiye

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?