22.02.2018,17:35
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yeni bir yıla giriyoruz. Hazır mısınız?
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Kurumsal dünyada başarı gösteren ve girişimci ruha sahip olup kendi şirketini açmak isteyen insanlar ile sıkça sohbet ederiz. Bana sorulduğunda bu sene girişimciler için pek de iyi bir yıl değildi.

Tüm seneye bakıldığında çoğu tespitimin aslında fazlası ile iyimser olduğu da ortaya çıktı. Türkiye gündeminden tüm yılbaşımıza gelenler arasında en çarpıcı olduğunu düşündüklerimi aylık bazda derledim.

 

6 Ocak - Sultanahmet Meydanı'nda bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Turizm Şube Müdürlüğüne Rusya vatandaşı Diana Ramazova tarafından intihar saldırısı düzenlendi.  Saldırı sonucunda, 1 polis memuru hayatını kaybederken 1 polis memuru ise yaralandı.

 

14 Şubat - Mersin'de tecavüz edildikten sonra cinayete kurban giden Özgecan Aslan defnedildi. Ülkenin birçok yerinde protesto gösterileri düzenlendi.

 

17 Şubat - TBMM Genel Kurulu'nda 'İç Güvenlik Paketi' düzenlemelerinin görüşüldüğü kapalı oturumda kavga çıktı ve 4 milletvekili yaralandı.

 

22 Şubat - Türk Silahlı Kuvvetleri, "Şah Fırat" operasyonu ile Suriye'ye girdi. Süleyman Şah Türbesi'nde bulunan 40 Türk askeri, Süleyman Şah'ın naaşı ve diğer manevi değeri bulunan eşyalar çıkarıldı ve türbe ile yakınındaki karakol patlayıcı ile imha edildi. Operasyonda bir asker hayatını kaybetti.

 

31 Mart - İstanbul Adalet Sarayı'nda yasadışı DHKP-C örgütü üyeleri tarafından Savcı Mehmet Selim Kiraz öğlen saatlerinde rehin alındı. İlerleyen saatlerde polisin düzenlediği operasyonda savcı Kiraz ve iki eylemci hayatını kaybetti.

 

13 Nisan - 2014 yılı Mayıs ayında, Manisa'nın Soma ilçesinde gerçekleşen maden kazasının ilk duruşması yapıldı.

 

15 Nisan - Avrupa Parlamentosu 1915'te yaşanan Ermeni Kırımı olaylarını "soykırım" olarak nitelendiren karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

 

20 Nisan - Halkların Demokratik Partisi eş başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş genel seçimler öncesi seçim beyannamesini Mustafa Kemal Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda açıkladı.

 

24 Nisan -  1915'te gerçekleşen Ermeni Kırımının 100. yıldönümü nedeniyle Meryem Ana Kilisesinde ayin düzenlendi. Bu ayine ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır'da katıldı.

 

6 Mayıs - Kamuoyunda Balyoz davasına ait gerekçeli karar Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklandı.

 

7 Haziran - Türkiye Büyük Millet Meclisinin 550 milletvekilinin belirleneceği 2015 genel seçimi yapıldı. Seçimler sonucunda Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi geçerli oyların % 40,87'sini alarak birinci parti olurken, Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi %24,95 oy oranı ile ikinci oldu. 2002 genel seçimlerinden beri mecliste tek başına iktidarı sürdüren Adalet ve Kalkınma Partisi ilk kez çoğunluğu kaybetmiş oldu.

 

17 Haziran - Türkiye'nin ilk uçak üretim şirketi TRJet Havacılık Teknolojileri Anonim Şirketi’nin kuruldu.

 

1 Temmuz - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan dördüncü tur oylama sonucunda 258 oy alan İsmet Yılmaz meclisin 26. başkanı seçildi. Yılmaz'ın dördüncü turdaki rakibi Deniz Baykal ise 182 oy aldı. 29 oy boş kullanılırken, 78 oy da geçersiz sayıldı.

 

13 Temmuz - Anayasa Mahkemesi, 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı oy çokluğu ile iptal etti.

 

14 Temmuz - 2013 yılının Mayıs ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konulan Digiturk Katarlı beIN Media Grup'a satıldı. Danıştay 2013 yılının yaz aylarında Gezi Parkı protestolarının başlangıç sebebi olan Topçu Kışlası'nın da içinde bulunduğu Taksim Yayalaştırma Projesi için verilen iptal kararını bozdu ve davada yeniden karar verilmesi gerektiğine hükmetti. 20 Temmuz - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bombalı intihar saldırısı düzenlendi. Patlama sonucunda 32 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

 

24 Temmuz -  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada IŞİD ile mücadele için Amerika Birleşik Devletleri'nin İncirlik Hava Üssünü kullanabilmesi konusunda mutabakata varıldığı açıklandı.

 

27 Temmuz - Muş ilinin Malazgirt ilçesinde, İlçe Jandarma Komutanı, eşi ve çocuklarının içinde bulunduğu otomobile silahlı saldırı düzenlendi. Binbaşı Arslan Kulaksız hayatını kaybetti, eşi ise yaralandı.

 

20 Ağustos - Siirt’in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasında devriye görevi yapan zırhlı askeri araç yola döşenen myınların uzaktan kuman ile patlatılması sonucunda 8 asker hayatını kaybetti.

 

23 Ağustos - Kocaeli'de Türkiye Ralli Şampiyonasında 5. yarışında 3.olan Murat Bostancı 2015 sezonundaki şampiyonluğunu matematiksel olarak ilan etti.

 

4 Eylül - Hükûmete silahlı kuvvetlerin sınır ötesi harekat ve sınır dışına asker gönderme yetkisi veren tezkere TBMM'de kabul edildi. Cizre'de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak 12 Eylül'de sona erdi.

 

6 Eylül – Hakkâri’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK'lılar tarafından yerleştirilen bombalar patlatıldı. Olayda 17 asker hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra ülkede geniş çaplı protestolar başladı.

 

1 Ekim - Ankara'nın Cebeci semtinde, freni boşalan belediye otobüsü, durağa girdi. Olayda 12 kişi hayatını kaybetti.

 

10 Ekim - Ankara'da düzenlenen "emek, barış, demokrasi" mitinginde 2 ayrı patlama meydana geldi. Patlamalarda, 109 kişi hayatını yitirdi; 48'i ağır 246 kişi yaralandı.

 

17 Ekim - Mersin`den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ne su götürme projesi açılışı yapıldı. 1974 yılında ‘yasadışı’ olarak kurulan Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi tekrardan kuruldu.

1 Kasım - Türkiye'de gerçekleştirilen seçimlerde Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi oyların %49,50'sini alarak birinci parti oldu ve 550 sandalyeli Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 317 sandalye kazandı. Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi ise %25,32 ile ikinci oldu.

 

15-16 Kasım - 2015 G-20 zirvesi Antalya'da düzenlendi.

Aralık ayı içindeyken tüm sene yoğun yaşanan acılar, siyasi ve eşlikçi ekonomi dünyasındaki belirsizlikler yaratırken bırakınız yeni girişimcileri, hali hazırda oturmuş yapıya sahip kurumsal firmaları ve hatta uluslararası marka sahibi olan yabancı sermayeye sahip şirketleri ciddi boyutta etkiledi. Toplumsal psikolojinin aldığı darbe gerek siyasette ve daha çok ekonomide gözle görülür bir kararma yaşattı.

 

Siyasi dünya bir şekilde siyasiler istikrarı sağlamayı becermiş gibi görünse de durmak bilmeyen artçılarla ağır enkaz altında kalan ekonomiye olan oldu . Esasen ülke yöneticilerinin iktidarda devam etmek istiyorlarsa dikkat etmek zorunda oldukları şeyin yani iktisadın bilimsel temelden çıkıp, açgözlülük ve ütopyacılık ötesinde süsü bulunamayan ilim irfan temelli zırhının ardındaki yalın gerçek ile yüzleşeceğimiz yıllar bekliyor bizi. 

 

2015 kolay olmadı; 2016 içinse gerçekçi olmak zamanı. Terörün, suistimalin, haksızlığın, yalanların bitmesi arzumuzla adım atacağımız yıla bırakınız kurumları, bireyler olarak dik duruşumuz, evrensel ilkelere bağlılığımız, etik anlayışımız ve barışçıllığımızla hazırlanalım. Aynaya bakma zamanıdır.

 

Adam Smith’in Ulusların Zenginliği eserinde beni hep düşündürmüş sözleri ile bitiriyorum 2015’teki son yazımı:

“Herkesin kendi durumunu daha iyiye götürmek için aralıksız doğal bir çaba içinde olması, bir dereceye kadar hem taraflı ve hem baskıcı olan politik ekonominin olumsuz ve etkilerini önleme ve düzeltme yeteneğini,  ilke olarak birçok bakımdan hazidir. Böyle bir politik ekonomi... bir ulusun zenginlik ve refah yönündeki doğal ilerleyişini tümüyle durdurma yeteneğini her zaman gösteremez. “

 

Bazen en büyük düşman olan “umut”, umuyorum ki bu defa, 2016’da bizlere ışık olsun...

 

CRATonE Danışmanlık

www.cratone.com

 

 

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?