22.02.2018,17:31
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Gelecek siyasilerden önce millettir
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Genel halimize bir bakalım: Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, TÜFE temmuz ayında, bir önceki aya göre yüzde 0,09, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,81 ve 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 8,07 arttı.

 

TÜİK verilerine göre, Temmuz ayında TÜFE yüzde 0,09 arttı, TÜFE yıllık yüzde 6,81 oldu. ÜFE ise Temmuz'da yüzde 0,32 düştü, yıllık ÜFE yüzde 5,62 oldu.

 

Aylık en yüksek artış %1,60 ile ev eşyası grubunda oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2015 yılı Temmuz ayında endekste yer alan gruplardan lokanta ve otellerde %1,21, alkollü içecekler ve tütünde %1,16, eğitimde %0,51 ve ulaştırmada %0,41 artış gerçekleşti.

 

 TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler (%9,31), gıda ve alkolsüz içecekler (%9,25), ev eşyası (%8,69), konut (%8,15) artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.

 

İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey'de bulunan 26 bölge içinde, on iki aylık ortalamalara göre en yüksek artış %8,68 ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır) bölgelerinde oldu.

Analistlere göre, dolar ABD ekonomisinden destek alıp değerlenmeye devam edecek. Bizim ekonominin durumu belirleniyor, bu gidişle Türk Lirası değer kaybı daha da kaçınılmaz gibi.

 

Ekonomik verilerin yansımaları bir yana, Türkiye’de gerçekleşen terör saldırıları ve yapılan uyarılar iş dünyasını da harekete geçirmiş! AVM, otel ve iş merkezlerinde güvenliği ve bazı işadamlarınında korumalarını arttırdılar.

 

Gündemdeki iç karartıcı haberler, bu derece psikoljik yıpranma daha fazlasına gebe gibi.

Enflasyon tırmanışa geçerken, Türk Lirasının Amerikan Doları karşısındaki kaybı ki Brezilya reali ve Yeni Zelanda Dolarını takiben %13 civarında olup, ekonomiyi vururken iş dünyasını da olumsuz etkiler durumda. Oysa ilk gözle görülür önlemler güvenlik tarafında!!!

 

Amerikan Dolarının geçen hafta Türk Lirası karşısında kırdığı rekorun yanında dikkat çekici bir başka rekor daha var: Elektrik tüketimi tarihi rekorlar kırıyor. 30 Temmuz 2015 günlük 867 milyon 551 bin kilowatt saat ( kwh) tüketim ile Cumhuriyet Tarihinin yeni rekoru kırıldı. Yaz ve klimalar işaret edilse de sanki hepimiz daha fazla evlerimize ofislerimize gömüldük düşüncesindeyim.

 

Reel sektörde, Ağustos’un ilk iş gününde haberlere taşınan Türkiye'de, uzakyol gemilerine hizmet veren 268 kılavuz kaptanın bir araya gelerek kurduğu tek şirket olan, Deniz Kılavuzluk A.Ş.’nin iflas erteleme istemesi bana göre en dikkat çekici örneklerden biri.

 

Neredeyse rakibi olmayan bir şirketin bu hale düşmesinin altında ekonomik durumun yanı sıra ortaklar arası uzlaşmazlığın bulunması haberleri de dikkate alınması gereken ayrı bir veri. Ne gelirse başımıza uzlaşmazlıktan ve doğurduğu imkânsızlıkların cebimize yansımasından geliyor onlarca yıldır. Istikrarın bu kadarına pes Türkiye’m!

 

Aklın yolu bir diyerek akıllı olmak zamanıdır. Harcamalarımızda da TUİK verilerine göre iletişim ve eğlencede bir düşüş gözlemlenirken, aylık en fazla düşüş gösteren grup %4,97 ile giyim ve ayakkabı oluyor.

 

Bu gidişle şirketler batarken, Türk Lirası değer kaybederken ve halk ağlarken, birileri güvenlik önlemlerini artırıp fırsat bu fırsat fiyatları da düşmüşken gıcır gıcır ayakkabıları ve jilet gibi takım elbiseleri ile istedikleri yönü veriyorlar ekonomimize, cebimize.

 

Siyasi istikrar, ekonomik istikrarı beslese de hükümetsiz bir süreçte iş dünyası kendine hakim olmalıdır. Daha evvel dünyada benzerleri olan hükümetsizlik süreçlerinde başkaları becerebildi ise bizler de becerebilmeliyiz bunu. Aksi halde erken seçim ya da koalisyon farketmez, birileri geldiği zaman siyasi iktidara, ödenecek fatura acımasızca karşımızda olacaktır.

 

İktisat öyle bir bilimdir ki bugün yaptıklarımız ve hatta yapmadıklarımızın sonucunu ortalama 10 sene sonra görebiliriz; son 10-13 yılın sonuçlarını bugün yaşamaya başladığımız gibi.

 

Çocuklarımızın daha refah yaşamasını hedefliyor ve arzu ediyorsak önce bireysel ama aynı anda da el ele, o ne yapmış, bu ne demiş demeden kendimizi daha çok çalışarak kurtarmalıyız.

 

Gelecek siyasilerden önce milletin elindedir.

 

CRATonE Danışmanlık Genel Müdürü

sezerkoyun@cratone.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?