21.11.2017,17:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
El insaf!
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Her gün öyle bir bakarız ya haberlere.

Major ve minor etkili haber bombardımanından ne kadar kaçmaya çalışsa insan pek çoğu düşündürür insanı, kimi güldürür “haha” dersin, kimi umut aşılar “hayhay” dersin, kimi de karıştırır yüreğini, aklını “ha …, hay ben..” ile başlayan bir sürü cümle kurarsın içinden…

 

“12 yıllık eşi, 3 çocuğunun annesi 28 yaşındaki Meyrem Yılmaz’ı sokak ortasında bıçaklayarak öldüren 36 yaşındaki İbrahim Yılmaz, önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Eylemin haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getiren mahkeme, cezayı önce 24 yıla, ardından da duruşmadaki saygın tutumunu dikkate alarak 20 yıla indirdi. 6’ncı Ağır Ceza’nın gerekçeli kararında da, “sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaate varılması’ nedeniyle, cezada indirim uygulandığı belirtildi.”

 

Kadın ile ilgili düşünceler, kadın hakları, kadınların lehine ve aleyhine pek çok eylem… İki kadının torunu, bir kadının kızı, bir başkasının kardeşi, ablası ve belki bir kızın annesi ise bireylerin pek çoğunun dehşetle izlendiğine eminim bu ve benzer haberlerin.

 

Ben, iş dünyasında uğranan haksızlıklardan geçmek üzereyim. Eğitimli ve “aydın” geçinen kadınlara benzemekten imtina eder oldum. Hani yaşadığım öyle çok şey var ki..  Ama hiç yaşama hakkıma, canıma kastedilmedi.

 

Nasıl bir sistemdir ki bu insanın temel hakkı olan yaşama hakkını elinden alan, canice, vicdansızca ve futursuzca suç işleyen cezasını almıyor. Konu burada “kadın” değil, “kadına adalet”. Gerek sosyal, gerek dini motiflerde kadın bir yandan güzellik ve bereketi temsil ederken digger yandan kötülüklerin kaynağı olarak betimlenmiş tarih boyu farklı coğrafyalarda.

 

Hukukta kadın erkek farkı olmadığı halde yörede ve törede bu fark ciddi bir algı oluşturmuş. Türkiye’de dahi doğu ile batı farkı çok derin. Hepsi Türk halkı diyeceğim, bir dakika diyecekler ama bu coğrafyada hep beraberiz. Kültür renkliliği ve farklılıklar ne kadar güzelleştiriyorsa ülkemizi bazen o kadar da karıştırıyor hani. İnsanın yaşama hakkı daha rahat alınıyor ülkemizdeki bazı törelere yörelere göre.

 

Eğitim seviyesi ne olursa olsun güç gösterisi için yapılıyor bunlar. Kendisine güvenen, adam gibi adam olan, iyi eş olan, iyi baba olan karısı terkediyor diye karısına eziyet edip, baskı yapıp, zarar verip canını alır mı evlatlarının gözü önünde? Onu bırakın gereğince cezalandırılacağını, ayıplanacağını, lanetleneceğini  bilse bunu kendisine yapmayı göze alabilir mi? Alırise ya zır cahil ya zır deli derler  o adam müsvettesine.

 

Zurnanın zırt dediği yer de işte tam burası. Adam karısına eziyet ediyor, baskı yapıyor, dövüyor, sövüyor ve hatta canını alıyor. Ya sonra? Sonra üç beş iftira, karalama, kötüleme namus diyor, tahrik etti diyor, şöyleydi böyleydi diyor ve bir kesim bu adama aferin diyor. Bravo sen adamsın. Namusun için, şerefin için yapmışsın. Yargılanıyor adam ve 20 yıl ceza alıyor ortalama. Ne ki paşa gibi yaşıyor cezaevinde ekmek elden su gölden. Bir de namus cinayeti diyorlar; bir ağalık, bir beylik… Ha .. diyorum.. Hay ben … diyorum.

 

Olan o kadıncağız insanlara oluyor. Olan evlatlara oluyor. Olan geleceğimize oluyor. Sosyopsikoloji, sosyoekonomi temelden negatif etkileniyor. Olan hepimize oluyor en nihayetinde.

 

Allah rızası için düşülsün kadının sırtından bu güzel memlekette. İnsan olunsun biraz. O kadınlarımıza gelen her darbe memleketimize, çocuklarımıza gelen darbe değil mi? Düşünülsün. Vatan hainliğinden ağırdır bu saçma sapan cinayetler. Daha beteri cinayetleri olduğundan önemsiz göstermek ise bambaşka bir şeydir.

 

Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.. “Haha” diyemez insan, “hayhay” hiç diyemez.. Diyenlere “Hay ben..” diye bitiriyorum tüm analar, tüm bacılar, tüm nineler, tüm kız çocuklarımız için. El insaf!

 

CRATonE Danışmanlık

www.cratone.com

 

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay